Akumulatory AGM

Data:
W kategorii Akumulator

Akumulator jest jednym z elektrochemicznych źródeł zasilania, które zapewnia energię w samochodzie. Urządzenie odpowiada za dostarczenie energii do obwodów elektrycznych, cewki zapłonowej i rozrusznika, co pozwala odpalić silnik i poruszać się pojazdem. Istnieje kilka rodzajów tych urządzeń, a jednymi z najbardziej innowacyjnych są akumulatory AGM.

Urządzenie działa, gdy jednostka napędowa samochodu jest wyłączona lub przy małych prędkościach wału korbowego. Zbudowany jest z oddzielnych ogniw, pierwotnych (nieładowalnych) i wtórnych (ładowalnych), połączonych ze sobą. Każde ogniwo stworzone jest z naprzemiennie ułożonych i odizolowanych izolatorami płyt dodatnich i ujemnych, natomiast elektrolitem jest odpowiedni roztwór. Po zanurzeniu płytek w roztworze zachodzą reakcje chemiczne, w wyniku których wytwarzana jest energia. Co wyróżnia akumulatory AGM na tle pozostałych?

Co oznacza skrót AGM?

AGM, czyli Absorbent Glass Mat to jedna z najbardziej zaawansowanych technologii akumulatorów samochodowych dostępnych obecnie na rynku motoryzacyjnym. Cały elektrolit skupiony jest w separatorach wykonanych ze specjalnego włókna szklanego, które umieszczone są pomiędzy ołowiowymi płytami akumulatora. Włókno cechuje stosunkowo duża porowatość i chłonność, która znacznie przekracza objętość zawartego w akumulatorze elektrolitu. Ponadto system uszczelnienia akumulatora AGM zawiera jednokierunkowy zawór ciśnieniowy VRLA, który otwiera się z chwilą nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnętrznego i bezpiecznie odprowadza powstały gaz na zewnątrz, co zapobiega rozsadzeniu obudowy akumulatora.

Wysoka zdolność przyjmowania ładunku i nawet 4 razy większa liczba cykli ładowania/rozładowania w porównaniu z tradycyjnymi akumulatorami sprawiły, że typ AGM spełnia najwyższe wymagania kierowców. Akumulatory AGM to idealne rozwiązanie dla samochodów z systemem Start/Stop z odzyskiem energii hamowania, a także do aut z bogatym wyposażeniem elektrycznym.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Wydajność akumulatorów AGM

Akumulatory AGM w zamyśle konstruktorów tego rozwiązania miały być przeznaczone do pracy buforowej (zasilanie awaryjne) i cyklicznej. Żywotność tych podzespołów wynosi od 6 do 9 lat, choć wiele zależy od sposobu eksploatacji samochodu. Dzięki technologi AGM akumulator ma bardzo niski opór wewnętrzny, co pozwala skrócić czas reakcji pomiędzy masą czynną płyty a elektrolitem. Nawet w przypadku ładowania akumulatora w skrajnie niskiej temperaturze uzyskuje się znacznie lepsze parametry magazynowania energii. Nowa technologia AGM gwarantuje następujące korzyści:

  • wyższe napięcie na końcówkach biegunów i dłuższy czas pracy,
  • bardzo duża koncentracja energii,
  • akumulatory są niezwykle szczelne i suche,
  • niewielkie ryzyko uszkodzenia obudowy w skutek wzrostu objętości elektrolitu ze względu na niskie temperatury,
  • włókno szklane umieszczone między płytami akumulatora, zabezpiecza przed wstrząsami i wibracjami,
  • akumulator tego typu może być montowany w dowolnej pozycji,
  • lepsze odprowadzanie ciepła.

Wymiana akumulatorów AGM

Trzeba się uczulić na to, że w samochodach osobowych, które fabrycznie wyposażono w akumulatory AGM, należy w przypadku wymiany zamontować koniecznie taki sam typ akumulatora. W przeciwnym razie może dojść do zakłócenia działania systemu Start/Stop. Bez wątpienia wpłynęłoby to źle także na trwałość standardowego akumulatora, która wyraźnie by się zmniejszyła. Ponadto, wymiana akumulatora w przypadku samochodów z systemem Start/Stop wiąże się z koniecznością adaptacji systemu elektrycznego. Z tego względu wymianę najlepiej zlecić odpowiednio przeszkolonym mechanikom. 


Komentarze

Akumulator AGM
Dominik
,
19.06.2017
Odpowiedz
Posiadam auto z systemem start stop i działa na akumulatorze AGM. Wytrzymał już u mnie 5 lat i ani razu mi się nie zdarzyło aby auto nie odpaliło w zimie. Jestem mile zaskoczony ich wytrzymałością.
Akumulator agm
Grzegorz
,
30.01.2017
Odpowiedz
Mam ten akumulator i już 5 rok bez wymiany:) co bardzo mnie cieszy. Zdecydowanie wysoka jakość . Są to bardzo wytrzymałe i dobre akumulatory dlatego polecam je każdemu kierowcy. Działa bez żadnego zarzutu.
akumulator
Andrew
,
23.08.2016
Odpowiedz
Tyle pozytywnych opinii na temat akumulatorów AGM, więc pewnie też go wypróbuję. Kupiłem 3 lata temu najtańszy jaki był i siadł, teraz rozglądam się za jakimś dobrym :)
AGM
Rafala
,
05.08.2016
Odpowiedz
W moim autku sprawuje się bez zarzutu, polecam :)
Start/Stop
Tomasz
,
24.03.2016
Odpowiedz
A właśnie rozglądam się za autem i biorę pod uwagę te z Start/Stop. Czytałem w opisach że mają akumulatory AGM, teraz już wiem co to oznacza.
Innowacja
arek
,
04.03.2016
Odpowiedz
Niby akumulator jak każdy inny, ma proste zadanie dostarczania energii a jednak można go udoskonalić i wprowadzić innowacyjne rozwiązania technologiczne tego typu.
Potwierdzam
Łukasz
,
24.02.2016
Odpowiedz
Miałem przyjemność korzystać, polecam jak narazie sprawuje się bez zarzutu. Aż strach pomyśleć jaka technologia będzie za kilka lat.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.