Przewody do układu ogrzewania i wentylacji

Układ ogrzewania w samochodzie działa bardzo podobnie jak układ chłodzenia. Oba te układy posiadają nośnik ciepła w postaci płynu chłodniczego. Systemy odpowiadają za dostarczanie ciepłego lub zimnego powietrza do kabiny samochodu. Brak nawiewu ogrzewania lub chłodzenia powoduje dość duży dyskomfort podczas jazdy, a także może być niebezpieczny z uwagi na problem z parowaniem szyb oraz ogólnym zmęczeniem kierowcy zwłaszcza w upalne dni. Częstym powodem złego działania systemu są przewody do układu ogrzewania i wentylacji samochodowej.

Przewody do ogrzewania samochodowego

W większości dzisiejszych samochodów rura nadmuchu ogrzewania czy chłodzenia wypuszcza powietrze neutralne. Za kontrolę, jego przepływ oraz kierunek odpowiada kierowca poprzez panel na konsoli środkowej. W przypadku braku nawiewu powietrza w samochodzie jedyną opcją do kontrolowania temperatury oraz cyrkulacji powietrza jest wówczas otwarcie okna.

Jeżeli po włączeniu nawiewu pojawi się w samochodzie nieprzyjemny zapach, to sygnał, że układ wentylacji w aucie uległ uszkodzeniu. Stanowi to poważne zagrożenie przede wszystkim dla zdrowia kierowcy i pasażerów, ponieważ najprawdopodobniej przewody do ogrzewania samochodu zostały zagrzybione. Problem ten można usunąć w serwisie klimatyzacji, stosując ultradźwięki, środki chemiczne lub ozon.

Przewody połączeniowe systemu ogrzewania

Wybierając przewody do układu ogrzewania i wentylacji samochodowej, należy zastanowić się nad materiałem, z jakiego zostały wykonane, a także, które lepiej wybrać – przewody sztywne czy przewody elastyczne?

Przewody połączeniowe systemu ogrzewania wykonane z gumy są bardzo wrażliwe na oddziaływanie wysokich temperatur oraz promieni słonecznych. W ich przypadku najczęściej po kilku-, kilkunastu latach eksploatacji pojawiają się pierwsze oznaki zużycia w postaci pęknięć na wierzchniej warstwie lub przetarć. To sprawia, że przewody gumowe coraz częściej zastępowane są przez elementy silikonowe.

Przewody silikonowe to przede wszystkim elementy o wysokim poziomie gładkości wewnętrznych ścianek, które nie posiadają mocnych załamań, co przekłada się na swobodniejszy i łatwiejszy przepływ powietrza. Przewody do układu ogrzewania i wentylacji samochodowej wykonane z silikonu są odporne na działanie wysokich temperatur, a także nie ulegają kruszeniu oraz innym typowym dla elementów gumowych procesom degradacji. Układ wentylacji samochodu składa się z wielu przewodów. Pamiętajmy, że jakakolwiek nieszczelność, niedrożność lub nieprawidłowe ich podłączenie będzie miało decydujący wpływ na prawidłowe działanie układu ogrzewania czy chłodzenia w samochodzie.

Popularni producenci przewodów elastycznych i sztywnych

  • Thermotec
  • Hella
  • Valeo
  • Metzger
  • FrigAir
  • Vemo

W iParts.pl znajdziesz wysokiej klasy przewody elastyczne i sztywne do układów ogrzewania i chłodzenia samochodowego. Wystarczy, że wybierzesz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podasz wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Kupuj w iParts.pl najlepsze przewody do układu ogrzewania i wentylacji samochodowej w najniższej rynkowej cenie. Zapewniamy profesjonalną pomoc techniczną w doborze odpowiednich elementów, szeroką ofertę produktów do praktycznie każdego współczesnego modelu samochodu oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Przewody elastyczne i sztywne ORIGINAL IMPERIUM
Przewody elastyczne i sztywne GATES
Przewody elastyczne i sztywne AKRON-MALÒ
Przewody elastyczne i sztywne Metalcaucho
Przewody elastyczne i sztywne THERMOTEC
Przewody elastyczne i sztywne METZGER
Przewody elastyczne i sztywne MAPCO
Przewody elastyczne i sztywne MEAT & DORIA
Przewody elastyczne i sztywne HOFFER