Car-detailing, czyli skuteczna kosmetyka aut

Data:
W kategorii Nadwozie

Show-car, czyli samochód utrzymany w stanie salonowym, to coś o czym marzy każdy fan motoryzacji. Dbanie o auto, to jednak nie lada wyzwanie, które wymaga od właściciela przemyślanego procesu pielęgnacji i ochrony samochodu. Na szczęście, z pomocą przychodzi usługa car-detailingu.

Car-detailing tj. profesjonalna kosmetyka samochodu, to usługa nadal bardzo niszowa. Polscy kierowcy, być może, obawiają się wysokich cen preparatów i usług detailingowych lub uważają, że jest im to, po prostu, do niczego niepotrzebne. Zanim poznamy koszty, warto dowiedzieć się, co daje detailing naszemu autu.

Dekontaminacja, mycie i suszenie

Pierwszym krokiem w car-detailingu jest dekontaminacja, która polega na spryskaniu nadwozia samochodu specjalnymi środkami, pozwalającymi pozbyć się szkodliwych dla lakieru osadów metalicznych i smolistych. Nałożoną chemię należy spłukać i przejść do czynności mycia.

Kupując szampon, koniecznie wybierzcie taki, który posiada neutralne ph. Dlaczego? Duża liczba szamponów, przede wszystkim tych dostępnych w marketach, posiada bardzo agresywne substancje czyszczące, co powoduje, że wraz z brudem pozbędziecie się wosku, zabezpieczającego lakier. Szampony o neutralnym ph nie zagrażają substancjom woskującym, dlatego zaleca się stosowanie właśnie ich. Po umyciu auta, suszymy go, najlepiej z użyciem specjalnych ręczników do suszenia, które nie porysują lakieru. Kolejny krok, to tzw. glinkowanie. To proces, który pozwala pozbyć się zanieczyszczeń przyklejonych do lakieru np. drobinki asfaltu, których nie udało się pozbyć podczas mycia. Uwaga! Glinkowanie to zabieg, który jest wymagany dla poprawnego efektu całego detailingu. Po usunięciu zanieczyszczeń, ponownie płuczemy i suszymy powierzchnię auta.

Korekta i zabezpieczenie lakieru

Korekta lakieru polega na zastosowaniu pasty ściernej i pada maszyny polerskiej. Można to zrobić także ręcznie, za pomocą odpowiednich środków i gąbek, jednak efekt będzie zdecydowanie gorszy, niż w przypadku użycia maszyny. Prawidłowa korekta lakieru wymaga dużego doświadczenia i umiejętności, by nie doprowadzić np. do pozostawienia hologramów.

By prawidłowo zabezpieczyć lakier, należy użyć płynu z kwarcem lub wosku. Płyn nadaje lakierowi auta niesamowitej szklistości i połysku, niestety nieco technicznego, mało naturalnego. Z kolei wosk, zwłaszcza naturalny, charakteryzuje się doskonałym, naturalnym połyskiem oraz głębią koloru auta. Sealenty tj. woski sztuczne, cechuje większa trwałość, jednak połysk jest taki sam, jak w przypadku użycia płynu z kwarcem.

Powłoka kwarcowa stanowi bardziej wytrzymałą alternatywę dla wosków, które wstrzymują średnio około 4 miesięcy. Powłoka kwarcowa chroni lakier nawet do roku, a najnowsze powłoki ceramiczne potrafią zachować trwałość nawet do 4 lat.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Koła, szyby i wnętrze samochodu

Z kołami postępujemy podobnie jak z lakierem. Myjemy, oczyszczamy felgi glinką i nakładamy specjalny wosk do felg, który lepiej znosi wysokie temperatury i trudne warunki. Opony myjemy, dokładnie czyszcząc szczotką i umieszczamy na nich niewielką warstwę tzw. dressingu, który nadaje oponie przyjemny wygląd i dodatkowo chroni przed promieniowaniem UV.

Szyby myjemy razem z nadwoziem, oczyszczając je także glinką. Warto zaopatrzyć się w płyn hydrofobowy, po którego nałożeniu powstanie tzw. powłoka hydrofobowa, która odpycha wodę, płyny i brud, dzięki czemu wzrasta bezpieczeństwo podczas jazdy. Do pielęgnacji wnętrza samochodu stosujemy cleanery do oczyszczenia kabiny z kurzu i tłuszczu. By odpowiednio zadbać o plastiki, zaleca się zakup specjalnego preparatu, który odświeży ich wygląd. Profesjonalne kosmetyki samochodowe pozwolą utrzymać kabinę samochodu w nienagannym stanie, który pozwoli poczuć świeżość auta salonowego.

Car-detailing to szereg procesów, który wymaga dużo czasu, cierpliwości oraz, niestety, pieniędzy. Preparaty do tanich nie należą, choć są bardzo wydajne. Problemem jest z kolei ich dostępność. Dobrej jakości kosmetyków do detailingu nie znajdziemy w marketach, stacjach benzynowych czy zwykłych sklepach z akcesoriami do samochodów. Preparatów należy szukać w specjalistycznych salonach, zajmujących się car-detailingiem lub skorzystać z oferty dużych sklepów motoryzacyjnych, które posiadają w ofercie tego typu kosmetyki.


Komentarze

Auto SPA GT Xtreme
Marcelina
,
05.10.2021
Odpowiedz
Próbowałam sama ale najlepiej moje auto skorzystało na opiece w ..... . Samochód wyglądał jak nowy. Wróciłam po miesiącu żeby przyciemnić szyby i wyszło wspaniale.
Kosmetyka
Putin
,
22.02.2020
Odpowiedz
Dobrze, że natknąłem się na ten artykuł. Bardzo mocno mi pomógł.
Auto jak nowe
Bartosz
,
19.06.2017
Odpowiedz
Po car detalingu auto wygląda jakby dopiero co wyjechało z salonu. Faktycznie jest trochę zabawy z tym ale dzięki temu samochód może nam służyć przez długie lata w super stanie blacharskim.
Dbanie o auto
marecki
,
30.01.2017
Odpowiedz
Nawet nie wiedziałem, że taka chemia która jest na myjniach samochodowych może wpłynąć negatywnie na karoserie. Chyba skuszę się wkrótce na car detailing. Jak ktoś jest fanem motoryzacji to powinien brać tą usługę pod uwagę dla swojego auta.
Świetny artkuł
MIrek88
,
06.10.2016
Odpowiedz
Świetny artykuł jednak przed zabezpieczeniem lakieru warto zrobić z nim porządek. U mnie w kilku miejscach były wgniecenia i gdybym się nie dowiedział o metodzie wyciągania wgnieceń to raczej nie lakierował bym 3 elementów ze względu na koszta. Sam byłem w szoku efektów metody PDR. Wykonywałem usługę w Warszawie przy ulicy Parowcowej 6.
car-detailing
Baton
,
23.08.2016
Odpowiedz
Troszkę zabawy z tym jest, ale warto jeśli ktoś chcę przygotować auto przed sezonem :)
Dbanie o auto
Dawidoff
,
05.08.2016
Odpowiedz
Super poradnik, teraz wiem jak dokładnie przygotować moje autko do sezonu :)

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.