Jak rozpoznać oryginalne części samochodowe i jak uniknąć zwykłych podróbek?

Data:

Wszyscy już przyzwyczailiśmy się do tego, że na rynku pełno jest podróbek markowej odzieży, obuwia, zegarków czy perfum. Obecnie potrzebą chwili jest uświadomienie sobie, że równie chętnie zaczęto podrabiać również części samochodowe. Jak rozpoznać oryginalne części samochodowe? Co robić, by nie dać się naciągnąć coraz liczniejszym oszustom?

Części samochodowe coraz częściej podrabiane

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) zaliczył sektor samochodowych części zamiennych do grona 13 sektorów gospodarki uznawanych za najbardziej podatne na naruszenia praw własności. Co to oznacza? Oznacza to mniej więcej tyle, iż oprócz tak powszechnie podrabianych produktów, jak leki, ubrania, alkohol i elektronika, to właśnie części samochodowe stały się od jakiegoś czasu jednym z ulubionych rynków dla wszelkiego rodzaju oszustów. Niestety, konsekwencje zakupu podrobionej części samochodowej mogą być znacznie poważniejsze, niż nieoryginalnych butów czy zegarka. Dlatego tak ważna jest umiejętność rozpoznawania oryginalnych autoczęści lub przynajmniej wiedza o tym, jak zminimalizować ryzyko zakupu podróbki.

Oryginalne części trudne do rozpoznania

Mogłoby się wydawać, że najlepszym sposobem na rozpoznanie podrobionej części samochodowej jest wiedza o tym, jak powinna wyglądać część oryginalna. I rzeczywiście, wiedza taka w żadnym razie nie powinna nam zaszkodzić. Jeśli wiemy doskonale, jak powinien wyglądać oglądany przez nas amortyzator, jakie powinien mieć oznaczenia i homologacje, mamy szansę rozpoznać, czy przypadkiem sprzedawca nie próbuje nas zwyczajnie oszukać, proponując produkt podrobiony. Problem jednak w tym, że tak szczegółową wiedzą na temat części zwykle może poszczycić się zaledwie mały procent właścicieli aut, a sami producenci podrabianych części również nie ułatwiają nam zadania.

Eksperci coraz częściej wskazują na to, iż oszuści nie mają żadnych zahamowań przed dokładnym kopiowaniem oryginału, łącznie z oznaczeniami i homologacją. Rozpoznanie oryginalnej części samochodowej i odróżnienie jej od podróbki coraz częściej staje się możliwe jedynie po jej rozebraniu lub przetestowaniu, na co z oczywistych powodów podczas zakupu zwyczajnie nie mamy możliwości.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Bezpieczne zakupy tylko u sprawdzonych dostawców

Jeśli nie mamy doskonałej, podręcznikowej i praktycznej wiedzy na temat części samochodowych, a nie zamierzamy dawać się oszukiwać nieuczciwym sprzedawcom, najlepszym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego dostawcy. Dobrym sposobem na wykluczenie możliwości zakupu zwykłej podróbki, jest korzystanie ze sprawdzonych i renomowanych sklepów motoryzacyjnych z częściami zamiennymi. Jeśli sklep jest odpowiednio duży, zorganizowany i ma za sobą odpowiednie doświadczenie, jest w stanie zagwarantować nam to, że zakupiona część jest częścią w pełni oryginalną i całkowicie zgodną z dołączoną do niej specyfikacją.

Chcąc uniknąć podróbek, powinniśmy też unikać części używanych, nawet jeśli sprzedawca zapewnia nas o ich oryginalności. Dotyczy to zwłaszcza zakupów dokonywanych u niesprawdzonych dostawców. Jedną z praktyk stosowanych przez nieuczciwych sprzedawców jest bowiem oferowanie odpowiednio przygotowanych (celowo postarzanych) podróbek, jako używanych części oryginalnych. A wszystko dlatego, że używane, oryginalne części samochodowe cieszą się w Polsce znacznie większym zainteresowaniem niż nowe, tanie zamienniki.


Komentarze

oryginalne części
Grzesiek
,
04.02.2020
Odpowiedz
Powiem szczerze, że czasem oryginalne części ciężko rozpoznać, a dziś jest naprawdę wiele miejsc, gdzie podróbki można nieświadomie kupić. Ja od lat kupuję w jednym sklepie motoryzacyjnym, co do którego mam 100% pewność. Właśnie wiele zależy od tego w jakich miejscach takie części kupujemy.
sprawdzone części
Arek
,
20.12.2019
Odpowiedz
Ja zawsze kupuję w jednym sprawdzonym sklepie stacjonarnym, gdzie mają tylko sprawdzone części, więc nie muszę się o to martwić. Jeśli chodzi o iPatrs to też nigdy się nie zawiodłem na częściach bo parę razy zdarzyło mi się kupić. Nie sztuką jest kupić kota w worku a później odsyłać, albo założyć i za jakiś czas znów być zmuszonym do ponownej wymiany tej samej części
mądre zakupy
kamil
,
24.05.2019
Odpowiedz
Ważne, aby zamawiac u sprawdzonych dostawców. Ja ufam, że sklep który ma zaufane opinie w internecie nie sprzedaje złych cześci tylko oryginały. Dlatego polecam mądre zakupy w internecie i rozsądne wybory sklepów. W iparts robię zakupy od lat i wiem, że dobre części sprzedają!

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.