Oleje do amortyzatorów samochodowych

Zarówno zawieszenie, jak i wchodzące w jego skład amortyzatory, to kluczowe elementy w każdym współczesnym samochodzie zapewniające bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania, a także stabilne pokonywanie wszelkich nierówności. Szczególnie istotną rolę w samochodzie odgrywają amortyzatory, których prawidłowa praca w dużej mierze zależy od odpowiedniego smarowania, a więc właściwie dobranego oleju.

Oleje do amortyzatorów pełnią funkcję czynnika roboczego, odpowiedzialnego za tłumienie uderzeń podczas jazdy. Olej wypełniający cały cylinder amortyzatora stawia opór dla tłoka podczas jego ruchu z góry na dół, co powoduje wytracanie energii oraz różnicy pomiędzy siłą odbicia (siła rozciągnięcia) a siłą dobicia (siła ściśnięcia tłoku).

Dopasowanie oleju pod względem lepkości, typu zawieszenia oraz modelu auta

Od tego, jaki olej do zawieszenia wybierzemy, zależeć będzie stabilność oraz sposób poruszania się samochodu do drodze. Kupując oleje do zawieszenia, należy wybierać przeznaczone wyłącznie do stosowania w amortyzatorach. Powinny być one odpowiednio dobrane do typu zawieszenia oraz pod konkretny model samochodu. Należy pamiętać również o podstawowych parametrach olejów, jak np. ich lepkość kinetyczna, podawana najczęściej w jednostkach cSt (centistokes).

W zasadzie, im oleje zawieszeniowe są bardziej lepkie, tym lepsze są ich zdolności ochronne, a cząsteczki oleju sprawniej przylegają do siebie zmieniając tarcie pomiędzy poszczególnymi elementami znajdującymi się w amortyzatorze. Dobierając lepkość oleju, należy posiłkować się klasyfikacją SAE, której oznaczenia znajdują się praktycznie na każdym opakowaniu oleju do amortyzatora, a także klasyfikacja lepkości ISO, która jest bardziej precyzyjna w porównaniu z klasyfikacją SAE.

Sklep internetowy iParts.pl oferuje najlepsze dostępne na rynku motoryzacyjnym oleje do amortyzatorów, stworzone przez czołowych producentów (m.in. Lotos, Shell, Specol, Total, Mobil 1 czy też Castrol).

Zadbaj o komfort i swoje bezpieczeństwo na drodze kupując wysokiej klasy oleje do amortyzatorów w iParts.pl!