Czujniki tlenku azotu NOX

Tlenki azotu (NOx) to jedne z najgroźniejszych składników, jakie dostają się do atmosfery.  W wysokich stężeniach mogą być nie tylko niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale i zabójcze. Tlenki azotu powstają m.in. w procesie spalania w silniku,  a następnie są wydalane przez układ wydechowy do powietrza, którym oddychamy. Obecnie koncerny samochodowe starają się redukować emisję NOx poprzez zaawansowane układy recyrkulacji spalin. Kluczowym elementem tego typu układów jest czujnik NOx tlenku azotu.  

Czujnik tlenku azotu w samochodzie

Czujnik tlenku azotu NOx nazywany jest również czujnikiem mieszanki ubogiej. Znajduje się on bezpośrednio w układzie wydechowym. Czujnik lub kilka czujników (w zależności od układu) jest zintegrowany z urządzeniem kontrolnym, które pozwala na jego niezależną pracę. Czujnik tlenku azotu odpowiada za stały pomiar zawartości NOx w gazach spalinowych pojazdu. Zebrane dane przesyła do sterownika silnika, który na podstawie tych informacji tak steruje pracą jednostki napędowej oraz innych elementów (np. dozowanikiem AdBlue), aby w emitowanych spalinach było jak najmniej szkodliwych składników NOx.

Czujnik NOx tlenku azotu jest zainstalowany w pobliżu katalizatora. W zależności od modyfikacji układ może być wyposażony w dwa takie czujniki. Jeden znajduje się przed systemem SCR (selektywna redukcja katalityczna), a drugi za nim. Układ AdBlue często działa tylko z dwoma czujnikami. Jest to konieczne, aby spaliny miały minimalną zawartość tlenku azotu. W przypadku awarii któregokolwiek elementu całego systemu samochód nie spełni norm środowiskowych określonych przez producenta.

Typowe usterki czujnika tlenku azotu w samochodzie

W przypadku awarii czujnika NOx tlenku azotu do jednostki napędowej nie będzie podawana mieszanka o optymalnym składzie. W efekcie silnik będzie pobierał niewłaściwy skład spalin, co przełoży się na zwiększone zużycie paliwa, kłopoty z poprawną pracą jednostki napędowej oraz problemy z układem DPF. Zazwyczaj komputer pokładowy zasygnalizuje problem z czujnikiem tlenku azotu zapalając kontrolkę silnika. Może się zdarzyć również, że w przypadku jakichkolwiek problemów z czujnikiem samochód automatycznie ograniczy moc jednostki napędowej. Biorąc pod uwagę fakt, że kontrolka silnika może sygnalizować różne awarie,  konieczne jest więc przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki komputerowej. Jeżeli serwis stwierdzi, że przyczyną wyskakujących błędów jest uszkodzony czujnik tlenków azotu NOX, należy go jak najszybciej wymienić.

Popularni producenci czujników tlenku azotu

  • Bosch
  • Stark
  • Febi Bilstein
  • Abakus
  • Hella
  • Magneti Marelli
  • ERA
  • Meyle

W iParts.pl znajdziesz wysokiej jakości czujniki NOx tlenku azotu w najniższej cenie rynkowej. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz. Zapewniamy najlepszą relację ceny do jakości wszystkich dostępnych w sprzedaży części samochodowych.

Najlepszy czujnik tlenku azotu tylko w iParts.pl! Wszystkie dostępne części są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Zapewniamy fachowe wsparcie techniczne i natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Czujnik NOx tlenku azotu BOSCH
Czujnik NOx tlenku azotu VEMO
Czujnik NOx tlenku azotu SIDAT
Czujnik NOx tlenku azotu METZGER
Czujnik NOx tlenku azotu TRUCKTEC AUTOMOTIVE
Czujnik NOx tlenku azotu MEAT & DORIA
Czujnik NOx tlenku azotu HOFFER