Gdzie można wyrzucać stare lub uszkodzone części samochodowe?

Data:

Co mówią przepisy o gospodarowaniu odpadami samochodowymi?

Ustawa z 14 grudnia 2012 roku na każdego – nie tylko na posiadaczy samochodów – nakłada obowiązek właściwego postępowania z odpadami. Niedostosowanie się do jej przepisów może zakończyć się dość dotkliwą karą, tym bardziej słuszną, że ta sama ustawa wskazuje również, w jaki sposób jednostki administracji państwowej oraz przedsiębiorcy muszą pomagać nam w zagospodarowaniu odpadów z poszczególnych kategorii. Dotyczy to również wszelkich starych lub uszkodzonych części samochodowych, płynów eksploatacyjnych czy dowolnych elementów wyposażenia auta.

Zgodnie ze wspomnianą ustawą, produkty powstałe w wyniku obsługi lub naprawy samochodów, nie są zaliczane do odpadów komunalnych, a więc urzędy miast i gmin nie mają obowiązku zajmować się (nieodpłatnie) ich zagospodarowaniem. Nie oznacza to jednak, że z całą tą górą śmieci zostaliśmy pozostawieni sami sobie. W praktyce niektóre części samochodowe możemy bez żadnego problemu traktować jako zwykłe odpady komunalne. Dotyczy to m. in. filtrów powietrza czy nawet wycieraczek. Jest jednak spora grupa części i elementów auta, których wyrzucenie może ściągnąć na nas spore nieprzyjemności. Mowa tu choćby o oleju samochodowym czy oponach. Ich obecność w kontenerze na śmieci jest dla firmy odbierającej odpady sygnałem do odmowy przyjęcia całego transportu i zobowiązania zarządcy do znalezienia winnego. Gdzie więc należy wyrzucać tego typu odpady?

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Które części wyrzucimy za darmo, które za opłatą, a na których mamy szansę zarobić?

Stare części samochodowe, płyny eksploatacyjne oraz pozostałe elementy auta, możemy podzielić na trzy grupy. Utylizacja pierwszej z nich będzie wiązała się zwykle z pewnymi kosztami. Za pozbycie się drugiej nie zapłacicie ani grosza, za to na trzeciej będziecie mogli nawet zarobić.

Jeśli oddacie przepracowany płyn hamulcowy do PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), możliwym jest, że przyjdzie Wam za to zapłacić, choć ten sam płyn możecie spróbować oddać za darmo sprzedawcy, u którego kupicie nowy. Za niewielką opłatą pozbędziecie się również większych plastików czy gumowych uszczelek. Więcej może Was za to kosztować utylizacja szyby przedniej (klejonej).

Zupełnie za darmo w PSZOK-ach lub warsztatach samochodowych oddacie zużyty płyn chłodzący (w warsztacie), szyby boczne, olej silnikowy (również w warsztacie), stare gaśnice, farby, rozpuszczalniki czy kosmetyki do pielęgnacji auta (PSZOK), żarówki i wiązki elektryczne (również PSZOK), a także fotele (skup złomu).

Za takie części i elementy samochodu, jak zużyty akumulator, zepsuta chłodnica czy elementy karoserii, możecie się natomiast spodziewać zysku w postaci nawet kilkudziesięciu złotych. Dlatego zawsze warto oddawać je do skupów złomu metali kolorowych i elektroniki.


Komentarze

Zderzaki samochodowe
Warsztat
,
16.03.2021
Odpowiedz
Od jakiegoś czasu nikt nie odbiera plastikowych zderzaków samochodowych z warsztatów samochodowych . Proszę wskazać gdzie można legalnie oddać zderzaki aby nie znalazły się w lesie .
Zderzaki
Hyundai
,
23.09.2022
Odpowiedz
Na dolnym śląsku w miejscowości Pieszyce przyjmują plastki typu zderzaki i rzeczy plastikowe z oznaczeniem PP nr telefonu do właściciela **** firma KA Recykling za darmo :) Szukam innej firmy co przyjmują jeszcze inne odpady bez tego oznaczenia PP
Utylizacja zderzaka
Mati
,
19.06.2022
Odpowiedz
Niestety w Polsce oddanie zderzaka, lampy do skupu graniczy z cudem. Polska to chory kraj w którym wydaje się miliardy na socjal i polityków a nikt nie zadba o zakłady recyklingu i ochronę przyrody. Nawet lasy mają swoje granice usługiwania za wysypiska. Nawet jak chcecie zapłacić nikt tego nie przyjmie.
Gmina
Adam
,
06.06.2022
Odpowiedz
Dlaczego zobowiązania zarządcy do znalezienia winnego? To już nie ma służb w biurze tym kraju? Skoro obowiązkiem gminy jest zajmowanie się odpadami to niech gmina szuka. W końcu ona bierze całą kasę za to.....
U MNIE SIĘ POZBĘDZIESZ PLASTIKÓW
Goldfinger
,
29.05.2022
Odpowiedz
Nie wiesz co zrobić z niepotrzebnymi elementami kokpitu oraz pozostałymi plastikowymi fragmentami karoserii? Zamiast wyrzucić do lasu, napisz do mnie! Zawsze taniej niż mandat ;) No i czyściej. kontakt: [email protected]
Gdzie można wyrzucać stare lub uszkodzone części samochodowe?
Arek B
,
02.04.2022
Odpowiedz
Nie jest prawdą, że można oddać za opłatą na PSZOK-ach, takie substancje jak płyn chłodniczy i hamulcowy... Ja próbowałem to zrobić w PSZOK w Grójcu i PSZOK w Rawa Mazowiecka... Nie przyjęli, ochrona środowiska u nas jest pod psem, gdzie jest odpowiednie ministerstwo od tego. Sądzę, że taki problem ma wielu pasjonatów motoryzacji. Pozdrawiam
Płyn hamulcowy i chłodniczy
Arek B
,
02.04.2022
Odpowiedz
Nie jest prawdą, że można oddać za opłatą na PSZOK-ach, takie substancje jak płyn chłodniczy i hamulcowy... Ja próbowałem to zrobić w PSZOK w Grójcu i PSZOK w Rawa Mazowiecka... Nie przyjęli, ochrona środowiska u nas jest pod psem, gdzie jest odpowiednie ministerstwo od tego. Sądzę, że taki problem ma wielu pasjonatów motoryzacji. Pozdrawiam
Pianka
Daniel bis
,
18.11.2021
Odpowiedz
To gdzie oddać fotele samochodowe. Podarły się, kupiłem nowe. Starych nie chcieli??
Politycy i ustawy .
Kornel
,
13.08.2021
Odpowiedz
To jest PARANOJA ! Znajomość przepisów nic nie da gdyż tam jest wiele braków w zględem śmieci bo ogrom ich rodzajaów przerosła piszących ustawy . Jest to bubel i oni o tym wiedzą gdyż nastawili się tylko na ksaę . Przypominam polityk nie jest prawnikiem i większość tam zawartych słow jest trudna do zrozumienia dla nich a jednak głosują nie wiedząc na co głosują !!! Debilizmu ciąg dalszy !!!
fotele samochodowe
oburzony
,
20.07.2021
Odpowiedz
Pozbyć się starych foteli samochodowych to w Olsztynie wielki problem.Wyrzucić na śmietnik? Nie.Wywieść do lasu?Nie.Podrzucić komuś ? też Nie.Więc co z tym zrobić.Może chociaż gdzieś odpłatnie ale też Nie.Zrobić coś z tym problemem Trzeba,bo pozostanie tylko LAS.To jest chore ,żeby taki błahy/ z pozoru problem/ był takim dużym problemem.
Zbiornik
Sławek
,
29.04.2021
Odpowiedz
A zbiornik paliwa metalowy od benzyny gdzie się utylizuje?
Plastiki samochodowe
Dorota
,
31.03.2021
Odpowiedz
Dzień dobry, mam pytanie , czy Pan podstawia kontynery na plastiki samochodowe i ile by to kosztowala
Nie ma nic o oponach.
Zyga
,
16.12.2020
Odpowiedz
Przydałoby się napisać, co z oponami.
odpowiedź
MArcel
,
12.09.2020
Odpowiedz
Okazuje sie,ze w Polsce można czlowieka zutylizować, ale nie fotel czy inne elementy tapicerki samochodowej To sprawa, która nadaje sie na wystąpienie sejmowe? Potem sie dziwią,ze ludziska lasy zaśmiecają a Niemcy traktują nas z buta?Żaden z tych matołków opracowujących przepisy nie przewidział,.żę obywatel będzie chciał sobie wymienić np. tapicerkę samochodową albo jej element, np. fotel? Taka paranoja tylko w Polsce!
Części samochodowe
Bogdan
,
30.06.2020
Odpowiedz
Mam do wyrzucenia dwa fotele z auta. W PSZOK samochodowych części nie biorą, na stacji demontażu pojazdów też mi odmówili. Biorą tylk całe auta. W którymś z artykułów pisali, że na złom. Na złomie nie biorą z tapicerką. Ach ten las...co on jest winien, że metodą spychologii prosty człowiek nie widzi rozwiązania.Jak już ustawa nakłada na gminy odbiór odpadów to niech biorą wszystko.Przecież nikt z Przemyśla nie będzie wodził coś do Szczecina po 70 telefonach.Jest problem i władza niech jak najszybciej go rozwiąże.
Zderzak
Ja
,
19.02.2020
Odpowiedz
Powiem tak nigdy nie wyzucilam nic do lasu, ale się nie dziwię ludziom po dzisiejszej rozmowie w sprawie oddania zderzaka. Place miesięcznie 48 zł za śmieci, zadzwoniłam zapytać się gdzie można oddać, szerek pytań skąd pani ma ten zderzak dlaczego posiadam go itd. Najpierw weryfikacja kim jestem sprawdzanie w systemie szok.
ad Zderzak
GG
,
15.05.2020
Odpowiedz