Elementy dodatkowe do haków holowniczych

Elementy montażowe haków holowniczych

Hak holowniczy to obecnie jeden z najbardziej przydatnych elementów motoryzacyjnych w samochodzie. Jest to mechaniczne urządzenie sprzęgające, wykorzystywane do holowania różnego rodzaju przyczep lub instalacji urządzeń takich, jak np. bagażnik rowerowy.

Rodzaje haków holowniczych

Na rynku można obecnie dostać kilka rodzajów haków holowniczych. Są to haki z kulą odkręcaną, wypinane automatycznie i półautomatycznie, a także haki chowane. Klasyczny hak holowniczy składa się z kilku połączonych ze sobą elementów. Każdy hak musi zostać odpowiednio dopasowany do konkretnego modelu auta. Aby cały mechanizm mógł sprawnie funkcjonować potrzebne są również dodatkowe elementy do haków holowniczych, jak np. wiązki i moduły elektroniczne.

Homologacja

Kupując hak holowniczy należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie podczas jazdy z dodatkowym ładunkiem. Każdy producent takich układów ma obowiązek uzyskania odpowiedniej homologacji na swoje urządzenie. Mówią o tym przepisy zawarte w Regulaminie R55 EKG ONZ oraz w Dyrektywie nr 94/20 UE.

Montaż dodatkowych elementów do haków holowniczych

Hak holowniczy można zamontować w praktycznie każdym samochodzie. Warto jednak taką pracę zlecić fachowcom, ponieważ w niektórych modelach aut montaż sprzęgu jest bardzo utrudniony, a wykonując instalację samemu można w łatwy sposób uszkodzić konstrukcję samochodu. Bardzo ważne jest także użycie dodatkowych elementów do haków holowniczych, jak specjalnych modułów, które pozwalają na prawidłowe działanie instalacji elektrycznej przyczepy. Niewłaściwa instalacji modułu lub całkowite pominięcie takiego montażu doprowadzi do przeciążenia instalacji elektrycznej w aucie lub wyświetlaniem się błędnych komunikatów w komputerze pokładowym samochodu.