Wiązka elektryczna haka holowniczego 7 / 13-pin

Hak holowniczy to bardzo praktyczny element wyposażenia samochodu, jednak nie wszystkie pojazdy osobowe są w niego wyposażone. Takie dodatkowe wyposażenie auta jest ściśle regulowane przepisami Unii Europejskiej, które dotyczą poszczególnych części haka holowniczego. Podczas montażu haka w samochodzie należy zwrócić szczególną uwagę na instalację elektryczną tego elementu.

Hak holowniczy w samochodzie

Historia haka holowniczego rozpoczęła się w niemieckiej firmie Westfalia Automotive. W 1932 roku Bernard Knoebel, syn właściciela firmy, skonstruował pierwszy na świecie zaczep kulowy, który dwa lata później opatentował. Następnie w 1966 roku Westfalia Automotive skonstruowała pierwszy na świecie hak z kulą, do której demontażu nie były potrzebne żadne narzędzia. W roku 2002 pojawił się na rynku hak chowany elektrycznie. Rozwiązanie to było odpowiedzią na przepisy wprowadzone przez Unię Europejską i było wyposażone w moduły haka holowniczego.

Wiązka elektryczna haka holowniczego

Hak holowniczy może być zamontowany zarówno w nowych, jak i starszych samochodach. Kupując odpowiednie rozwiązanie warto zwrócić uwagę, czy posiada ono homologację oraz tabliczkę znamionową (na której powinny znaleźć się takie informacje, jak dopuszczalny tonaż, data produkcji i nazwa producenta).

Wiązka elektryczna haka holowniczego powinna być dostosowana do specyfiki pojazdu, w oparciu o gniazda i przygotowanie pojazdu przez producentów samochodów. Proces jej instalacji jest zazwyczaj pokazany w formie piktogramu w instrukcjach montażowej dostarczanej z każdym hakiem holowniczym.

Zanim wiązka haka holowniczego może zostać zamontowana, należy w pierwszej kolejności dokładnie sprawdzić instalacje elektryczną w samochodzie. Należy skontrolować, czy wszystkie obwody elektryczne działają prawidłowo i czy na desce rozdzielczej nie zapalają się żadne kontrolki ostrzegawcze. Zanim wiązka haka wyposażona w moduł zostanie zainstalowana konieczne jest również odłączenie zacisków akumulatora, dla zachowania bezpieczeństwa pracy. Pozwoli to zapobiec wystąpieniu nieprawidłowego działania po nawiązaniu połączenia elektrycznego na późniejszym etapie kontroli działania wiązki i haka.

Jeśli jesteś właścicielem samochodu elektrycznego lub hybrydowego, zwróć szczególną uwagę na to, aby samochód był odłączony od zasilania. Należy zawsze przestrzegać protokołu NEN-9140 bez względu na to, czy jest instalowana wiązka haka 13-pin czy wiązka haka 7-pin, a także jakikolwiek inny zestaw przewodów wiązek elektrycznych w samochodach hybrydowych i elektrycznych.

Punkt wejścia wiązki elektrycznej haka holowniczego jest zawsze podany w instrukcji instalacji haka w samochodzie. Znajduje się on zazwyczaj na tylnym panelu samochodu, co ma zminimalizować ryzyko uszkodzenia na skutek przedostania się wody do wiązki. Lokalizacja punktu wejścia jest zawsze zalecana przez producenta samochodu i w większości przypadków została wcześniej przygotowana do instalacji. W niektórych przypadkach może być konieczne wywiercenie kilku dodatkowych otworów.

Popularni producenci części i wiązek elektrycznych haka holowniczego

  • Bosal
  • Oris
  • Brink
  • Hook
  • Jaeger
  • Westfalia
  • XL
  • Teinhof
  • GDW

Jeżeli interesuje Cię wiązka haka 7-pin lub 13-pin, albo szukasz kompletnej wiązki elektrycznej haka holowniczego, sklep iParts.pl ma wszystko, czego potrzebujesz. Skorzystaj z naszej zaawansowanej wyszukiwarki.

Najlepsze moduły haka holowniczego tylko w iParts.pl! Gwarantujemy najlepszą relację ceny do jakości, fachową pomoc techniczną podczas zakupów i szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Części i wiązki elektryczne haka holowniczego RAMEDER
Części i wiązki elektryczne haka holowniczego BRINK
Części i wiązki elektryczne haka holowniczego WESTFALIA
Części i wiązki elektryczne haka holowniczego BOSAL
Części i wiązki elektryczne haka holowniczego NPS
Części i wiązki elektryczne haka holowniczego VEMO
Części i wiązki elektryczne haka holowniczego HELLA
Części i wiązki elektryczne haka holowniczego JP GROUP
Części i wiązki elektryczne haka holowniczego FAST