Jest wiele narzędzi, które przydają się w każdym garażu. Jeśli chcecie samodzielnie zajmować się swoim autem, potrzebujecie kluczy, śrubokrętów i młotków, jednak podstawą zawsze będzie duży, dobrze skompletowany zestaw narzędziowy w walizce. Dlaczego? Co koniecznie powinno się w nim znaleźć?

Narzędzia, bez których nie będziecie w stanie zajmować się samodzielnie swoim samochodem, dzielą się na dwie podstawowe kategorie: na te, przy których zakupie możecie spokojnie zaoszczędzić, wybierając ich tanie odpowiedniki oraz na te, na których w żadnym wypadku oszczędzać nie należy. Do tej drugiej kategorii należą duże, walizkowe zestawy narzędziowe. Dlaczego nie powinniście na nich oszczędzać? Z dwóch powodów:

Zestawy narzędziowe

  1. Duży zestaw walizkowy to podstawa wyposażenia Waszego garażu. W nim powinny się znaleźć narzędzia, którymi posługiwać się będziecie na co dzień lub jedynie okazjonalnie, każde z nich jednak prędzej czy później okaże się potrzebne.
  2. Każdy taki zestaw narzędzi musi być bardzo trwały, aby mógł Wam służyć przez lata. Jak długo konkretnie? To zależy głównie od Was i Waszego wyboru. Jeśli wybierzecie zestaw marki „Byle było tanio”, nie powinny Was zaskakiwać urywające się grzechotki i powyginane klucze. Nie ma przypadku w tym, że markowe, dobrej jakości zestawy narzędziowe posiadają np. 25-letnią gwarancję na absolutnie wszystkie swoje elementy.

A skoro już o elementach mowa, warto też wspomnieć, że duży zestaw walizkowy nie musi wcale składać się z 200 czy 300 elementów. Ważniejsze od ilości są bowiem jakość oraz rodzaj tworzących go narzędzi.

Nie ilość, ale rodzaj i jakość elementów. Na co powinniście zwracać uwagę, oceniając zawartość każdego dużego zestawu narzędziowego?

Duży zestaw nie zawsze oznacza zestaw narzędziowy składający się z bardzo wielu elementów. I nie zawsze zestaw, w którego skład wchodzi zaledwie kilkanaście elementów, będzie tańszy od zestawów tworzonych przez ok. 100 sztuk najróżniejszych drobiazgów. Doskonały przykładem na to jest nasz zestaw narzędziowy Yato 3/4”, składający się z zaledwie 15 elementów. Mały pod względem liczebności, ale duży pod względem jakości i możliwości. W skład tego zestawu wchodzą:

  • nasadki 3/4": 30, 32, 34 mm (L= 55 mm); 36, 38 mm (L= 60 mm); 41 mm (L= 65 mm); 46, 50 mm (L= 70 mm); 55 mm (L= 75 mm); 60 mm (L= 80 mm);
  • grzechotka 3/4", 500 mm
  • pokrętło przesuwne 3/4", 500 mm
  • przedłużka 3/4",100 mm, 200 mm
  • przegub Cardana 3/4", 106 mm
  • walizka.

Jest to naprawdę solidny zestaw, z którym absolutnie żadna śruba nie będzie Wam straszna. Mocny, trwały i zdolny przetrwać każdą naprawę.

Zestaw narzędzi NEO

Niejako po drugiej stornie tej kategorii znajduje się zestaw narzędzi NEO, liczący sobie aż 100 elementów. W jego skład wchodzą z kolei narzędzia, które stanowią absolutną podstawę wyposażenia każdego garażu, a więc młotek, komplet śrubokrętów, kombinerki, klucze płaskie oraz, oczywiście, klucze nasadkowe. Do kluczy nasadkowych dostajecie w nim dwie grzechotki – mniejszą i większą.

Oba opisane wyżej zestawy znajdziecie u nas w podobnej cenie, choć przecież od razu widać, że dość wyraźnie się od siebie różnią. Który z nich powinniście wybrać? Prawdę mówiąc, najlepiej oba. I wcale nie dlatego, że zależy nam na tym, abyście je od nas kupili. Powinniście zaopatrzyć się w oba tego typu zestawy, ponieważ zestaw od NEO Tools pozwoli Wam na naprawdę różnorodne naprawy i wymiany, ale raczej mniejszych rzeczy. Z zestawem Yato spokojnie możecie zabierać się za remont zawieszenia i odkręcanie największych skurczybyków w swoim aucie. Z podobnym duetem żadna naprawa nie będzie Wam straszna

Młotek, klucze, śrubokręty. Co jeszcze powinno znaleźć się w naprawdę dobrym, walizkowym zestawie narzędzi?

Bez wspomnianego młotka, kompletu kluczy płaskich i co najmniej kilku śrubokrętów ani rusz. Do tego dobry zestaw walizkowy, a najlepiej dwa. Czemu dwa? Właśnie po to, aby mogły się wzajemnie uzupełniać. Klasyczne, duże zestawy walizkowe kompletowane są tak, aby pokryć jak najwięcej możliwych potrzeb, niekoniecznie jedynie motoryzacyjnych. Jednak nigdy nie będą to zestawy zawierające absolutnie wszystko, czego moglibyście potrzebować. Spójrzcie dla przykładu na te dwa duże zestawy narzędziowe:

Walizkowe zestawy narzędzi

Oba w podobnej cenie, przy czym jeden posiada w swoim składzie m. in. piłkę do metalu, szczypce i żabkę, drugi natomiast jest ciekawszy pod kątem ilości i rodzajów kluczy. Oba mogą stanowić doskonałą podstawę narzędziową do bardzo różnych napraw, żaden jednak nie posiada wszystkiego, co mogłoby Wam być kiedyś potrzebne. Jaki z tego wniosek? Walizkowe zestawy narzędziowe dobierajcie rozsądnie i według potrzeb, zawsze mając w pamięci to, że najprawdopodobniej zestaw taki przyjdzie Wam jeszcze wzbogacić o kilka dodatkowych elementów.