Jak rozpoznać podrobione części samochodowe? Poradnik iParts.pl

Data:

Współczesny rynek części zamiennych zalała prawdziwa powódź podróbek. Dane na ten temat są porażające. W niektórych krajach jeszcze kilka lat temu podróbkami było nawet 75% wszystkich części motoryzacyjnych znajdujących się w obrocie. W Polsce jest znacznie lepiej, jednak problem te nadal istnieje. Co zrobić, aby uchronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami? Jak możecie samodzielnie rozpoznawać podrobione części samochodowe?

Każdy może dać się nabrać na podróbki. Nawet eksperci

Jakiś czas temu – mówi ekspert iParts.pl – szerokim echem na całym świecie odbiła się sprawa amerykańskiej organizacji Consumer Reports, która przygotowywała standardowy test opon samochodowych. W teście tym poddawano próbie ogumienie od różnych producentów z kraju i z zagranicy. Zdecydowanie najgorzej wypadły w nich opony chińskiego producenta Pegasus. Ich wyniki były tak złe, że aż trudne do uwierzenia. Producent natychmiast złożył protest, przedstawiając jednocześnie wyniki własnych testów, z których jasno wynikało, że opony marki Pegasus spełniają wszelkie normy. Co się okazało?

Amerykańscy eksperci po ponownym przyjrzeniu się sprawie ze zdumieniem odkryli, że wszystkie użyte do testu opony marki Pegasus były zwykłymi podróbkami. Z zewnątrz nie różniły się praktyczne niczym od oryginałów. Zdradziło je dopiero szczegółowe sprawdzenie oznakowań oraz analiza mieszanki gumowej, użytej do ich produkcji.

Jak widać, producenci podróbek potrafią naprawdę nieźle maskować swoje sfałszowane wyroby. Trzeba nie lada wiedzy i spostrzegawczości, aby nieomylnie odróżnić oryginał od podróbki. Skoro problem z tym mają nawet eksperci, to jak Wy – zwykli użytkownicy – możecie sobie z tym poradzić? Otóż, sposoby na rozpoznanie podrobionych części samochodowych są 3.

Uważajcie na swoich dostawców części samochodowych. Podróbki są niemal wszędzie

Im mniejsza jest wiarygodność sprzedawcy, tym większa szansa na to, że znajdujące się w jego ofercie części samochodowe są zwykłymi podróbkami. Zasada jest tu bardzo prosta – duże marki i poważni dostawcy posiadający niezwykle szeroki asortyment nie będą ryzykować świadomym obrotem podrobionych części zamiennych, a przed obrotem nieświadomym chronią ich ściśle przestrzegane, wewnętrzne procedury. Jeśli chcecie mieć absolutną pewność, że zakupione przez Was części będą częściami oryginalnymi, wybierajcie takich właśnie dostawców.

W przypadku naszego sklepu – iParts.pl – obrót podrobionymi częściami samochodowymi wykluczony jest za sprawą wspominanych procedur, systemów kontroli, a także za sprawą osób za to wszystko odpowiedzialnych. Całość została zorganizowana tak, aby każdy nasz klient mógł mieć pewność, że do jego rąk trafiają wyłącznie części oryginalne.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny oryginalnych części samochodowych w naszej ofercie!

Chęć oszczędzenia bywa zgubna. Podrabiane części samochodowe można rozpoznać po ich cenie

Bardzo mocnym sygnałem alarmujących, który każe podejrzewać, że dana część samochodowa może być zwykłą podróbką, jest jej cena. Kierowanie się podczas zakupu części zamiennych ceną (niesięganie po te najtańsze) jest nie tylko rozsądne ze względu na ich jakość, ale też jest sposobem na wykorzystanie największej słabości znakomitej większości fałszerzy.

Firmy podrabiające części samochodowe doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich jedynym sposobem na znalezienie klienta (w postaci nieuczciwych sprzedawców), jest zaoferowanie swoich podróbek po cenie znacząco niższej niż cena oryginałów. Ten sam mechanizm działa również w przypadku dystrybutorów, którzy chcą wprowadzić w obieg zakupione od fałszerzy części. Stąd też zdecydowana większość krążących po świecie podróbek to części zakupione po cenie, jaką każdy z Was uznałby za niezwykle atrakcyjną. Problem w tym, że za tą atrakcyjnością w przypadku części samochodowych czai się bardzo niska jakość, mocno ograniczona trwałość, a przede wszystkim zagrożenie zdrowia i życia.

Diabeł tkwi w szczegółach. Podrabiane części samochodowe mogą różnić się jedynie drobiazgami

Trzecim sposobem na rozpoznanie podrobionych części samochodowych jest zwracanie uwagi na najdrobniejsze nawet szczegóły. Co przede wszystkim powinniście poddać ocenie?

  • Jakość i staranność, z jaką wykonano opakowanie – dobre opakowanie to koszty, a fałszerze wszelkich zbędnych kosztów unikają równie mocno, jak organów ścigania.
  • Detale związane z kolorystką, wyglądem logo marki, kształtem i rozmiarem liter w nadruku – często w tym aspekcie można dopatrzeć się widocznych różnic pomiędzy oryginałem a podróbką.
  • Waga produktu – szczególnie pomocne jest to w przypadku części, których jakość zależy od tego, co znajduje się w ich wnętrzu (np. akumulatory).

Kierując się przy wyborze części samochodowych ich ceną i renomą dostawcy, a także zwracając uwagę na szczegóły wykonania, macie praktycznie 100-procentówą pewność, że uda Wam się rozpoznać części podrobione i skutecznie ich uniknąć. Z reguły jednak wystarczy trzymać się sprawdzonego sprzedawcy i nie dawać się omamić chęcią zaoszczędzenia na każdym kroku. Wierzcie lub nie, ale właśnie na tej chęci oszczędzenia tak skutecznie bazują wszyscy fałszerze.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.