Dmuchawy klimatyzacji w iParts.pl!

Dmuchawa klimatyzacjiUkład klimatyzacji samochodowej to, wbrew pozorom, prosty i mało skomplikowany system. Pomaga on nie tylko schłodzić wnętrze auta, ale również umożliwia jego ogrzanie, a także skuteczne odparowanie szyb, zwiększając tym samym widoczność z kokpitu samochodu. Oczywiście, wszystko to pod warunkiem, że cały układ działa prawidłowo. Jednym z podstawowych elementów całego układu jest dmuchawa klimatyzacji samochodowej często bagatelizowana i nieodpowiednio eksploatowana przez kierowców. Przygotowaliśmy dla Ciebie dmuchawy klimatyzacji pochodzące wyłącznie od najlepszych producentów części samochodowych, mając przy tym na uwadze długą i bezproblemową eksploatację Twojego auta.  

Dmuchawa klimatyzacji w samochodzie

Dmuchawa to jeden z elementów układu wentylacji, który służy do wtłaczania ciepłego bądź zimnego powietrza do kabiny. Powietrze w takim układzie jest „pobierane” z okolic podszybia i płynie kanałami wentylacyjnymi do środka auta. Dmuchawa współpracuje z nagrzewnicą, której funkcją jest regulowanie temperatury powietrza. Aby powietrze było ciepłe, silnik musi być rozgrzać się do pewnej temperatury – a więc popracować przez pewien czas. Z tego też powodu tuż po uruchomieniu auta, dmuchawa tłoczy zimne, a nie ciepłe powietrze.

Sposób działania dmuchawy klimatyzacji

Dmuchawa klimatyzacji w samochodzie tłoczy ciepłe powietrze poprzez parownik i oddaje w tym czasie część z jego ciepła do zimnego czynnika chłodniczego. W wyniku tego procesu następuje całkowite odparowanie czynnika chłodniczego, a sam czynnik jest zasysany przez sprężarkę i zawór rozprężny. W efekcie schłodzone powietrze trafia bezpośrednio do wnętrza samochodu.

Typowe usterki dmuchawy klimatyzacji w samochodzie

System klimatyzacji samochodowej rzadko ulega usterkom, ale jeśli już do tego dojdzie, odpowiedzialny jest za to zazwyczaj przełącznik stopnia intensywności nawiewu lub właśnie dmuchawa klimatyzacji, a zwłaszcza silnik dmuchawy. Warto samemu dbać o układ i raz na jakiś czas włączyć dmuchawę na maksimum przy otwarciu wszystkich otworów nawiewu – pozwoli to na oczyszczenie, przynajmniej częściowe, wentylacji. Dmuchawa klimatyzacji tłoczy ogromne ilości powietrza, w których znajduje się pył, kurz i inne zanieczyszczenia z atmosfery, nic więc dziwnego, że pewne czynności serwisowe są niezbędne. Najczęstszą przyczyną nieprawidłowej pracy dmuchawy jest przepalony bezpiecznik lub też uszkodzony przekaźnik. Uszkodzeniu, oprócz silnika dmuchawy, bardzo często ulega również rezystor dmuchawy.

Popularni producenci dmuchawy klimatyzacji

  • Valeo
  • NRF
  • Thermotec
  • Denso
  • Van Wezel
  • Hella
  • Prasco
  • Delphi
  • Magneti Marelli

W celu wybrania odpowiedniej dmuchawy klimatyzacji do Twojego auta, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu - wersję silnikową (przykładowo: Opel → Astra F 1991.09 – 1998.09 → 1.4 75 KM).

Powiązane kategorie produktowe

W naszym sklepie internetowym znajdziesz największą ofertę dmuchaw klimatyzacji do najróżniejszych marek samochodów. Wszystkie dmuchawy są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Zapewniamy najwyższą jakość naszych produktów oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Dmuchawa AKS DASIS
Dmuchawa NRF
Dmuchawa VEMO
Dmuchawa AVA QUALITY COOLING
Dmuchawa SIDAT
Dmuchawa PRASCO
Dmuchawa HELLA
Dmuchawa BEHR HELLA SERVICE
Dmuchawa MEAT & DORIA

FAQ

Ile kosztuje dmuchawa klimatyzacji?

Dmuchawa klimatyzacji to wbrew pozorom bardzo złożony element. Istnieje również bardzo dużo wersji tego podzespołu. Sklep oferuje szeroki wybór dmuchaw klimatyzacji, które pasują do wielu popularnych modeli. Ceny dmuchaw klimatyzacji są w zakresie od 40 do 800 zł.

Jak działa dmuchawa w samochodzie z klimatyzacją?

Dmuchawa tłoczy powietrze przez parownik, w którym oddawane jest ciepło do schłodzonego czynnika znajdującego się w klimatyzacji. Schłodzone powietrze trafia dalej, do przewodów, którymi doprowadzone jest do wnętrza naszego samochodu.

Gdzie znajdę dmuchawę?

Jest to zależne od modelu samochodu. W większości wypadków znajdziemy ją w okolicach nagrzewnicy, schowaną pod deską rozdzielczą naszego samochodu. By się do niej dostać najczęściej trzeba zdjąć schowek znajdujący się przed pasażerem.

Jakie są typowe usterki dmuchawy klimatyzacji w samochodzie?

W wypadku dmuchawy klimatyzacji awarie zdarzają się bardzo rzadko, jednak zdarza się, że uszkodzeniu ulegnie np. przełącznik stopnia intensywności nawiewu, silnik dmuchawy, przepalony bezpiecznik lub przekaźnik.

Dmuchawa nie działa, jaki może być powód?

Powodów może być kilka. Diagnozowanie usterki warto zacząć od sprawdzenia bezpiecznika oraz przekaźnika. Są to elementy, które mogą ulec przepaleniu i spowodują odcięcie zasilania silnika dmuchawy. Kolejnym krokiem diagnostyki będzie sprawdzenie przełącznika, regulatora intensywności nawiewu, a w ostatniej kolejności powinniśmy sprawdzić stan silnika dmuchawy.

Głośno pracująca dmuchawa – jaki może być powód?

Powodem głośnej pracy dmuchawy może być zużyte łożysko. Wentylator ten pracuje niemalże cały czas, a dodatkowo jest narażony na zbieranie się kurzu i pyłu co skutecznie skraca żywotność tak delikatnych elementów jak właśnie łożysko.