Chłodnica zaworu recyrkulacji spalin EGR

W czasach, gdy wprowadzane są coraz ostrzejsze przepisy dotyczące emisji spalin, nieustannie ulepszane są metody redukcji substancji szkodliwych. W jednostkach wysokoprężnych dotyczy to zwłaszcza dalszej redukcji tlenków azotu (NO2). Kluczowe znaczenie ma tutaj chłodnica recyrkulacji spalin EGR. Jej awaria lub uszkodzenie wiąże się najczęściej z ogromnymi wydatkami koniecznymi na naprawę całego systemu.

Chłodnica spalin EGR w samochodzie

Chłodnice recyrkulacji spalin EGR są bardziej znane kierowcom w USA niż w Europie z prostej przyczyny. Ogromne, amerykańskie jednostki napędowe montowane w pick-upach emitują duże ilości spalin. Aby spełnić rygorystyczne przepisy dotyczące norm emisji spalin, producenci 6- czy nawet 7-litrowych silników Diesla robią wszystko, co w ich mocy. Jednym z rozwiązań opracowanych w tej kwestii był temat chłodzenia spalin powracających do komory spalania przez zawór EGR. Obecnie do silników o zapłonie samoczynnym wtłaczanych jest nawet 50 procent gazów wydechowych. Aby można było wtłoczyć do komór spalania jeszcze więcej spalin, przy zachowaniu normalnych parametrów silnika, konieczne jest zmniejszenie ich objętości. Do tego potrzebna jest chłodnica układu EGR.

Budowa chłodnicy recyrkulacji spalin EGR

Chłodnica spalin zaworu EGR to stosunkowo proste urządzenie, zwykle w postaci rury/tuby, przez którą cienkimi kanałami przepływają spaliny, wprost do zaworu EGR. Są one otoczone specjalnym płaszczem, dzięki któremu wokół spalin przepływa ciecz z układu chłodzenia. Niekiedy w obudowie chłodnicy recyrkulacji spalin EGR montowane są żeberka, poprzez które transportowana jest ciecz, natomiast spaliny przepływają wokół tych żeberek. Takie rozwiązanie pozwala schłodzić spaliny do ok. 400 stopni Celsjusza.

Chłodzony system recyrkulacji spalin pozwala obniżyć temperaturę panującą w komorze spalania, a także redukuje ilość wytwarzanych w niej tlenków azotu. Współczesna chłodnica spalin jest często wyposażona w sterowaną elektrycznie lub pneumatycznie klapę obejściową. Na etapie rozgrzewania jednostki napędowej klapa obejściowa pozwala na przeprowadzenie spalin obok chłodnicy EGR tak, aby zagwarantować jak najszybsze osiągnięcie temperatury pracy przez silnik oraz katalizator. Dodatkowo takie rozwiązanie umożliwia minimalizację hałasu (tzw. klekotanie), a także emisji pierwotnej węglowodorów w fazie rozgrzewania.

Typowe usterki chłodnicy recyrkulacji spalin EGR w samochodzie

Najczęstsze awarie EGR to zabrudzenie zaworu, awarie mechanizmu sterującego otwieraniem i zamykaniem zaworu, a także problemy z chłodnicą.

Uszkodzona chłodnica zaworu recyrkulacji spalin EGR daje praktycznie takie same objawy, jak w przypadku awarii uszczelki pod głowicą. Widoczny jest uciekający płyn chłodzący, a także spaliny w układzie chłodzenia, co jest wynikiem powstania wewnętrznej nieszczelności w chłodnicy EGR. Rzadziej dochodzi do wżerów, powodujących ucieczkę płynu chłodzącego. Ucieczka płynu chłodniczego do układu dolotowego prowadzi do zmniejszonej wydajności układu chłodzenia, a w konsekwencji może być przyczyną przegrzania i nawet zatarcia silnika. W ekstremalnych sytuacjach może dojść nawet do całkowitego zniszczenia silnika.

Do uszkodzenia chłodnicy recyrkulacji spalin EGR dochodzi przede wszystkim na skutek stosowania paliwa z dużą zawartością siarki i paliwa ekologicznego albo nieodpowiedniego (niezalecanego przez producenta samochodu) płynu chłodniczego.

Popularni producenci chłodnic EGR

 • Valeo
 • Pierburg
 • Bosch
 • Wahler
 • Denso
 • Hella
 • Febi Bilstein
 • Metzger

W iParts.pl znajdziesz tanie chłodnice EGR o najlepszych parametrach technicznych dostępnych obecnie na rynku. Skorzystaj z naszej zaawansowanej wyszukiwarki. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Powiązane kategorie produktowe

 • sonda lambda
 • katalizator
 • tłumik końcowy
 • uszczelka rury wydechowej
 • końcówka wydechu

Sklep iParts.pl współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania kontrahentami. Oferowane chłodnice recyrkulacji spalin EGR to produkty fabrycznie nowe, objęte gwarancją producenta. Zapewniamy profesjonalną pomoc techniczną, najniższe ceny na rynku oraz szybką realizację zamówienia.

Polecane akcesoria do systemu tworzenia mieszanki paliwowej:

Najpopularniejsi producenci

Chłodnica recyrkulacji spalin EGR ESEN SKV
Chłodnica recyrkulacji spalin EGR MAHLE
Chłodnica recyrkulacji spalin EGR PIERBURG
Chłodnica recyrkulacji spalin EGR FACET
Chłodnica recyrkulacji spalin EGR MAXGEAR
Chłodnica recyrkulacji spalin EGR MEAT & DORIA
Chłodnica recyrkulacji spalin EGR VEMO
Chłodnica recyrkulacji spalin EGR SIDAT
Chłodnica recyrkulacji spalin EGR HOFFER