Jak wymienić pompę wody?

Data:
W kategorii Pompa wody

Prawidłowy stan układu chłodzenia jest niezbędny do właściwego użytkowania samochodu. Niestety, niekiedy zdarza się, że poszczególne elementy układu chłodzenia muszą zostać wymienione. W prezentowanym artykule zajmiemy się wymianą pompy wody

Uszkodzenie pompy wody jest niezwykle istotne, gdyż może mieć bezpośredni wpływ na stan pozostałych auto części. Oprócz zużycia wynikającego ze zbyt długiej eksploatacji tej części, istnieje wiele czynników zewnętrznych, które mogą doprowadzić do wcześniejszego zużycia pompy wody. W wielu przypadkach naprawa pompy wody jest niemożliwa, wówczas jedyną opcją zostaje jej wymiana na nową. Jakie pompy wody warto kupować? Czy zdecydować się na droższy oryginał dostępny w ASO, czy może jednak warto rozglądnąć się za sprawdzonymi zamiennikami? 

Części dostępne w ASO wykorzystywane są w tzw. pierwszym montażu samochodów. Są one doskonale wykonane od strony jakościowej, ale niekiedy sam koszt zakupu takiej części wraz z jej wymianą jest wielokrotnie droższy w zestawieniu ze sprawdzonymi zamiennikami. Dlatego kierowcy coraz częściej szukają oszczędności, dobierając części do samochodów na rynku zamienników. Istnieje wiele, znanych firm produkujących pompy wody, które nie odbiegają jakościowo od części dostępnych w ASO, a dodatkowo można je nabyć w znacznie niższej cenie. Jeżeli będziemy mieli pewność, że wybrana przez nas część jest fabrycznie nowa i na 100% pochodzi od wybranego producenta, to nie powinniśmy mieć większych obaw przed jej montażem. Dodatkowo, części oferowane na rynku zamiennym posiadają dedykowany okres gwarancyjny, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla kierowców. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Gdy zdecydowaliśmy się już, jakiej marki pompę wody będziemy montować w naszym samochodzie, możemy przystąpić do jej wymiany. Aby móc wymienić pompę wody w pierwszej kolejności będziemy musieli zdjąć pasek napędzający. W wielu samochodach jest to także pasek rozrządu. Po zluzowaniu paska napędzającego będziemy musieli opróżnić zbiornik z płynem chłodniczym, po czym będziemy mogli przystąpić do demontażu samej pompy. W tym celu będziemy musieli odkręcić kilka śrubek mocujących pompę wody, po czym będziemy mogli ją swobodnie wyjąć.

Po demontażu pompy wody powinniśmy przystąpić do oczyszczenia starej powierzchni montażowej z resztek starej uszczelki. Pamiętajmy, żeby zrobić to dokładnie. Dodatkowo, za każdym razem, przy montażu nowej pompy wody należy zastosować nową uszczelkę. Teraz możemy przystąpić do samego montażu nowej pompy wody, po czym zakładamy pasek na jego pierwotne miejsce. Jeżeli pasek jest zbyt luźny to wówczas powinniśmy go naprężyć, aby była możliwa jego bezproblemowa praca. Następnie wystarczy, że uzupełnimy poziom płynu chłodniczego do optymalnego i możemy odpalić samochód, aby sprawdzić czy wszystko działa prawidłowo.


Komentarze

pompa wody
Obama
,
01.02.2017
Odpowiedz
Widzę, że wymiana pompy wody jest bardziej skomplikowana niż mi się mogło wydawać dlatego pojadę chyba dlatego pojadę z tym tematem chyba do mojego znajomego mechanika i niech zrobi to profesjonalnie i na pewno dużo szybciej.
trudna wymiana
Melex
,
19.08.2016
Odpowiedz
Miałem się zabrać za taką wymianę, ale po przeczytaniu tego artykułu zwątpiłem...
wymiana pompy
Andrzej21
,
04.08.2016
Odpowiedz
Przeczytałem ten artykuł i raczej nie poradzę sobie z wymianą pompy wody, muszę oddać auto do jakiegoś mechanika.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.