Jak zdobyć żółte tablice rejestracyjne, czyli rejestracja samochodu zabytkowego w kilku prostych krokach

Data:

Jak zmieniły się zasady rejestracji samochodów zabytkowych?

Dość liberalne zasady rejestracji samochodów zabytkowych sprawiły, iż mnóstwo sprowadzanych do Polski aut przynajmniej w teorii mogła zostać zakwalifikowana do tej kategorii. 25-letnich modeli aut, których produkcję zakończono co najmniej 15 lat temu, znalazło się w naszym kraju całkiem sporo i właściciel każdego z nich miałby szansę poruszania się na żółtych tablicach rejestracyjnych. Aby jednak nie dewaluować rangi samochodu zabytkowego, zdecydowano się zmienić podejście do ich rejestracji. Jak to obecnie wygląda?

Ogólne zasady pozostały te same. Aby uzyskać prawo do poruszania się na żółtych tablicach rejestracyjnych, należy być posiadaczem samochodu, którego wiek to co najmniej 25 lat, a jego model przestał być produkowany od lat co najmniej 15. Znacznie więcej zależy obecnie od wojewódzkiego konserwatora zabytków, ponieważ to do niego należy ostateczna decyzja o zarejestrowaniu auta jako zabytkowe. Przede wszystkim może zakwestionować taki wniosek ze względu na zbyt dużą popularność danego modelu (dużą ilość wyprodukowanych egzemplarzy) lub jego zbyt młody wiek. Spełnienie podstawowych wymogów w takiej sytuacji nie będzie miało większego znaczenia. Już teraz widać, że w niektórych regionach polski faktyczna granica wieku dla aut zabytkowych została podniesiona do 30 lat. Co więcej, aby zdobyć żółtą tablicę rejestracyjną, samochód musi znajdować się w stanie jak najbardziej oryginalnym, a przynajmniej nie może posiadać widocznych zmian w obszarze podwozia, układu kierowniczego, hamulców, czy całego układu napędowego.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jak zdobyć żółtą tablicę rejestracyjną?

Mając przekonanie, że posiadany model samochodu jest samochodem zabytkowym, można śmiało rozpoczynać procedurę rejestracji. A najlepiej jest zacząć od skontaktowania się z profesjonalnym rzeczoznawcą, który prawidłowo wypełni tzw. białą kartę ewidencyjną zabytku ruchomego. Do rejestracji samochodu zabytkowego i zyskania żółtych tablic niezbędne będą trzy egzemplarze białej karty, z czego jedna wraz z wnioskiem o wpisanie do ewidencji zabytków techniki trafi do WKZ lub do kierownika delegatury WKZ, a druga do Krajowego Ośrodka Badań Dokumentacji Zabytków w Warszawie.

Jeśli konserwator zabytków zaakceptuje wniosek, należy przeprowadzić badanie techniczne samochodu w okręgowej stacji kontroli pojazdów, a następnie udać się do właściwego wydziału komunikacji. W wydziale trzeba przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty, w tym dowód własności auta, dowód rejestracyjny (jeśli jest zagraniczny, musi być przetłumaczony), dowód tożsamości właściciela, decyzję konserwatora, zaświadczenie z badania technicznego oraz tablice rejestracyjne (o ile pojazd był już w Polsce rejestrowany). I to wszystko. Zgromadzenie kompletu dokumentów jest gwarancją rejestracji samochodu jako zabytkowy i przyznanie mu żółtych tablic rejestracyjnych.


Komentarze

Rejestracja na żółte tablice
Krzysztof
,
01.06.2021
Odpowiedz
Witam, po babci mam samochód Łada 2105 chyba, nie sprawdzałem jeszcze dokładnie. Auto z 1985 bez tablic, żadnych dokumentów, wiem że kiedyś było zarejestrowane bo pamiętam jak mama tym jeździła a ja byłem dzieckiem. Rodzina się pokłóciła i auto dobre 15 lat stało w garażu u babci. Ja kilka lat przed śmiercią babci spisałem z nią umowę, ale ona już wtedy nie miała żadnych dokumentów, ani tablic, nawet kluczyka. Będzie trzeba wszystkie zamki nowe kupić, bo wiem że auto przed tym garażowaniem było remontowane. Chciałem zapytać czy warto biegać i rejestrować to auto i czy bez tych dokumentów będzie to możliwe?
Audi A6 C4
Szymon
,
15.10.2020
Odpowiedz
Autko z 94 roku bardzo mocno doinwestowane .praktycznie zero rdzy. Warto starać się o żółte blachy? I czy ew. szansa na ich zdobycie byłaby w miarę duża?
RANGE ROVER pickup
Jarek
,
04.06.2020
Odpowiedz
WItam Czy jesli pojazd ma ponad 40lat i zaginły jego dok to jest szansa aby go zarejstrowac na żólte tablice?
Rejestracja bez dow.rej
eType
,
26.07.2020
Odpowiedz
Tak, liczy sie dokument wlasnosci czyli np umowa i oswiadczenke ze nie mamy dokumentu rejestracyjnego z powodu...(zagubienia, zniszczenia, nie bylo itp.)
Yamaha z 93 roku
Motomaniak
,
12.02.2020
Odpowiedz
Mam motocykl z 1993 roku, waham się czy występować o żółte tablice, z jednej strony zalety - ubezpieczenie nie trzeba opłacać na cały rok ale aby zmodyfikować jednak trzeba się bawić w całe to postępowanie z konserwatorem zabytków. Macie jakieś doświadczenie z tym związane?
zabytkowe samochody
Janusz
,
17.12.2019
Odpowiedz
Czytałem kiedyś właśnie o zasadach rejestracji samochodu jako zabytkowy i z tego co kojarze musi mieć minimum 25 lat, nie może być produkowany od 15 lat i musi być przynajmniej w 75% zgodny z oryginałem. Zastanawiałem się nad korzyściami i jak się okazuje dużym plusem jest ubezpieczenie, gdyż zabytkowy samochód możemy ubezpieczyć np. tylko na okres letni, a za miesiące spędzone w garażu nie musimy płacić. Ciekawe! Szkoda, że mój Passat się nie kwalifikuje ;-)
Świetny artykul!
Darek
,
21.10.2019
Odpowiedz
Ciekawy temat, zawsze zastanawiałem się jak to wygląda i kiedy można dostać takie tablice. Sam mam w domu starego pieknego malucha i tak myślałem o temacie od jakiegoś czasu.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.