Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Jak jechać w trakcie i po nawałnicy?

Sezon na burze trwa. W Polsce na przełomie ostatniego tygodnia mieliśmy do czynienia z poważnymi anomaliami pogodowymi – wiatr zrywający dachy i grad wielkości piłeczek do golfa. W takiej sytuacji kierowcy powinni zadać sobie pytanie odnośnie odpowiedniego zachowania się na drodze podczas ulewnych burz.

Jak jechać w trakcie i po nawałnicy?

Niespodziewane pogorszenie pogody, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne mogą zaskoczyć każdego kierowcę. Warto uświadomić sobie, że złe warunki atmosferyczne są przyczyną prawie 25% wypadków samochodowych. Jak zachować się podczas burzy i jak bezpiecznie podróżować w trakcie nawałnicy? Sugerujemy skorzystać z kilku rad.

Unikaj poślizgu

Duże i gwałtowne opady deszczu oznaczają, że wyjeżdżając na ulicę można spodziewać się wielu kałuż oraz bardzo mokrej nawierzchni. W takiej sytuacji nie trudno o utratę kontroli nad samochodem. W momencie poślizgu wodnego, należy pamiętać, aby przede wszystkim nie naciskać gwałtownie na hamulec i w ogóle nie obracać kierownicą. Bardzo istotne jest natomiast zdjęcie nogi z pedału gazu, co pozwoli wytrącić prędkość i odzyskać sterowność. Jeśli dopadnie was nawałnica warto zachować także większą niż zwykle odległość od innych samochodów, aby umożliwić sobie awaryjne manewrowanie w przypadku utraty przyczepności. Pamiętajcie, że droga hamowania na mokrej nawierzchni jest czterokrotnie dłuższa.

Zjawisko akwaplanacji

Nieuważna jazda w trakcie ulewy może doprowadzić do tak zwanej akwaplanacji, której towarzyszy nagłe wrażenie luzu na kierownicy oraz uciekanie tyłu samochodu na boki. Zjawisko akwaplanacji występuje najczęściej w momencie, kiedy samochód wjeżdża w głęboką kałużę, bądź wypełnioną wodą koleinę.

Warto pamiętać, że kałuże często kryją głębokie dziury. Wjechanie w nie to ryzyko poważnych uszkodzeń samochodu – energia uderzenia przenosi się bowiem na zawieszenie i koła samochodu. Jeśli nie ma możliwości ominięcia kałuży sugerujemy maksymalnie zwolnić. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemności.

Ograniczona widoczność

Solidne opady deszczu to nie tylko śliska nawierzchnia, ale także znacznie ograniczona widoczność. W takich trudnych warunkach można się łatwo pogubić i stracić orientację. Co robić? Oczywiście trzeba zdecydowanie zwolnić i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Oprócz tego trzeba koniecznie zachować odpowiedni dystans od pozostałych uczestników ruchu drogowego, na bieżąco obserwować sytuację w lusterkach oraz pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania.

Jak jechać podczas silnego wiatru?

Silny wiatr bardzo skutecznie przeszkadza w bezpiecznym prowadzeniu samochodu. Uderzenie fali powietrza w bok samochodu może spowodować nawet zmianę toru jazdy, zwłaszcza gdy zaskoczony kierowca nie zdąży w porę przeciwstawić się oporom powietrza odpowiednim ruchem kierownicy. Nie ma dobrej recepty na walkę z porywistym wiatrem. Sugerujemy jedynie uważną jazdę z niewielką prędkością, co ułatwi wam odpowiednią reakcję w trakcie jazdy.

Uwaga na gałęzie

Po nawałnicy na drogach mogą znaleźć się liczne gałęzie, a nawet całe drzewa złamane pod wpływem silnego wiatru, bądź pioruna. Zalegające na drodze gałęzie i drzewa warto omijać, ewentualnie maksymalnie zwolnić podczas pokonywania powstałych przeszkód. Gwałtowne manewry mogą bowiem być tragiczne w skutkach.

Uchroń samochód przed gradem

Warto mieć w samochodzie koc, aby zabezpieczyć auto przed gradzinami. W szczególności chodzi o odpowiednie zabezpieczenie przedniej szyby, która jest najbardziej narażona na uszkodzenia. W razie stłuczenia, dalsza jazda może okazać się niemożliwa.

Redakcja iParts.pl składa się ze specjalistów branży automotive z dużym doświadczeniem w sprzedaży części samochodowych. Dla nas to nie tylko praca, ale również pasja, którą pielęgnujemy na co dzień. Staramy się publikować najciekawsze porady, które mogą okazać się przydatne naszym Klientom.
7 komentarzy
Beznadziejnie jeździ się jak całą wodę po nawałnicy zmrozi. Nawet jak poprzedniego dnia popada lekka mżawka i to wszystko zmrozi to na drodze powstaje szklanka i nie ma mowy o jeździe szybszej niż 35km/h na oponach zimowych
No przyznam, że w sytuacji nawałnicy nie jest łatwo kontrolować samochód. Szkoda, że nie uczą tego standardowo przy egzaminach na prawo jazdy, byłoby bezpieczniej i lepiej. Poprostu wolna jazda i tyle.
Musimy zmniejszyć prędkość, bo o wypadnięcie z zakrętu czy poślizg nie jest trudno.
Dobrze, że przeczytałam ten artykuł. Przynajmniej będę wiedzieć co robić w czasie burzy :)
Jeśli deszcz jest faktycznie silny a podmuchy wiatru jeszcze mocniejsze to ja jednak wolę się zatrzymać i przeczekać nawałnicę, jazda w takich warunkach nie jest bezpieczna.
Przede wszystkim ostrożnie, włączajmy myślenie. Nigdy nie wiem co kryje nawet niepozorna kałuża, a o nieszczęścia nie jest trudno.
To wszystko prawda, ale ja od pewnego czasu szczególnie uważam na lekko zmoczoną nawierzchnię, taką po mżawce bo to jest bardzo zdradliwe...

Powiązane artykuły

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.

czytaj więcej >
Zmiana opon zimowych na letnie. Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Kiedy można się już bezpiecznie pozbyć opon zimowych i zastąpić je letnimi? Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?

czytaj więcej >
Opony wielosezonowe. Czy warto? Względy bezpieczeństwa oraz oszczędności

Czy warto inwestować w opony wielosezonowe? Jak wyglądają pod względem bezpieczeństwa jazdy i szeroko rozumianej oszczędności?

Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?

czytaj więcej >
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jakiej firmy są najlepsze?

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Wycieraczki jakiej firmy są najlepsze?

Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze