Sprawdź informacje o hakach holowniczych

Haki holowniczeHaki holownicze mogą pełnić w samochodach kilka funkcji – wykorzystywane są głównie do ciągnięcia przyczep, ale mogą zostać użyte również do montażu dodatkowego bagażnika, za pośrednictwem którego można przewozić bezpiecznie m.in. rowery. We współcześnie produkowanych samochodach nie montuje się już haków holowniczych na stałe – zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, zaczep powinien być zdejmowalny.

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zakup haka holowniczego, to w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, czy nasz samochód posiada taką możliwość. W niektórych, zwłaszcza mniejszych pojazdach nie da się zamontować haka holowniczego. Następnie, gdy już wiemy, że mamy możliwość montażu haka, zwróćmy uwagę na to, czy hak posiada odpowiednią homologację oraz certyfikat Przemysłowego Instytutu Motoryzacji – wyłącznie takie haki holownicze mogą być montowane w autach dopuszczonych do ruchu drogowego, podróżujących po terytorium Polski, a posiadanie haka niezgodnego z homologacją oraz nieposiadające stosownego certyfikatu może zakończyć się otrzymaniem mandatu.

Ceny haków holowniczych, w zależności od ich funkcjonalności oraz przeznaczenia mogą zaczynać się już od ok. 200 PLN za wersje podstawowe, a kończyć się nawet na 2-3 tys. PLN – dotyczy to dedykowanych haków holowniczych pod konkretne modele, oferowanych przez dealerów.

Najpopularniejsi producenci

Hak holowniczy RAMEDER
Hak holowniczy WESTFALIA
Hak holowniczy BRINK
Hak holowniczy BOSAL
Hak holowniczy NPS