DNI DARMOWEJ DOSTAWY OD 99 PLN! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

1
1
3
3
3
3
8
8
4
4
8
8
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

IBS, czyli inteligentny czujnik akumulatora. Czym jest, jak działa i do czego służy?

Przy okazji jednego z wcześniejszych artykułów pisaliśmy już, że nowoczesne samochody coraz bardziej przypominają promy kosmiczne. Cała sieć oplatających je czujników zamienia je w jeden mechanizm sterowany całkowicie komputerowo. Jednym z czujników, który potwierdzą tę teorię, jest IBS, czyli inteligentny czujnik akumulatora – kluczowy element samochodowego systemy zarządzania energią.

Czujnik akumulatora IBS - co to jest, jak działa, do czego służy?

Czym jest inteligentny czujnik akumulatora, czyli IBS?

IBS, czyli inteligentny czujnik akumulatora, swoją premierę miał w roku 2013. Wtedy to jego pomysłodawca i producent – wielki niemiecki koncern motoryzacyjny Hella – po raz pierwszy wprowadził to niezwykłe urządzenie do sprzedaży. Dziś jest on dostępny w każdym renomowanym sklepie z częściami zamiennymi, takim jak iParts.pl. A do czego czujnik ten służy?

IBS powstał jako kluczowy element systemu zarządzania energią w samochodzie – systemu stanowiącego bardzo poważny krok naprzód w dziedzinie motoryzacji. Rolą czujnika IBS jest stałe dokonywanie pomiarów głównych parametrów akumulatora samochodowego, czyli:

  • napięcia,
  • prądu,
  • temperatury.

Informacje zbierane przez czujnik IBS zostają następnie przekazane do jednostki sterującej, która na tej podstawie oblicza aktualny:

  • stopień naładowania baterii,
  • poziom zużycia akumulatora,
  • przewidywaną zdolność rozruchową.

Każda z tych wartości ma ogromne znaczenie nie tylko dla systemu zarządzania energią, ale też dla pojazdu jako całości, gdyż stan akumulatora wpływa na funkcjonowanie bardzo wielu układów, podzespołów, a nawet poszczególnych części samochodu.

Jakie zalety niesie z sobą zastosowanie w aucie czujnika IBS?

Pierwszą bardzo dużą zaletą inteligentnego czujnika akumulatora jest to, iż jest on urządzeniem niezwykle uniwersalnym. Sensor IBS może więc być używany w przypadku akumulatorów z biegunami DIN oraz JIS, a to oznacza, iż współgra z takimi bateriami samochodowymi, jak:

  • akumulatory rozruchowe (standardowe lub FEB),
  • akumulatory żelowe,
  • akumulatory AGM (włókninowe).

Posiadanie czujnika IBS pozwala samochodowemu systemowi zarządzania energią planować sposób wykorzystania posiadanych zasobów, a także reagować na sytuacje kryzysowe (krytyczny stan akumulatora). W każdym przypadku dzięki IBS system może regulować działanie wszystkich odbiorników prądu, a także wpływać na pracę alternatora. Inteligentny czujnik akumulatora wspiera także pracę systemu Start-Stop i pośrednio redukuje emisję CO2.

Wszystko to sumując w jedno, należy uznać, że wprowadzenie czujnika IBS sprawiło, iż samochód stał się bardziej samowystarczalny i samosterowalny (intelignenty). Dzięki niemu każdy z Was ma możliwość uniknięcia wielu problemów z autem i samym akumulatorem. Przyczyni się to do wydłużenia żywotności baterii oraz uniknięcia wielu przykrych awarii, z unieruchomieniem pojazdu włącznie.

Słabe strony systemu, czyli jak, kiedy i dlaczego IBS może zaszkodzić?

Inteligentny czujnik akumulatora i cały wsparty na nim samochodowy system zarządzania energią to doskonałe rozwiązania, jednak jak wszystko, mają też i swoje ciemne strony. W ich przypadku problem stanowi przede wszystkim wysokie zaawansowanie technologiczne oraz fakt, że nie wszyscy mechanicy – a tym bardziej kierowcy – są świadomi jego istnienia oraz sposobu działania. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Wielu ekspertów podkreśla, że czujnik IBS praktycznie odebrał możliwość przeciętnemu kierowcy, lubiącemu samodzielnie zajmować się swoim autem, do wykonywania czynności związanych np. z wymianą akumulatora. Jest to wynikiem sprzęgnięcia czujnika z jednostką sterującą, która nieustannie monitoruje za pomocą IBS stan baterii w samochodzie. W standardowym schemacie wygląda to tak, że wraz ze zużywaniem się akumulatora, system dostosowuje się do zachodzących w nim zmian i np. zmienia (obniża) napięcie jego ładowania. W momencie, kiedy zdecydujecie, że przyszedł czas na wymianę baterii samochodowej i w miejsce starej wstawicie nowy akumulator, system nadal będzie traktował go jako stare i mniej sprawne urządzenie. Co to oznacza?

Bez poinformowania sterownika ECU o tym, że stary akumulator został wymieniony na nowy, system będzie ładował go zbyt niskim dla niego napięciem, a to oznacza stałe niedoładowania baterii i jej szybkie rozładowywanie się. Nieświadomi rzeczy kierowcy mogą nawet uznać, że zakupiony właśnie akumulator jest zwyczajnie wadliwy lub poddać w podejrzenie działanie alternatora. Efekt? Koszty, koszty i jeszcze raz koszty.

Popularne z kategorii Akumulator

Akumulator YUASA YBX5053
294,00 zł
5.0 (40 ocen)
Akumulator BOSCH 0 092 S40 050
341,00 zł
4.9 (82 ocen)
Akumulator YUASA YBX7005
466,00 zł
5.0 (40 ocen)
Akumulator YUASA YBX5335
470,00 zł
5.0 (40 ocen)
Akumulator JENOX 075624
323,00 zł
0 (0 ocen)
Akumulator JENOX 074624
327,00 zł
0 (0 ocen)
Akumulator w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Akumulator pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Akumulator
W swojej pracy staram się integrować tematy związane w samochodami i technologiami IT. Zaczynałem jako „dzieciak”, aktywnie biorąc udział w rozwoju stron internetowych poświęconych skuterom, a w moich kolejnych zajęciach zawsze przewijały się dwa zagadnienia: motoryzacja i internet. Dzięki temu praca w największym polskim sklepie online z częściami jest nie tylko sposobem na życie, ale i realizacją pasji.
14 komentarzy
Własnie 4 miesiące temu wymieniłem aku na nowy do volvo s 60 2013 r w którym ta kostka ibs jest. Stary aku był juz bardzo słaby ale zapalal.teraz po zamontowaniu nowego boscha mam bez przerwy problemy.Komputer wyświetla mi informacje ,że jest słaba bateria pomino ,że jeżdze codziennie.Jak silnik nie pracuje radia nie można słuchac bo po 2 min komputer wyłacza i juz sie go nie właczy bez uruchomienia silnika.Byc może jest to związane z tym ,że jest mały prąd ładowania bo alternator ładuje tak jak do poprzedniego starego aku.Nie wiem czy z tym coś trzeba zrobić w kompie.Może ktoś wie.Pozdrawiam.
!,5 roku i wymiana akumulatora (Ford Courier z salonu).Gwarancja odrzucona.Odpiąłem IBS, napięcie ładowania mierzone non-stop -14,8 V po starcie, po 15 min spada do 14,4V..Czas jazdy średnio 1 godz bez rozruchów..Pomiar napięcia po 24 godz spoczynku, przed rozruchem 12,8V ,napięcie rozruchu12,2V.Akumulator ma już 3 lata.Tak działa inteligentne niedoładowanie akum.
Ważne, żeby po zmianie akumulatora na inny np agm czy żel, ale także przy zmianie na inną pojemność aku jest zakodowanie go komputerem. Jeśli tego nie zrobimy aku dalej będzie ładowane parametrami starego przykladowo przy zmianie z 80ah na 100ah akumulator będzie nie doładowywany, przy zmianie z agm na kwasiaka będzie ładowany za małym prądem, odwrotna zmiana z kwasiaka na agm analogicznie będzie ładowała za dużym prądem itd. skutkiem czego nowe akumulatory potrafią być wykończone po roku od włożenia do auta. Pozdrawiam
Ja pracuję jako elektryk w autoryzowanej stacji obsługi jednej z marek. Zdradzę wam że po okresie gwarancji i pierwszej wymianie akumulatora odpinamy ibs i wypuszczamy pojazd (z błędem czujnika i s w pamięci) a jest to spowodowane tak tutaj zachwalanym systemem ładowania które tak naprawdę ma tylko zmniejszać obciążenie silnika przez mniejsze obciążenie alternatora kiedy akumulator jest niby naładowany (emisja emisja jeszcze raz emisja) , jednak współczesne systemy samochodowe generują taki pobór prądu, plus są samochody które mają doposażenia np. straż pożarna itp że cały ten system nie wpływa dobrze a wręcz wpływa destrukcyjnie na żywotność akumulatora. Nie wiem jak w innych markach ale w pojazdach przy których ja mam okazję pracować odpięcie ibs powoduje że alternator traci funkcję swojego "mądrego ładowania" i ładuje cały czas napięciem ok 14 V tak jak to miało miejsce kiedy tych wynalazków nie było
a gdy chcę podladować akumulator ładowarką to lepiej z czujnikiem czy lepiej wyłączyć czujnik jak się lepiej i szybciej naładuje
W BMW np e60 klema IBS była od początku produkcji tj 2004rok
Jak w tytule,co by było gdyby go zawczasu jeszcze na sprawnym aku pominąć?
Być może to dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że dba o właściwe naładowanie akumulatora. Fiesta 2017 - nigdy na klemach akumulatora nie widziałem napięcia wyższego niż 12,2 V. Samochód użytkowany codziennie poza weekendem przejeżdża każdego dnia powyżej 50 km. Pierwszy, fabryczny akumulator został rozwalony przez ten system po 2,5 roku. Drugi właśnie dogorywa. Chwalić nie ma czego.
jeśli kierowca wie o takim czujniku,i wie do czego służy,po co ma się zamartwiać jego działaniem,a,że są wadliwe,dowie się w najmniej odpowiednim momencie.Bo,niby skąd ma wiedzieć,jak firma "zaprojektowała"jego żywotność.Nie zna charakterystyki obciążeń,którą sobie firma wymyśliła,i nie wiadomo jakich jeszcze kosmicznych parametrów,o których kierowca nie ma nawet księżycowego pojęcia.Uważam to urządzenie,za Marsjańsko zbędne.Auto przewidziane na trzy lata,aku na dwa,dobry,sprawny alternator zrobi 400.000km,i po co ten zbyteczny bajer?Koszt na allegro kabla masy BMW,To 500zł, z czujnikiem IBS,bez czujnika kabel masy można zrobić samemu,koszt,góra 50zł,nie mówiąc już,że czujnik można oszukać,a alternator i tak zrobi swoje.
Chyba 2003r a nie 2013, posiadam bmw e60 wyprodukowane w tym roku i już posiada ibs
Bardzo mnie rozjaśniło co to jest i po co dziękuję Pozdrawiam
Promy kosmiczne to dobre porównanie :D dla posiadacza pełnoletniego opla meriva to napakowane elektroniką nowoczesne modele zdają się być niemal niewyobrażalnym cudem techniki. Czujnik na czujniku. Oby tylko nic się w nich nie zepsuło,bo nie ma wówczas mowy o samodzielnej naprawie. Kluczem i młotkiem nic tu już nie zdziałasz :D
Używam czujnika IBS w swoim samochodzie już od dłuższego czasu, nie miałem jednak pojęcia o jego wadach związanych z ładowaniem. Kilka miesięcy temu wymieniałem akumulator na całkowicie nowy – muszę sprawdzić czy ładowany jest w odpowiedni sposób czy faktycznie sterownik traktuje go jako starą baterię. Dzięki za informację!
Inteligentny czujnik akumulatora jest bardzo przydatny, gdyż dzięki niemu możemy dowiedzieć się o pierwszych oznakach zużycia akumulatora. Dla kierowcy jest to świetne rozwiązanie, gdyż dzięki temu może odpowiednio wcześniej zareagować i nie dopuścić do sytuacji, że akumulator nagle odmówi posłuszeństwa.

Powiązane artykuły

Nowy akumulator rozładowany. Auto nie odpala mimo nowej baterii?

Akumulator nowy, a już rozładowany? Auto nie odpala mimo nowej baterii? Sprawdźcie, jakie mogą być tego przyczyny

Sytuacja, w której pojawiają się problemy z nowym akumulatorem, wcale nie należy do wyjątkowych. Wszystko zależy od tego, jaki akumulator kupiliście, od kogo oraz do jakiego auta go montujecie. A także od kilku jeszcze innych czynników. Od jakich dokładnie?

czytaj więcej >
Akumulator rozładowuje się? Sprawdź co należy sprawdzić w pierwszej kolejności

Akumulator samochodowy ciągle się rozładowuje? Oto, co należy sprawdzić w pierwszej kolejności

Kiedyś motoryzacja była prostsza. Kiedyś akumulatory odpowiadały wyłącznie za rozruch, światła, wycieraczki, w najlepszym razie również za radio. A teraz? Teraz ilość odbiorników prądu w samochodach przyprawia o zawrót głowy. I każdy z nich może okazać się tzw. „złodziejem prądu” podkradającym energię z baterii. Jak można to sprawdzić? Czy w ogóle można? Co jest przyczyną ciągłego rozładowywania się akumulatora w Waszym samochodzie?

czytaj więcej >
Jak podłączyć i odłączyć akumulator? Kolejność odpinania i podpinania przewodów

Jak prawidłowo podłączyć i odłączyć akumulator? Jak powinna wyglądać kolejność odpinania i podpinania przewodów do akumulatora?

Najłatwiej o pomyłkę podczas wykonywania czynności najprostszych, ponieważ te wymagają od nas najmniejszego skupienia. Właśnie dlatego wciąż zdarzają się pomyłki podczas odłączania i podłączania akumulatora samochodowego. Jak takich pomyłek uniknąć?

czytaj więcej >
Jak podłączyć akumulator do prostownika?

Jak należy podłączać akumulator do prostownika? Kiedy takie podłączenie jest konieczne i jakich zasad należy przestrzegać?

Prostowniki kojarzą nam się przede wszystkim z zimą, ale coraz częściej używane są przez cały rok. Dlaczego? Chociażby dlatego, że zmienił się sposób, w jaki korzystamy z samochodów. Jak teraz wygląda korzystanie z prostownika? Jak wyglądać powinno?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze