Zestaw rolek paska klinowego wielorowkowego

Zestaw rolek paska klinowego wielorowkowego to jedne z najważniejszych elementów paskowych napędów układów rozrządu. Mowa tu przede wszystkim o rolkach napinających oraz prowadzących. Ich jakość oraz odpowiedni montaż mają ogromne znaczenie dla późniejszej pracy rozrządu oraz urządzeń pomocniczych jednostki napędowej przez cały okres eksploatacji paska wielorowkowego. Nie wolno jednak zapominać o systematycznej kontroli tego elementu, jego naprężenia oraz stanu technicznego.

Rolki paska w samochodzie

Paskowe napędy rozrządu nie są nowymi rozwiązaniami. Stosuje się je w pojazdach silnikowych na masową skalę od ponad czterdziestu lat. Z powodzeniem zastępują one, ponoć niezniszczalne, łańcuchy rozrządu. Paski są po prostu tańsze, a także mogą być bezawaryjne, o ile przestrzeganych będzie kilka najważniejszych w ich przypadku czynników. Jednym z nich jest odpowiednie naprężenie paska, co pozwala wyeliminować wszelkiego rodzaju poślizgi tego elementu. Oczywiście, z czasem pasek klinowy wielorowkowy rozrządu podlega niewielkiemu wydłużeniu na skutek obciążeń, jakimi jest poddawany, a także zmian temperatur. Za utrzymanie odpowiedniego napięcia paska odpowiada przede wszystkim zestaw rolek prowadzących pasek klinowy.

Funkcje i rodzaje rolek

Rolki wykorzystywane w paskowych napędach, zarówno napinające, jak i prowadzące, nie tylko dbają o odpowiednie naprężenie paska, ale również odpowiadają za minimalizowanie hałasu powstającego w wyniku pracy napędu paskowego. Zestaw rolek paska wieloklinowego musi również zapewniać właściwe położenie oraz prowadzenie paska na wszystkich rolkach. Obecnie na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje rolek pod względem konstrukcyjnym. Pierwsze z nich to rolki posiadające w swoim wnętrzu łożysko kulkowe jednorzędowe. W bardziej zaawansowanych konstrukcjach stosuje się łożyska kulkowe dwurzędowe, które zapewniają bardziej stabilną pracę i pewniejsze prowadzenie paska rozrządu. Łożyska dwurzędowe wpływają również na dłuższą żywotność samych rolek. Zarówno jednorzędowy, jak i dwurzędowy zestaw rolek paska wieloklinowego jest napełniany smarem odpornym na działanie wysokich temperatur.

Zestaw rolek kierunkowych czy napinających to zazwyczaj elementy stalowe z powierzchnią antykorozyjną, a także rolki z powierzchnią poliamidową, która zostaje dodatkowo wzmocniona włóknem szklanym. Taka budowa ma przede wszystkim na celu zwiększenie wytrzymałości oraz odporności rolek na nadmierne i zbyt szybkie zużycie zarówno mechaniczne, jak i termiczne. Ponadto coraz częściej wykorzystywane rolki poliamidowe są o wiele lżejsze niż standardowe elementy stalowe, co przekłada się w pewnym stopniu na obniżenie masy całego pojazdu.

Popularni producenci zestawów rolek

  • Meyle
  • Topran
  • SKF
  • INA
  • Ashika
  • Ruville
  • Dayco

Sklep iParts.pl zapewnia najszerszą ofertę elementów mechanizmu rozrządu samochodowego, w tym również bogaty wybór zestawów rolek paska klinowego wielorowkowego. Jeżeli szukasz odpowiednich elementów do swojego silnika, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Zapraszamy do iParts.pl po tanie zestawy rolek prowadzących najlepszych, światowych producentów. Zapewniamy profesjonalną obsługę techniczną, najniższe ceny na rynku oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Zestaw rolek INA
Zestaw rolek RUVILLE