Nowe czy używane samochodowe części zamienne? Cała prawda o tym wyborze

Data:

Kupno części używanej to zawsze ryzyko, ale czasem opłaca się je podjąć

W przypadku samochodowych części używanych – bez względu na źródło ich pochodzenia – każdy zakup był, jest i będzie loterią. I to jest fakt. Z reguły nie mamy najmniejszego nawet pojęcia o tym, co dana część przeszła i jaką niespodziankę może nam zgotować na najbliższym zakręcie. Nawet jeśli kupujemy część używaną z pewnego źródła, musimy pamiętać o tym, że proces eksploatacj mógł pozostawić na niej niewidoczne gołym okiem uszkodzenia lub doprowadzić do zmęczenia materiału, przez co jej żywotność może być zaskakująco krótka. To właśnie na takiej podstawie ukute zostało powiedzenie, że: "co tanie, to drogie". Kupując używane części samochodowe, warto mieć tego pełną świadomość.

Są jednak przypadki, kiedy zakup części używanej ma swoje uzasadnienie. Przykładowo – dla posiadaczy zwłaszcza kilkuletnich aut, koszt zakupu nowego elementu bywa czasem absurdalnie wysoki. Tak jest m. in. w przypadku silnika. Koszt nowego silnika może sięgać nawet grubo powyżej 100 tys. zł. Jest oczywistym, że w takiej sytuacji każdy w miarę możliwości będzie szukał używanego. Nawet jeśli przyjdzie mu od razu zapłacić za jego remont. Całość i tak wyjdzie taniej.

Nowe części są najlepszym rozwiązaniem, ale trzeba wiedzieć, gdzie warto je kupować

Kupno nowej części do samochodu zawsze wydaje się być najlepszą opcją (i nie piszemy tak tylko dlatego, że sami je sprzedajemy). Z reguły tak właśnie jest. Przede wszystkim nowe części dają nam wielokrotnie większą pewność, potwierdzoną dodatkowo gwarancją producenta. Dobrze dobrana, nowa część do naszego auta będzie pasować dokładnie tak, jak powinna i działać tak, jak powinna. I co ciekawe, wcale nie musi być to część droższa od używanej. Wystarczy jedynie wiedzieć, gdzie i jak kupować. Umiejętność przeszukiwania ofert poszczególnych sklepów internetowych (polecamy e-sklepy, gdyż niemal zawsze mają niższe ceny niż stacjonarne) i korzystanie z wyprzedaży, promocji oraz rabatów, pozwala kupić nową, oryginalną część za zaskakująco małe pieniądze.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

I tu uwaga! Nieprzypadkowo wspominamy o częściach oryginalnych. Najtańsze zamienniki, choć zupełnie nowe, potrafią kosztować o połowę mniej niż używane oryginały. Ale wybieracie je wyłącznie na własną odpowiedzialność!

Zdecydowanie najdroższą opcją przy zakupie nowych, oryginalnych części samochodowych, jest zakup w autoryzowanym serwisie obsługi. Tam – mówiąc wprost – ceny bywają kosmiczne. Za tę samą część, tak samo oryginalną i z równie pewnego źródła, w internetowym sklepie motoryzacyjnym z częściami zamiennymi zapłacicie nawet kilkukrotnie mniej. A tym, którzy nie chcą tracić czasu na przeszukiwanie kategorii na stronie sklepu, polecamy wyszukiwarkę części lub bezpośredni kontakt do eksperta. Tę opcję posiada obecnie każdy szanujący się dostawca.


Komentarze

Tylko blacharka
Jarek
,
12.02.2020
Odpowiedz
Wydaje mi się że zakup części używanych ma sens w przypadku zderzaków, elementów karoserii czy układu wydechowego - wtedy możemy ocenić ich stan. W przypadku układów zasilania czy paliowego raczej nie ryzykowałbym używek a na pewno nie w przypadku poduszek pasów czy hamulców.
Tylko nowe części
Grzegorz
,
02.12.2019
Odpowiedz
Ja zawsze polecam klientom nowe części i mówię, że owszem mogę działać na zamiennikach czy używanych, ale wówczas nie udzielam gwarancji na użytkowanie takich części, bo za dużo już miałem takich przypadków i zazwyczaj kończy się to tak samo.
jak części to tylko nowe
Tadek
,
13.09.2019
Odpowiedz
Jeśli ktoś nie chce po raz kolejny wymieniać danej części to lepiej od razu kupić nowe. Największym błędem jaki zauważam jest zwlekanie z naprawą, wtedy możemy się nabawić niemałych problemów. Jak części to tylko nowe, a oszczędzanie nie jest do końca dobre

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.