Części samochodowe a zwolnienie z VAT. W jakich przypadkach możemy liczyć na ulgi podatkowe?

Data:

Główne zawiłości łączące podatek VAT z częściami samochodowymi związane są dwoma podstawowymi kwestiami – z wymogiem posiadania kasy fiskalnej przy sprzedaży części osobom prywatnym oraz z ze sprzedażą części wymontowanych z samochodów używanych. Co mówią przepisy o każdym z tych dwóch tematów?

Sprzedaż części samochodowych a VAT i kasa fiskalna

Wiadomym jest, że wszyscy mali przedsiębiorcy mają prawo do zwolnienia z podmiotowego podatku VAT. Wiadomo również, że nie zawsze obejmuje ich obowiązek posiadania przy tym kasy fiskalnej, w przypadku gdy prowadzą sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób prywatnych. Zwolnienie to jednak nie dotyczy osób sprzedających części samochodowe. Czy oznacza to, że nie obowiązują ich również przepisy o zwolnieniu z VAT?

Rzecz, wbrew pozorom, jest dość prosta i łatwa w interpretacji. Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 roku, w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (tzw. kas fiskalnych), podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży aż do momentu osiągnięcia obrotów określonej wysokości. Wysokość ta, zgodnie z §3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia, wynosi 40 tys. zł za rok podatkowy. Niestety, zgodnie z §4 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia, zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej nie obowiązuje w przypadku prowadzenia sprzedaży określonych części samochodowych, w tym silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych oraz ich silników (PKWiU 34.3). Nie oznacza to jednak, że osoba prowadząca sprzedaż wymienionych części nie podlega zwolnieniu z podatku VAT. Ze zwolnienia tego może korzystać nadal, aż do momentu osiągnięcia umieszczonego w przepisach pułapu obrotu w wysokość 100 tys. zł. Żaden z obowiązujących przepisów nie wskazuje, aby sprzedaż części samochodowych, mimo konieczności posiadania kasy fiskalnej, powodowała utratę prawa do zwolnienia podmiotowego.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

VAT przy sprzedaży części z samochodów używanych

Znacznie bardziej skomplikowana jest kwestia sprzedaży części wymontowanych z samochodów używanych. Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania VAT towarów używanych jest marża, będąca różnicą pomiędzy kwotą sprzedaży a kwotą zakupu i pomniejszona o kwotę podatku. Podstawowym wymogiem możliwości zaistnienia tego przepisu jest jednak możliwość precyzyjnego i indywidualnego określenia sprzedawanego towaru. Musi on mieć przypisaną cenę nabycia. Oznacza to, że o ile można w ten sposób rozliczać sprzedaż samochodu używanego w całości, trudno jest zastosować ten sam przepis do części, które zostały z tego samochodu wymontowane i przeznaczone na sprzedaż.

Wprawdzie art. 314 dyrektywy 2006/112/WE/RADY z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 347/1) ogłoszonej przez Trybunał Sprawiedliwości UE mówi o tym, że omawiana procedura marży winna być stosowana również wobec towarów używanych, co potwierdził wyrok w sprawie C-471/15 z 18 stycznia 2017 r., jednak w dalszym ciągu polskie organy skarbowe i sądownictwa administracyjnego odmawiają stosowania procedury marży dla części wymontowanych z samochodów używanych.


Komentarze

części a VAT
Wiktor
,
04.02.2020
Odpowiedz
Bardzo wartościowy artykuł. Sam zamierzam zajmować się sprzedażą takich części i szukałem informacji dotyczących tej kwestii. Faktycznie to ciężki temat, szczególnie jeśli chodzi o sprzedaż części używanych, czym docelowo chce się zajmować. Muszę jeszcze poczytać na ten temat bo już raz przekonałem się, że niewiedza może mieć swoje konsekwencje ;-)
Części
Julek
,
13.02.2020
Odpowiedz
Zgadzam się z powyższym komentarzem, bardzo wartościowy artykuł, dzięki któremu można uzyskać dużo wartościowych informacji.
Dawid
,
02.08.2019
Odpowiedz
Witam. czyli jak kupie części od stacji kontroli pojazdów na fakturę to płace podatek tak?
rozsądek!
Michał
,
27.05.2019
Odpowiedz
Ale zamieszania z tymi prawnymi kwestiami. Mi się wydaje, że wszystko powinno działać w miarę rozsądku. Jak ktoś chce kupić jedną część to nie powinno być problemów, co innego sprzedaż na skalę masową.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.