Co jest powodem usterek akumulatora?

Data:
W kategorii Akumulator

Naprawdę niewielka liczba kierowców, która na co dzień korzysta z samochodu, ma świadomość tego, że nieprawidłowa eksploatacja samochodu znacznie skraca żywotność wielu podzespołów, w tym akumulatora. Podpowiadamy, co może być przyczyną awarii akumulatora.

Powszechna opinia głosi, że zima to najtrudniejszy okres dla akumulatora. Niekoniecznie! Wysokie temperatury mogą spowodować jeszcze większe szkody. Do czego to zmierza? Kierowcy pamiętają o tym, by skontrolować stan techniczny akumulatora przed zimą. W lecie natomiast, większość zapomina o tym podzespole, co często jest powodem pierwszych usterek akumulatora. Dlaczego? Temperatura wewnątrz i pod maską samochodu jest bardzo wysoka, a w nocy niebywale spada. Efektem jest stopniowe wytrącanie się elektrolitu. Ponadto może pojawić się korozja płyt, co ma również istotny wpływ na sprawność akumulatora i skrócenie jego żywotności.

Dużym błędem, który popełnia niemal każdy kierowca, jest pozostawienie akumulatora w samochodzie. Mimo, że pojazd nie jest eksploatowany urządzenie cały czas pobiera prąd – alarm, pamięć sterowników, radio. Najlepszym wyjściem w takich sytuacjach jest wymontowanie akumulatora na czas nieobecności, ewentualnie zadbanie o to, by samochód był systematycznie uruchamiany. Dzięki takim zabiegom akumulator będzie Wam służył dłużej.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Po czym poznać, że akumulator nadaje się już do wymiany? Zanim kupicie nowy akumulator warto upewnić się, że stary bez wątpienia nadaje się do wymiany. Można tego dokonać, korzystając z dostępnych na rynku testerów – najtańsze kosztują zaledwie 20 zł. Diodowy wskaźnik wskaże Wam stan naładowania akumulatora, a przy jego pomocy będzie mogli także monitorować napięcie alternatora. Wystarczy umieścić tester w gnieździe zapalniczki i obserwować wskazania. Bardzo istotna jest także gęstość elektrolitu, która wskazuje na stan naładowania akumulatora. By to sprawdzić potrzebne będzie Wam kolejne urządzenie testujące o podobnej cenie. Czy warto inwestować? Z pewnością, bowiem uzyskacie wgląd w stan akumulatora i będziecie mogli zaplanować nadchodzącą wymianę oraz uniknąć przykrych niespodzianek na drodze.