Nagrzewnice klimatyzacji samochodowej

Nagrzewnica samochodowa

Nagrzewnica klimatyzacji to, obok chłodnicy, jeden z wymienników ciepła w samochodzie. To ona pozwala na ogrzanie wnętrza samochodu w chłodne, zimowe dni. Posiadamy bogatą ofertę nagrzewnic klimatyzacji do wszystkich modeli współczesnych samochodów. Nasze urządzenia pochodzące wyłącznie od najlepszych producentów tego rodzaju układów samochodowych, dzięki czemu w Twoim samochodzie będzie zawsze ciepło, o ile warunki atmosferyczne będą tego wymagały.

Nagrzewnica klimatyzacji w samochodzie

Nagrzewnica klimatyzacji w samochodzie to urządzenie służące do ogrzewania wnętrza kabiny pojazdu. To na niej powietrze jest, w zależności od pory roku oraz potrzeb, ogrzewane lub nie. Włączenie ogrzewania w okresie jesiennym spowoduje rozgrzanie nagrzewnicy klimatyzacji i dostarczenie powietrza ciepłego oraz suchego, które doskonale pomoże odparować szyby w samochodzie. Jeżeli natomiast w porze letniej ogrzewanie w samochodzie będzie wyłączone to przelatujące ochłodzone na parowniku powietrze przez zimną nagrzewnicę nie będzie ogrzewane i trafi do wnętrza auta jako suche i zimne powietrze. Nagrzewnica klimatyzacji znajduje się zazwyczaj we wnętrzu kabiny auta, tuż za deską rozdzielczą.

Sposób działania nagrzewnicy klimatyzacji

Nagrzewnica klimatyzacji samochodowej zbudowana jest z użebrowanych rurek, przez które przepływa gorąca ciecz chłodząca, trafiająca w dalszej kolejności do chłodnicy wody. Na czym polega działanie nagrzewnicy samochodowej? Otóż powietrze napływające z zewnątrz dostaje się do chłodnicy, gdzie dostaje się do jej poszczególnych rurek. W dalszej kolejności, za pośrednictwem gorącego płynu chłodzącego otaczającego zimne powietrze, jego temperatura zaczyna wzrastać, po czym może zostać ono wprowadzone do kabiny samochodowej. W niektórych przypadkach, przepływ powietrza może być sterowany także za pośrednictwem wentylatora.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje regulacji działania chłodnicy. W pierwszym z nich, przewód odpowiedzialny za doprowadzanie gorącej cieczy do nagrzewnicy wmontowany jest w zawór, który reguluje intensywność nagrzewania (poprzez regulację przepływu cieczy). Natomiast w drugim systemie przepływ cieczy nie jest regulowany, a cały czas jest ustawiony na poziomie maksymalnym, a regulacji poddany jest przepływ powietrza. Jak to działa? Część powietrza dostaje się od razu do chłodnicy, a część przedostaje się przez nagrzewnicę, przez co kierowca ma możliwość regulacji wyłącznie stosunku napływającego powietrza bezpośrednio do kabiny w zestawieniu z tym, ogrzewanym w nagrzewnicy.

Typowe usterki nagrzewnicy klimatyzacji w samochodzie

Większość kierowców zazwyczaj nie przywiązuje większej uwagi do ogrzewania czy też chłodzenia w samochodzie, do chwili aż nie przestaną prawidłowo działać. Pamiętajmy, że właściwa praca zarówno ogrzewania, jak i układu klimatyzacji w samochodzie zapewnia komfortowe warunki podróżowania, bez względu od pory roku. Najczęstszymi przyczynami złego działania systemu ogrzewania samochodowego są – zbyt niski poziom płynu chłodniczego, przepalony bezpiecznik układu ogrzewania, zapowietrzenie nagrzewnicy klimatyzacji lub przewodów, uszkodzenie termostatu lub też awaria dmuchawy. Warto więc systematycznie sprawdzać i serwisować poszczególne elementy całego układu, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas jazdy.

Popularni producenci nagrzewnic klimatyzacji

  • Topran
  • Thermotec
  • SWAG
  • Vaico
  • Febi Bilstein
  • Valeo
  • Denso

Jeżeli szukasz sprawdzonych i wydajnych nagrzewnic klimatyzacji do swojego samochodu, wybierz markę auta z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik pojazdu, a także wersję silnikową (przykładowo: Opel → Astra F 1991.09 – 1998.09 → 1.4 75 KM).

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie nagrzewnice klimatyzacji, które znajdziesz w sklepie iParts.pl, są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Nasze produkty pochodzą wyłącznie od sprawdzonych i godnych zaufania producentów. Zapewniamy najwyższą jakość naszych części, szybką realizację zamówienia oraz fachową pomoc w dobraniu odpowiedniego urządzenia do Twojego samochodu.

Zapraszamy do kontaktu!