Osłona / obudowa paska rozrządu

Każde zerwanie paska czy łańcucha rozrządu prowadzi najczęściej do poważnego uszkodzenia jednostki napędowej. Niepozorny na pierwszy rzut oka pasek rozrządu to w zasadzie jeden z najważniejszych elementów całego silnika, który umożliwia przeniesienie napędu z wału korbowego na wałek rozrządu, a także odpowiada za właściwą synchronizację obu tych podzespołów. Czy pasek i jego elementy wymagają ochrony? Zdecydowanie tak! Służy do tego osłona rozrządu, która ma tylko jedno zadanie – chronić i wydłużyć żywotność rozrządu samochodu.

Osłona paska rozrządu w samochodzie

Rozrząd samochodowy steruje najważniejszymi elementami jednostki napędowej, w tym m.in. zaworami, które z kolei odpowiadają za prawidłowy przepływ mieszanki paliwowo-powietrznej przez cylindry oraz późniejsze ich opróżnianie z gazów spalinowych. Z uwagi na zaawansowane systemy oraz trudne warunki pracy, elementy rozrządu, w tym przede wszystkim pasek rozrządu jest narażony na liczne uszkodzenia, co istotnie wpływa na jego żywotność.

Osłona paska rozrządu chroni napęd paska przed m.in. niekorzystnym oddziaływaniem substancji chemicznych (np. olej silnikowy, chłodziwo, paliwo) oraz niepożądanych przedmiotów, mogących się dostać do układu i doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Bardzo często przyczyną awarii paska rozrządu są nieszczelności jednostki napędowej oraz wycieki przede wszystkim oleju silnikowego. Osłona rozrządu niweluje ryzyko ich wystąpienia. Pamiętajmy, że wszelkie zanieczyszczenie olejem lub chłodziwem prowadzi do gromadzenia się brudu i wszelkich zanieczyszczeń na kołach zębatych, co prowadzi do ich szybszego zużycia, a także intensywniejszej degradacji samego paska rozrządu. Brak osłony rozrządu może spowodować również problemy z niewspółpłaszczyznowością. Ubijanie się żwiru lub innych ciał obcych w rowkach koła pasowego może doprowadzić do wypychania paska z koła pasowego, a to z kolei wpłynie na trwałość materiału i w konsekwencji do awarii paska rozrządu. Może dojść również do nierównomiernego zużycia zębów, większego nacisku na pasek oraz pojawienia się nadmiernego i uciążliwego hałasu.

Obudowa rozrządu zapobiega uderzaniu w cały mechanizm wszelkiego rodzaju ciał obcych. Osłona rozrządu jest zazwyczaj wykonana z plastiku. Słabą stroną tego materiału jest to, że może pęknąć podczas montażu. Warto więc podczas instalacji robić to z wyczuciem oraz odpowiednim momentem obrotowym dokręcania. Z kolei niewłaściwy montaż osłony rozrządu może sprawić, że będzie ona dotykała paska podczas pracy, co również nie jest wskazane.

Popularni producenci osłony paska rozrządu

  • Fast
  • Malo
  • Topran
  • MC
  • SWAG
  • STC
  • Borsehung

Sklep iParts.pl to najlepsza cena przy jednoczesnej wysokiej jakości dostępnych części samochodowych. Mamy wytrzymałe osłony rozrządu do każdej współczesnej konstrukcji silnikowej. Wystarczy, że wybierzesz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podasz wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Zapraszamy po tanie osłony rozrządu dostarczane przez renomowanych producentów elementów osprzętu silnikowego. Wszystkie nasze produkty są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Zapewniamy profesjonalna obsługę, najniższe ceny oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Osłona paska rozrządu ORIGINAL IMPERIUM
Osłona paska rozrządu VEMA
Osłona paska rozrządu BIRTH
Osłona paska rozrządu Metalcaucho
Osłona paska rozrządu AKRON-MALÒ
Osłona paska rozrządu TRICLO
Osłona paska rozrządu VAICO
Osłona paska rozrządu vika