Sterownik i moduł haka holowniczego

Montaż haka holowniczego wymaga również instalacji wiązki elektrycznej, która dostarczy zasilanie do holowanej przyczepy czy też bagażnika rowerowego wyposażonego we własną tablicę rejestracyjną. Samochód z bardzo rozbudowaną elektroniką będzie potrzebował sterownik haka holowniczego w wiązce elektrycznej. Należy dobierać moduły, które będą w stanie współpracować z elektroniką konkretnego modelu auta.

Hak holowniczy w samochodzie

Hak holowniczy to mechaniczne urządzenie sprzęgające i jego elementy (ramy, części nośnych nadwozia i podwozia pojazdu silnikowego oraz przyczepy, przy pomocy których są one sprzężone, aby stworzyć zespół pojazdów lub pojazdy przegubowe). Hak holowniczy to również części zamontowane na stałe lub odłączane, służące mocowaniu lub obsługiwaniu wyżej wymienionych urządzeń i elementów sprzęgających.

Każdy montowany w samochodzie hak musi posiadać odpowiednią homologację. Urządzenia dostępne w Polsce mają oznaczenie E20. Taki certyfikat gwarantuje odpowiednią wytrzymałość haka oraz właściwe parametry przewidziane dla danego modelu pojazdu. Polskie przepisy drogowe nie nakładają na kierowcę obowiązku demontażu lub chowania wystającej części haka. Zakazane jest jedynie poruszanie się po drogach z kulą zaczepu, gdy ogranicza ona widoczność kluczowych elementów samochodu (tablica rejestracyjna, światła przeciwmgielne).

Moduł haka holowniczego

Różnie rozbudowane wiązki zawierają w swoim składzie sterownik haka holowniczego o różnej specyfikacji. Taka wiązka z modułem jest raczej niezbędna w każdym nowszym samochodzie wyprodukowanym po 2005 roku. Zastosowanie takiego rozwiązania nie obciąża elektroniki auta. To właśnie odciążenie prądowe jest podstawowym i najważniejszym zadaniem, za które odpowiada moduł haka. To on zbiera impulsy z przewodów samochodowych, ale z niezależnego źródła zasilania przekazuje impulsy na oświetlenie przyczepy.

Podstawowe sterowniki haka holowniczego współpracują z elektroniką samochodową w kwestii poprawności działania oświetlenia przyczepy (światła stopu, kierunkowskazy, światła pozycyjne, światła cofania). Bardziej rozbudowane wiązki z modułem zapewniają m.in.:

 • sterowanie oświetleniem przyczepy (światła stop, kierunkowskazy, światła pozycyjne, cofania, przeciwmgłowe)
 • sekwencyjne sterowanie światłem przeciwmgłowym przyczepy
 • automatyczne wykrywanie podłączenia przyczepy sygnalizowaną diodą LED
 • automatyczne wyłączanie czujników parkowania podczas cofania z podłączoną przyczepą
 • sygnalizację przepalonej żarówki lub przeciążenia instalacji
 • stałe zasilanie przyczepy z instalacji samochodu
 • inteligentne ładowanie akumulatora przyczepy

Przekaźnik haka zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo, prawidłową współpracę z elektroniką konkretnego modelu samochodu oraz pełną obsługę oświetlenia oraz innych elektrycznych funkcji holowanej przyczepy.

Popularni producenci modułów haka holowniczego

 • Bosal
 • Westfalia
 • Hella
 • Valeo
 • Febi Bilstein
 • Quasar

W iParts.pl znajdziesz uniwersalny moduł haka holowniczego o najlepszych parametrach technicznych w przystępnej cenie. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund moduł haka, którego szukasz.

Zapraszamy do iParts.pl po wysokiej klasy sterowniki haka holowniczego od najlepszych producentów samochodowych instalacji elektrycznych. Wszystkie produkty są fabrycznie nowe i zostały objęte gwarancją producenta. Zapewniamy profesjonalną pomoc techniczną, najniższe ceny na rynku oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Sterownik haka holowniczego HELLA
Sterownik haka holowniczego WESTFALIA