Najpopularniejsi producenci

Czujnik NOx tlenku azotu VEMO
Czujnik NOx tlenku azotu BOSCH
Czujnik NOx tlenku azotu ERA
Czujnik NOx tlenku azotu HJS
Czujnik NOx tlenku azotu DELPHI
Czujnik NOx tlenku azotu AUTOMEGA
Czujnik NOx tlenku azotu TRUCKTEC AUTOMOTIVE
Czujnik NOx tlenku azotu SIDAT
Czujnik NOx tlenku azotu METZGER

FAQ

Dlaczego detekcja tlenków azotu jest tak ważna?

Tlenek azotu to jeden ze szkodliwych związków, jaki wytwarzany wraz ze spalinami i emitowany do atmosfery. Nie da się ukryć, że jego wysokie stężenie powoduje duże zagrożenie dla zdrowia i środowiska naturalnego. Z tego względu producenci pojazdów zobligowani są do montowania systemów recyrkulacji spalin, by spełniać określone normy. Nie eliminuje to emisji szkodliwych substancji w spalinach, ale gwarantuje ich redukcję. Poprzez oczyszczanie spalin z tlenków azotu, optymalizuję pracy silnika i obniżenie poziomu spalania paliwa, system poprawia oddziaływanie pojazdów na środowisko.

Jak działają czujniki NOx?

Montaż czujnika NOx dotyczy samochodów ciężarowych, ale i wielu innych pojazdów, w tym aut osobowych. Czujnik zlokalizowany jest bezpośrednio w układzie wydechowym. Wynika to z jego funkcji, gdyż to właśnie w układzie wydechowym możliwe jest dokonywanie stałych pomiarów stężenia tlenków azotu w spalinach. Po dokonaniu pomiaru informacja o poziomie stężenia trafia do sterownika silnika, który ustala odpowiednie parametry pracy jednostki napędowej, starając się ograniczyć emisję szkodliwych związków azotu.

Jakie funkcje pełnią czujniki NOx tlenków azotu?

Podstawową funkcją czujników NOx jest mierzenie poziomu stężenia tlenków azotu. W czujniku NOx występuje aktywna elektroda, która przeprowadzając katalizę tlenków azotu rozdziela je na tlenek azotu (NO) oraz dwutlenek azotu (NO2). W jednej komorze czujnika utrzymywana jest stała zawartość tlenu, natomiast w drugiej dochodzi do katalizy NOx. W zależności od konstrukcji systemu w pojeździe, czujniki NOx zamontowane są przed katalizatorem lub za nim. Detekcja tlenków azotu to niejedyna funkcja czujników. Dzięki nim możemy też dowiedzieć się, kiedy uzupełnić zbiornik Adblue, wykryć przyczyny uszkodzenia systemu oczyszczania spalin, rozpoznać elementy wymagające naprawy oraz dowiedzieć się o konieczności konserwacji systemu.

Co w przypadku usterki sensorów NOx?

Czujniki NOx znajdujące się w układzie wydechowym są narażone na uszkodzenia mechaniczne i termiczne. Wszelkiego rodzaju usterki mogą spowodować, że do silnika nie będzie podawana mieszanka w optymalnym składzie. To oznacza gorsze osiągi jednostki silnikowej, a co za tym idzie, większe zużycie paliwa. Usterka czujników sprawi, że wraz ze spalinami uwalniane będą szkodliwe związki azotu do atmosfery. Do najpopularniejszych awarii zalicza się uszkodzone okablowanie, które nie przekazują odpowiednich informacji o pomiarach. W przypadku podejrzenia usterki czujników NOx należy podpiąć pojazd do diagnostyki komputerowej, a w razie awarii wymienić czujniki na nowe.

Jaki jest koszt naprawy czujnika NOx?

W niektórych przypadkach, gdy część uległa uszkodzeniu mechanicznemu, możliwa jest naprawa czujników. Wiele serwisów samochodowych oferuje takie usługi i potrafi przywrócić czujnik do stanu użyteczności. Jeśli naprawa nie jest możliwa, wówczas jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego czujnika. Choć sama wymiana nie jest kosztowna, a dostęp do części skomplikowany, sam czujnik niestety nie zawsze jest tani. W zależności od modelu pojazdu, koszt zakupu nowej części to wydatek rozpoczynający się od 600 złotych.