Zawieszenie hydrauliczne w samochodzie

Zawieszenie samochodowe to system składający się z wielu współpracujących ze sobą elementów, które łączą konstrukcję nośną pojazdu (ramę lub samonośne nadwozie) z jego kołami. W skład zawieszenia samochodowego wchodzi wiele powiązanych ze sobą części, jak np.: wahacze, drążki skrętne i reakcyjne, resory, stabilizatory czy też amortyzatory. We współczesnych samochodach wyróżnić można dwa podstawowe systemy zawieszenia: zawieszenie hydrauliczne oraz pneumatyczne.

Samochodowe zawieszenie hydrauliczne

W zawieszeniu hydraulicznym tradycyjne amortyzatory są zastąpione przez siłowniki. Hydrauliczne konstrukcje zawieszenia kojarzone są przede wszystkim z samochodami typu lowrider i nie sposób ich znaleźć w żadnych seryjnych autach wyjeżdżających prosto z taśmy produkcyjnej. Pierwsze tego typu rozwiązania pojawiły się w Stanach Zjednoczonych już w latach 40. XX wieku. Samochodowe zawieszenie hydrauliczne działa w oparciu o specjalną pompę, zazwyczaj pompę zębatą, która z kolei pracuje dzięki silnikowi elektrycznemu zasilanemu akumulatorami. Tryby pompy w zawieszeniu hydraulicznym wzajemnie wprawiają się w ruch. Oba tryby kierują przewodami olej do siłowników hydraulicznych, co zapewnia prawidłowe działanie elementów składowych tego rodzaju systemu zawieszenia.

Zawieszenie pneumatyczne w samochodzie

System pneumatycznego zawieszenia samochodowego pozwala na zachowanie stabilnych parametrów resorowania bez względu na poziom obciążenia samochodowego. Zawieszenie pneumatyczne charakteryzuje się dość prostą i niewielką gabarytowo budową, dzięki czemu taki system może zostać z powodzeniem zainstalowany w przeciętnej wielkości samochodach.

Zawieszenie pneumatyczne można spotkać m.in. w samochodach marki Audi (np. A6), BMW, Mercedes, Land Rover (np. Discovery), w autach typu van (np. Citroen C4 Picasso) oraz w wielu samochodach typu SUV. Zawieszenie pneumatyczne to komfortowa alternatywa dla zawieszenia hydraulicznego.  Stosuje się w nim najczęściej elementy poduszkowe wypełniane powietrzem za pomocą kompresorów. W skład układu pneumatycznego wchodzą ponadto m.in. przewody powietrzne, czujniki ciśnienia, zawory regulacyjne czy tez osuszacz powietrza.

W sklepie iParts.pl znajduje się bogata oferta części i elementów zamiennych dedykowanych zarówno do samochodowego zawieszenia hydraulicznego, jak i pneumatycznego. Wysoka jakość wszystkich produktów gwarantują renomowani producenci podzespołów zawieszenia samochodowego. Wszystkie części w iParts.pl są sprzedawane po jednej z najniższych cen rynkowych.

Zajrzyj do oferty sklepu iParts.pl i wybierz potrzebne Ci podzespoły w najwyższej jakości i po najniższej cenie!

Najpopularniejsi producenci

Zawieszenie hydrauliczne i pneumatyczne oraz jego części BILSTEIN
Zawieszenie hydrauliczne i pneumatyczne oraz jego części MONROE
Zawieszenie hydrauliczne i pneumatyczne oraz jego części KYB
Zawieszenie hydrauliczne i pneumatyczne oraz jego części SACHS
Zawieszenie hydrauliczne i pneumatyczne oraz jego części BOGE
Zawieszenie hydrauliczne i pneumatyczne oraz jego części OPTIMAL
Zawieszenie hydrauliczne i pneumatyczne oraz jego części OCAP
Zawieszenie hydrauliczne i pneumatyczne oraz jego części KAMOKA
Zawieszenie hydrauliczne i pneumatyczne oraz jego części JAPKO