Czujniki tlenku azotu NOX

Tlenki azotu (NOx) to jedne z najgroźniejszych składników, jakie dostają się do atmosfery.  W wysokich stężeniach mogą być nie tylko niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale i zabójcze. Tlenki azotu powstają m.in. w procesie spalania w silniku,  a następnie są wydalane przez układ wydechowy do powietrza, którym oddychamy. Obecnie koncerny samochodowe starają się redukować emisję NOx poprzez zaawansowane układy recyrkulacji spalin. Kluczowym elementem tego typu układów jest czujnik NOx tlenku azotu.  

Czujnik tlenku azotu w samochodzie

Czujnik tlenku azotu NOx nazywany jest również czujnikiem mieszanki ubogiej. Znajduje się on bezpośrednio w układzie wydechowym. Czujnik lub kilka czujników (w zależności od układu) jest zintegrowany z urządzeniem kontrolnym, które pozwala na jego niezależną pracę. Czujnik tlenku azotu odpowiada za stały pomiar zawartości NOx w gazach spalinowych pojazdu. Zebrane dane przesyła do sterownika silnika, który na podstawie tych informacji tak steruje pracą jednostki napędowej oraz innych elementów (np. dozowanikiem AdBlue), aby w emitowanych spalinach było jak najmniej szkodliwych składników NOx.

Czujnik NOx tlenku azotu jest zainstalowany w pobliżu katalizatora. W zależności od modyfikacji układ może być wyposażony w dwa takie czujniki. Jeden znajduje się przed systemem SCR (selektywna redukcja katalityczna), a drugi za nim. Układ AdBlue często działa tylko z dwoma czujnikami. Jest to konieczne, aby spaliny miały minimalną zawartość tlenku azotu. W przypadku awarii któregokolwiek elementu całego systemu samochód nie spełni norm środowiskowych określonych przez producenta.

Typowe usterki czujnika tlenku azotu w samochodzie

W przypadku awarii czujnika NOx tlenku azotu do jednostki napędowej nie będzie podawana mieszanka o optymalnym składzie. W efekcie silnik będzie pobierał niewłaściwy skład spalin, co przełoży się na zwiększone zużycie paliwa, kłopoty z poprawną pracą jednostki napędowej oraz problemy z układem DPF. Zazwyczaj komputer pokładowy zasygnalizuje problem z czujnikiem tlenku azotu zapalając kontrolkę silnika. Może się zdarzyć również, że w przypadku jakichkolwiek problemów z czujnikiem samochód automatycznie ograniczy moc jednostki napędowej. Biorąc pod uwagę fakt, że kontrolka silnika może sygnalizować różne awarie,  konieczne jest więc przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki komputerowej. Jeżeli serwis stwierdzi, że przyczyną wyskakujących błędów jest uszkodzony czujnik tlenków azotu NOX, należy go jak najszybciej wymienić.

Popularni producenci czujników tlenku azotu

  • Bosch
  • Stark
  • Febi Bilstein
  • Abakus
  • Hella
  • Magneti Marelli
  • ERA
  • Meyle

W iParts.pl znajdziesz wysokiej jakości czujniki NOx tlenku azotu w najniższej cenie rynkowej. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz. Zapewniamy najlepszą relację ceny do jakości wszystkich dostępnych w sprzedaży części samochodowych.

Najlepszy czujnik tlenku azotu tylko w iParts.pl! Wszystkie dostępne części są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Zapewniamy fachowe wsparcie techniczne i natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Czujnik NOx tlenku azotu VEMO
Czujnik NOx tlenku azotu BOSCH
Czujnik NOx tlenku azotu ERA
Czujnik NOx tlenku azotu TRUCKTEC AUTOMOTIVE
Czujnik NOx tlenku azotu METZGER
Czujnik NOx tlenku azotu SIDAT
Czujnik NOx tlenku azotu MAXGEAR
Czujnik NOx tlenku azotu AUTLOG
Czujnik NOx tlenku azotu MEAT & DORIA

FAQ

Dlaczego detekcja tlenków azotu jest tak ważna?

Tlenek azotu to jeden ze szkodliwych związków, jaki wytwarzany wraz ze spalinami i emitowany do atmosfery. Nie da się ukryć, że jego wysokie stężenie powoduje duże zagrożenie dla zdrowia i środowiska naturalnego. Z tego względu producenci pojazdów zobligowani są do montowania systemów recyrkulacji spalin, by spełniać określone normy. Nie eliminuje to emisji szkodliwych substancji w spalinach, ale gwarantuje ich redukcję. Poprzez oczyszczanie spalin z tlenków azotu, optymalizuję pracy silnika i obniżenie poziomu spalania paliwa, system poprawia oddziaływanie pojazdów na środowisko.

Jak działają czujniki NOx?

Montaż czujnika NOx dotyczy samochodów ciężarowych, ale i wielu innych pojazdów, w tym aut osobowych. Czujnik zlokalizowany jest bezpośrednio w układzie wydechowym. Wynika to z jego funkcji, gdyż to właśnie w układzie wydechowym możliwe jest dokonywanie stałych pomiarów stężenia tlenków azotu w spalinach. Po dokonaniu pomiaru informacja o poziomie stężenia trafia do sterownika silnika, który ustala odpowiednie parametry pracy jednostki napędowej, starając się ograniczyć emisję szkodliwych związków azotu.

Jakie funkcje pełnią czujniki NOx tlenków azotu?

Podstawową funkcją czujników NOx jest mierzenie poziomu stężenia tlenków azotu. W czujniku NOx występuje aktywna elektroda, która przeprowadzając katalizę tlenków azotu rozdziela je na tlenek azotu (NO) oraz dwutlenek azotu (NO2). W jednej komorze czujnika utrzymywana jest stała zawartość tlenu, natomiast w drugiej dochodzi do katalizy NOx. W zależności od konstrukcji systemu w pojeździe, czujniki NOx zamontowane są przed katalizatorem lub za nim. Detekcja tlenków azotu to niejedyna funkcja czujników. Dzięki nim możemy też dowiedzieć się, kiedy uzupełnić zbiornik Adblue, wykryć przyczyny uszkodzenia systemu oczyszczania spalin, rozpoznać elementy wymagające naprawy oraz dowiedzieć się o konieczności konserwacji systemu.

Co w przypadku usterki sensorów NOx?

Czujniki NOx znajdujące się w układzie wydechowym są narażone na uszkodzenia mechaniczne i termiczne. Wszelkiego rodzaju usterki mogą spowodować, że do silnika nie będzie podawana mieszanka w optymalnym składzie. To oznacza gorsze osiągi jednostki silnikowej, a co za tym idzie, większe zużycie paliwa. Usterka czujników sprawi, że wraz ze spalinami uwalniane będą szkodliwe związki azotu do atmosfery. Do najpopularniejszych awarii zalicza się uszkodzone okablowanie, które nie przekazują odpowiednich informacji o pomiarach. W przypadku podejrzenia usterki czujników NOx należy podpiąć pojazd do diagnostyki komputerowej, a w razie awarii wymienić czujniki na nowe.

Jaki jest koszt naprawy czujnika NOx?

W niektórych przypadkach, gdy część uległa uszkodzeniu mechanicznemu, możliwa jest naprawa czujników. Wiele serwisów samochodowych oferuje takie usługi i potrafi przywrócić czujnik do stanu użyteczności. Jeśli naprawa nie jest możliwa, wówczas jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego czujnika. Choć sama wymiana nie jest kosztowna, a dostęp do części skomplikowany, sam czujnik niestety nie zawsze jest tani. W zależności od modelu pojazdu, koszt zakupu nowej części to wydatek rozpoczynający się od 600 złotych.