Materiały na gumy wycieraczek

Data:
W kategorii Pióra wycieraczek

Wycieraczki samochodowe to bez wątpienia podstawowy element każdego samochodu. Niestety, są często bagatelizowanym podzespołem. Dwa lub trzy gumowe pióra są zwykle eksploatowane zbyt długo, a kierowcy zwlekają z ich wymianą. W praktyce może się to okazać bardzo niebezpieczne, bowiem jedynie sprawne wycieraczki są w stanie zapewnić optymalną widoczność w stosunkowo trudnych warunkach atmosferycznych.

Pióro wycieraczki to według niektórych kawałek gumy oprawiony w druciany stelaż. Nie zapominajmy jednak, że w trakcie eksploatacji elementy te pokonują duże odległości, czyszcząc olbrzymie powierzchnie. Na krótkiej trasie w intensywnym deszczu wycieraczki wykonują nawet ok. pół miliona ruchów tam i z powrotem. W związku z tym pióra powinny spełniać szereg wymagań tj. muszą być wystarczająco elastyczne, żeby przylegać do szyby, z drugiej strony wystarczająco twarde, by skutecznie odprowadzać wodę. Dlatego do ich budowy stosuje się różne mieszanki gumy.

Rodzaje materiałów na gumy wycieraczek

Na rynku motoryzacyjnym znajdziemy pióra do wycieraczek, w których zastosowano nowoczesne technologie, mające na celu usprawnienie ich działania. Mowa o odpowiednio dobranych mieszankach gumy, silikonu, a nawet grafitu i teflonu. Takie wycieraczki poradzą sobie znakomicie z deszczem, śniegiem, kurzem i insektami oraz innymi zanieczyszczeniami, które możecie napotkać na drodze.

Materiał gumowy to standard pióra wycieraczki, który stanowi oryginalne rozwiązanie, będące protoplastą dla pozostałych. Zwykłe pióra gumowe są nadal produkowane i z powodzeniem sprzedawane na rynku. Wypadają stosunkowo dobrze, przede wszystkim dlatego, że są niedrogie. Zwykła guma przejawia jednak tendencję do piszczenia w niektórych okolicznościach, a hałas może okazać się niezwykle uciążliwy dla niektórych kierowców. Nieco lepszym i bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest zastosowanie w gumie domieszek silikonu. Guma silikonowa jest bardziej odporna na trudne warunki atmosferyczne tj. mrozy, bezpośrednie światło słoneczne, upał. Taki materiał można bez wątpienia polecić tym kierowcom, którzy nie posiadają garażu i samochód trzymają na zewnątrz. Jednak pióra silikonowe niekoniecznie będą trwalsze od tradycyjnych piór gumowych, a ich cena jest natomiast nieco wyższa.

Gumowe pióra wycieraczek mogą dodatkowo zostać pokryte teflonem lub grafitem, co według producentów najlepiej poprawia płynność ich pracy. Mało tego, wycieraczki z takim materiałem nie powinny w zimie tak łatwo przymarzać do szyby. Pióra teflonowe to unikalna na rynku propozycja piór wycieraczek, których guma pokryta jest niewielką warstwą Teflonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększa się żywotność pióra, poprawia jakość pracy i następuje bardzo dokładne oczyszczanie szyby. Specjaliści zapewniają, że materiał teflonowy osadzony na gumie jest bardzo skuteczny w odprowadzaniu wody. Bardzo dobrym i polecanym rozwiązaniem jest także grafit. Materiał grafitowy pozwala na większą kulturę pracy; domieszka grafitu sprawia, że pióra wycieraczek poruszają się po szybie gładko, co pozwala chronić szkło. Ponadto guma pióra, która zawiera grafit, ma wysoką wytrzymałość na wszelkie warunki pogodowe i nie ma tu mowy o żadnych piskach w trakcie pracy. Na rynku możemy spotkać się również z wycieraczkami hybrydowymi. To pewna ewolucja piór z teflonem i grafitem, która łączy w sobie zalety obu materiałów.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Kiedy wymienić wycieraczki?

Wycieraczki należy wymienić na nowe, gdy do kabiny zaczną docierać nietypowe odgłosy podczas ich pracy na powierzchni szyby. Wyraźnym symptomem, który zwiastuje nadchodzącą wymianę jest także nierówna praca wycieraczek i pozostawiane smugi. Warto mieć to wszystko na uwadze, bowiem stare, zużyte wycieraczki nie tylko znacznie pogorszą komfort jazdy, lecz mogą także zarysować przednią szybę, co w konsekwencji naraża użytkownika na kolejne koszty. Z wymianą nie warto zwlekać, bowiem tylko sprawne wycieraczki zagwarantują dobrą widoczność i bezpieczeństwo na drodze. To na jaki materiał piór się zdecydujecie, zależy od Was.


Komentarze

Ciekawe
Gosia
,
03.03.2016
Odpowiedz
Nigdy nie zwracałam uwagi na wycieraczki, może pora zmienić podejście do sprawy? Przyznam, że zaintrygował mnie ten tekst...
Polecam
Wacław
,
31.03.2016
Odpowiedz
Polecam raz na jakiś czas zainwestować w lepszej jakości gumy do wycieraczek, różnica kolosalna.
To prawda
Amadeusz
,
23.02.2020
Odpowiedz
Dobre gumki robią kolosalną różnicę
Wycieraczki
Eryk
,
19.06.2017
Odpowiedz
Ja standardowo wymieniam co dwa lata wycieraczki. Zawsze używałem najtańszych dopóki nie kupiłem na promocji droższych i byłem mile zaskoczony. Teraz kupuję jedynie najwyższej jakości wycieraczki i żadna pogoda im nie straszna.
Wycieraczki
radek
,
30.01.2017
Odpowiedz
tymi wycieraczkami to naprawdę bywa różnie. Aktualnie te które mam to korzystam z nich już trzeci rok, ale pamiętam jak kupiłem sobie droższe wycieraczki i po kilku miesiącach musiałem je wymienić.Polecam wycieraczki w sklepie Iparts.
wymiana wycieraczek
Witek
,
22.08.2016
Odpowiedz
Sprawdzam w jakim jest stanie guma i wtedy wymieniam. U mnie wycieraczki wytrzymują z 2 lata :)
stare wycieraczki
Nikola
,
05.08.2016
Odpowiedz
Jakoś nigdy nie interesowałam się zmianą wycieraczek, ale do czasu.. Odpadła guma, a metal przerysował mi szybę :/
na wiosnę
Piotr
,
30.03.2016
Odpowiedz
Wycieraczki powinno się wymieniać na wiosnę, po zimie słabej jakości wycieraczki nie nadają się do używania.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.