Jak odczytać numer VIN samochodu?

Data:

Zakup używanego samochodu wielu użytkowników uznaje za pozbawiony ryzyka. A ryzyko istnieje zawsze i nie jest małe. Zanim podejmiecie decyzję o zakupie danego egzemplarza należy koniecznie sprawdzić zgodność numeru VIN z tym, który zapisany jest w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Numer VIN (Vehicle Identification Number) to znormalizowany numer seryjny samochodu, którego celem jest indywidualna identyfikacja każdego pojazdu. Standardowy numer VIN zawiera 17 znaków. Chcąc osobiście sprawdzić jego zgodność, trzeba wiedzieć w którym miejscu znajduje się numer identyfikacyjny oraz co oznaczają symbole w nim zawarte. System znakowania pojazdów VIN, zgodny z międzynarodowym standardem ISO, w praktyce funkcjonuje od lat 80. XX wieku.

Numer identyfikacyjny VIN jest obowiązkowy

Warto zaznaczyć, że każdy pojazd samochodowy, który został dopuszczony do ruchu w Polsce musi posiadać numer identyfikacyjny VIN. Numer VIN jednoznacznie identyfikuje każdy pojazd wyprodukowany na świecie w okresie ostatnich trzydziestu lat. Producent samochodu jest odpowiedzialny za jednoznaczność oznakowania swoich pojazdów numerem VIN.

WMI niektórych producentów:

WMI Producent
JT Toyota
KMH Hyundai
TRU Audi
VF1 Renault
VF3 Peugeot
VF7 Citroen
VSS SEAT
WBA BMW
WMW MINI
W0L Opel
WVW Volkswagen
ZFA Fiat
1G General Motors
1GC Chevrolet
1YV Mazda

Gdzie znajduje się numer VIN?

Pamiętajcie, że każdy może a nawet powinien sprawdzić zgodność numeru VIN zapisanego w dowodzie rejestracyjnym samochodu z numerem VIN na nadwoziu auta. Należy mieć na uwadze, że numer identyfikacyjny VIN występuje w różnych miejscach – zależnie od modelu i marki samochodu. Oto miejsca, w których producenci aut najczęściej nanoszą numery identyfikacyjne VIN.

Inny numer VIN nadwozia

Pamiętajcie, że każde odstępstwo numeru zapisanego w dowodzie od tego na nadwoziu prawie na pewno będzie świadczyć o podejrzanej przeszłości samochodu i nie warto decydować się wówczas na zakup pojazdu. Zwykle okazuje się, że auto było kradzione i ma przebity numer identyfikacyjny albo było naprawiane z wykorzystaniem tzw. ćwiartki nadwozia.

Jak rozkodować numer identyfikacyjny VIN?

Z pomocą numeru VIN użytkownik może dowiedzieć się kilku istotnych informacji na temat samochodu. Symbole zawarte w numerze identyfikacyjnym VIN przedstawiają: markę, model, rok produkcji modelu, dokładną datę produkcji, rodzaj wykorzystywanego paliwa, typ silnika i nadwozia (sedan, hatchback, kombi, cabrio, itp), fabrykę, w której wyprodukowano pojazd, rynek, na który wyprodukowano samochód, kolor pojazdu i tapicerki oraz wyposażenie z jakim auto opuściło fabrykę. Rozkodowanie numeru VIN nie należy do skomplikowanych. Za przykład posłuży nam grafika przedstawiająca rozkodowanie numeru VIN.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Numer VIN a rok produkcji

Uwaga: 10 znak numeru VIN nie zawsze określa dokładny rok produkcji samochodu. Wielu osobom zapewne trudno będzie w to uwierzyć, że w dokumentach samochodu operuje się stricte rokiem modelowym, który nie zawsze pokrywa się z rokiem produkcyjnym.

Pamiętajcie, że rok modelowy zmienia się zwykle w drugiej połowie roku kalendarzowego. Zatem samochody z roku modelowego 2015 dostarczane są od końca 2014 roku. Drobna różnica, ale jednak...

Oznaczenia lat produkcyjnych to dla przykładu: N = 1992, P = 1993, R = 1994, S = 1995, T = 1996, V = 1997, W = 1998, X = 1999, Y = 2000, 1 = 2001, 2 = 2002, 3 = 2003, 4 = 2004, 5 = 2005, 6 = 2006, 7 = 2007, 8 = 2008, 9 = 2009, A = 2010, B = 2011, C = 2012, D = 2013.

 

Kiedy samochód nie musi posiadać numeru VIN?

W numer identyfikacyjny VIN nie musi być wyposażony samochód zarejestrowany po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 roku. Obecność numeru VIN nie jest obowiązkowa także w przypadku motocykli zarejestrowanych po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2003 roku.

Lista niektórych regionów WMI

WMI Region Uwagi
A-H Afryka AA-AH = RPA
J-R Azja J = Japonia
 KL-KR = Korea Płd.
 L = Chiny
 ML-MR = Tajlandia
 S-Z Europa  SA-SM = Zjednoczone Królestwo
SN-ST, W = Niemcy
 SU-SZ = Polska
TA-TH = Szwajcaria
 TJ-TP = Czechy
 VA-VE = Austria
 VF-VR = Francja
 VS-VW = Hiszpania
YA-YE = Belgia
YF-YK = Finlandia
 YS-YW = Szwecja
 ZA-ZR = Włochy
1-5 Ameryka Północna 1, 4, 5 = Stany Zjednoczone
2 = Kanada
3 = Meksyk

Komentarze

komentarz
Panie
,
16.03.2021
Odpowiedz
Vin Mt,25.02.2021Odpowiedz Niektórzy podniecają się tym nr jak de... normalny człowiek zna te informacje od zawsze Posłuchaj panie, z tym numerem to mozesz se historie auta sprawdzic w internetach. nie wiem jak pan ale ja sie czuje podniecony tym, ale zawsze sie trafi jakis maruda no coz poradzic. mam nadzieje ze pan jak nie sprawdza to nie kupi zloma, pozdrawiam
Vin
Mt
,
25.02.2021
Odpowiedz
Niektórzy podniecają się tym nr jak de... normalny człowiek zna te informacje od zawsze
Rok produkcji a rok modelowy
Marek
,
06.06.2019
Odpowiedz
Dziwne to dla mnie, bo w mojej Lagunie 2 Lift z 2005r na pozycji 10 jest cyfra 3, a niby rok modelowy to 2005-2007 i jak tu wierzyć VIN. Bardzo to dziwne bo dlaczego nie ma tu cyfry 5. Może by to ktoś wyjaśnił laikowi
Nr. VIN
Dominika
,
19.06.2017
Odpowiedz
Nawet nie wiedziałam, że można tyle wyczytać z samego ciągu cyfr VIN. Przed kupnem auta zawsze sprawdzałam VIN ale nie zawsze wszystko jest w nim zapisane.
Za duży entuzjazm
IMM
,
19.03.2017
Odpowiedz
Nie ma się co podniecać tą wiedzą.Znając te dane i tak można kupić złom.
numer VIN
Krystian
,
31.01.2017
Odpowiedz
Numer VIN zawiera więcej informacji niż się spodziewałem wcześniej:). Bardzo dobrze że każde auto posiada taki numer i można szybko i łatwo sprawdzić samochód. Dobrze, że te numery są dostępny w kilku miejscach.
sprawdzanie auta
Warek
,
22.08.2016
Odpowiedz
No to teraz już wiem jak dokładnie sprawdzić auto przed kupnem, super sprawa :)
numer VIN
Pawełek
,
05.08.2016
Odpowiedz
Super sprawa z tym numerem VIN, można sprawdzić wcześniejsza historię auta o ile poprzedni właściciel korzystał z ASO.
VIN
Sławek
,
25.03.2016
Odpowiedz
Fajna sprawa, nie wiedziałem nawet że można tyle informacji uzyskać.
historia pojazdu
Franciszek
,
24.03.2016
Odpowiedz
Teraz po numerze VIN można naprawdę dużo informacji uzyskać. Powstaje coraz więcej serwisów sprawdzających historię pojazdu właśnie na podstawie tego numeru identyfikacyjnego.
Ciekawostka
Kasia
,
07.03.2016
Odpowiedz
No proszę ile to można się dowiedzieć z tego ciągu cyfr i liter - przydatny artykuł.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.