Dmuchawy klimatyzacji w iParts.pl!

Układ klimatyzacji samochodowej to, wbrew pozorom, prosty i mało skomplikowany system. Pomaga on nie tylko schłodzić wnętrze auta, ale również umożliwia jego ogrzanie, a także skuteczne odparowanie szyb, zwiększając tym samym widoczność z kokpitu samochodu. Oczywiście, wszystko to pod warunkiem, że cały układ działa prawidłowo. Jednym z podstawowych elementów całego układu jest dmuchawa klimatyzacji samochodowej często bagatelizowana i nieodpowiednio eksploatowana przez kierowców. Przygotowaliśmy dla Ciebie dmuchawy klimatyzacji pochodzące wyłącznie od najlepszych producentów części samochodowych, mając przy tym na uwadze długą i bezproblemową eksploatację Twojego auta.  

Dmuchawa klimatyzacji w samochodzie

Dmuchawa to jeden z elementów układu wentylacji, który służy do wtłaczania ciepłego bądź zimnego powietrza do kabiny. Powietrze w takim układzie jest „pobierane” z okolic podszybia i płynie kanałami wentylacyjnymi do środka auta. Dmuchawa współpracuje z nagrzewnicą, której funkcją jest regulowanie temperatury powietrza. Aby powietrze było ciepłe, silnik musi być rozgrzać się do pewnej temperatury – a więc popracować przez pewien czas. Z tego też powodu tuż po uruchomieniu auta, dmuchawa tłoczy zimne, a nie ciepłe powietrze.

Sposób działania dmuchawy klimatyzacji

Dmuchawa klimatyzacji w samochodzie tłoczy ciepłe powietrze poprzez parownik i oddaje w tym czasie część z jego ciepła do zimnego czynnika chłodniczego. W wyniku tego procesu następuje całkowite odparowanie czynnika chłodniczego, a sam czynnik jest zasysany przez sprężarkę i zawór rozprężny. W efekcie schłodzone powietrze trafia bezpośrednio do wnętrza samochodu.

Typowe usterki dmuchawy klimatyzacji w samochodzie

System klimatyzacji samochodowej rzadko ulega usterkom, ale jeśli już do tego dojdzie, odpowiedzialny jest za to zazwyczaj przełącznik stopnia intensywności nawiewu lub właśnie dmuchawa klimatyzacji, a zwłaszcza silnik dmuchawy. Warto samemu dbać o układ i raz na jakiś czas włączyć dmuchawę na maksimum przy otwarciu wszystkich otworów nawiewu – pozwoli to na oczyszczenie, przynajmniej częściowe, wentylacji. Dmuchawa klimatyzacji tłoczy ogromne ilości powietrza, w których znajduje się pył, kurz i inne zanieczyszczenia z atmosfery, nic więc dziwnego, że pewne czynności serwisowe są niezbędne. Najczęstszą przyczyną nieprawidłowej pracy dmuchawy jest przepalony bezpiecznik lub też uszkodzony przekaźnik. Uszkodzeniu, oprócz silnika dmuchawy, bardzo często ulega również rezystor dmuchawy.

Popularni producenci dmuchawy klimatyzacji

  • Valeo
  • NRF
  • Thermotec
  • Denso
  • Van Wezel
  • Hella
  • Prasco
  • Delphi
  • Magneti Marelli

W celu wybrania odpowiedniej dmuchawy klimatyzacji do Twojego auta, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu - wersję silnikową (przykładowo: Opel → Astra F 1991.09 – 1998.09 → 1.4 75 KM).

Powiązane kategorie produktowe

W naszym sklepie internetowym znajdziesz największą ofertę dmuchaw klimatyzacji do najróżniejszych marek samochodów. Wszystkie dmuchawy są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Zapewniamy najwyższą jakość naszych produktów oraz szybką realizację zamówienia.