Jak jechać w trakcie i po nawałnicy?

Data:

Sezon na burze trwa. W Polsce na przełomie ostatniego tygodnia mieliśmy do czynienia z poważnymi anomaliami pogodowymi – wiatr zrywający dachy i grad wielkości piłeczek do golfa. W takiej sytuacji kierowcy powinni zadać sobie pytanie odnośnie odpowiedniego zachowania się na drodze podczas ulewnych burz.

Niespodziewane pogorszenie pogody, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne mogą zaskoczyć każdego kierowcę. Warto uświadomić sobie, że złe warunki atmosferyczne są przyczyną prawie 25% wypadków samochodowych. Jak zachować się podczas burzy i jak bezpiecznie podróżować w trakcie nawałnicy? Sugerujemy skorzystać z kilku rad.

Unikaj poślizgu

Duże i gwałtowne opady deszczu oznaczają, że wyjeżdżając na ulicę można spodziewać się wielu kałuż oraz bardzo mokrej nawierzchni. W takiej sytuacji nie trudno o utratę kontroli nad samochodem. W momencie poślizgu wodnego, należy pamiętać, aby przede wszystkim nie naciskać gwałtownie na hamulec i w ogóle nie obracać kierownicą. Bardzo istotne jest natomiast zdjęcie nogi z pedału gazu, co pozwoli wytrącić prędkość i odzyskać sterowność. Jeśli dopadnie was nawałnica warto zachować także większą niż zwykle odległość od innych samochodów, aby umożliwić sobie awaryjne manewrowanie w przypadku utraty przyczepności. Pamiętajcie, że droga hamowania na mokrej nawierzchni jest czterokrotnie dłuższa.

Zjawisko akwaplanacji

Nieuważna jazda w trakcie ulewy może doprowadzić do tak zwanej akwaplanacji, której towarzyszy nagłe wrażenie luzu na kierownicy oraz uciekanie tyłu samochodu na boki. Zjawisko akwaplanacji występuje najczęściej w momencie, kiedy samochód wjeżdża w głęboką kałużę, bądź wypełnioną wodą koleinę.

Warto pamiętać, że kałuże często kryją głębokie dziury. Wjechanie w nie to ryzyko poważnych uszkodzeń samochodu – energia uderzenia przenosi się bowiem na zawieszenie i koła samochodu. Jeśli nie ma możliwości ominięcia kałuży sugerujemy maksymalnie zwolnić. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemności.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Ograniczona widoczność

Solidne opady deszczu to nie tylko śliska nawierzchnia, ale także znacznie ograniczona widoczność. W takich trudnych warunkach można się łatwo pogubić i stracić orientację. Co robić? Oczywiście trzeba zdecydowanie zwolnić i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Oprócz tego trzeba koniecznie zachować odpowiedni dystans od pozostałych uczestników ruchu drogowego, na bieżąco obserwować sytuację w lusterkach oraz pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania.

Jak jechać podczas silnego wiatru?

Silny wiatr bardzo skutecznie przeszkadza w bezpiecznym prowadzeniu samochodu. Uderzenie fali powietrza w bok samochodu może spowodować nawet zmianę toru jazdy, zwłaszcza gdy zaskoczony kierowca nie zdąży w porę przeciwstawić się oporom powietrza odpowiednim ruchem kierownicy. Nie ma dobrej recepty na walkę z porywistym wiatrem. Sugerujemy jedynie uważną jazdę z niewielką prędkością, co ułatwi wam odpowiednią reakcję w trakcie jazdy.

Uwaga na gałęzie

Po nawałnicy na drogach mogą znaleźć się liczne gałęzie, a nawet całe drzewa złamane pod wpływem silnego wiatru, bądź pioruna. Zalegające na drodze gałęzie i drzewa warto omijać, ewentualnie maksymalnie zwolnić podczas pokonywania powstałych przeszkód. Gwałtowne manewry mogą bowiem być tragiczne w skutkach.

Uchroń samochód przed gradem

Warto mieć w samochodzie koc, aby zabezpieczyć auto przed gradzinami. W szczególności chodzi o odpowiednie zabezpieczenie przedniej szyby, która jest najbardziej narażona na uszkodzenia. W razie stłuczenia, dalsza jazda może okazać się niemożliwa.


Komentarze

mróz
Filip
,
20.06.2017
Odpowiedz
Beznadziejnie jeździ się jak całą wodę po nawałnicy zmrozi. Nawet jak poprzedniego dnia popada lekka mżawka i to wszystko zmrozi to na drodze powstaje szklanka i nie ma mowy o jeździe szybszej niż 35km/h na oponach zimowych
Jazda w deszczu
Cyprian
,
31.01.2017
Odpowiedz
No przyznam, że w sytuacji nawałnicy nie jest łatwo kontrolować samochód. Szkoda, że nie uczą tego standardowo przy egzaminach na prawo jazdy, byłoby bezpieczniej i lepiej. Poprostu wolna jazda i tyle.
mniejsza prędkość
MarekR
,
22.08.2016
Odpowiedz
Musimy zmniejszyć prędkość, bo o wypadnięcie z zakrętu czy poślizg nie jest trudno.
wiedza
Nikita
,
05.08.2016
Odpowiedz
Dobrze, że przeczytałam ten artykuł. Przynajmniej będę wiedzieć co robić w czasie burzy :)
Postój
Madzia
,
31.03.2016
Odpowiedz
Jeśli deszcz jest faktycznie silny a podmuchy wiatru jeszcze mocniejsze to ja jednak wolę się zatrzymać i przeczekać nawałnicę, jazda w takich warunkach nie jest bezpieczna.
Ostrożnie
Jacek
,
30.03.2016
Odpowiedz
Przede wszystkim ostrożnie, włączajmy myślenie. Nigdy nie wiem co kryje nawet niepozorna kałuża, a o nieszczęścia nie jest trudno.
Mżawka
Paweł
,
03.03.2016
Odpowiedz
To wszystko prawda, ale ja od pewnego czasu szczególnie uważam na lekko zmoczoną nawierzchnię, taką po mżawce bo to jest bardzo zdradliwe...

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.