Żarówki stopu w samochodzie

Standardowym wyposażeniem każdego współczesnego samochodu jest centralnie umieszczona lampa hamowania, znajdująca się z tyłu pojazdu. Ta żarówka światła STOP uratowała prawdopodobnie życie setkom tysięcy, jak nie milionom ludzi na całym świecie. Światła stop to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale wymóg prawny, a jazda z niesprawnymi światłami tego typu stwarza zagrożenie w ruchu drogowym. Zapraszamy po trwałe żarówki światła STOP do iParts.pl.

Żarówka światła STOP

W 1974 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono pewien eksperyment. W 343 taksówkach w mieście San Francisco zamontowano dodatkową, centralne światła STOP, natomiast pozostałe 160 taksówek jeździło jak dotychczas bez tego rozwiązania. Po 10 miesiącach podano wyniki eksperymentu. Okazało się, że żarówka światła stopu ograniczyła ilość wypadków samochodów wyposażonych w to rozwiązanie o ponad 60 proc. w porównaniu z taksówkami bez trzeciego stopu. Przełożyło się to również na mniejszą liczbę obrażeń o 61 proc. oraz niższe koszty napraw o blisko 62 proc. w porównaniu z grupą kontrolną. Po tym eksperymencie rząd USA wprowadził to rozwiązanie jako obowiązkowe. Od 1986 roku wszystkie nowo rejestrowane samochody w USA i Kanadzie były wyposażone w trzecią żarówkę światła STOP. W Europie rozwiązanie zostało wprowadzone jako obowiązkowe od 1998 roku.

Sposób działania żarówki światła STOP

Żarówka światła STOP w samochodzie jest zawsze barwy czerwonej i znajduje się w tylnej części samochodu. Światło zostaje włączone automatycznie wraz z naciśnięciem przez kierowcę pedału hamulca podstawowego. W większości współczesnych aut to dodatkowe światło nie jest połączone z instalacją hamulca dodatkowego (ręcznego). W dwóch standardowych tylnych reflektorach żarówka światła STOP to najczęściej model P21W połączona z żarówką postojową 5W. W przypadku trzeciego światła stopu stosuje się zazwyczaj diody elektroluminescencyjne, a samo klosz światła jest montowany na krawędzi dachu i tylnej szyby.

Typowe usterki żarówki światła STOP w samochodzie

Awaria światła STOP nie powoduje unieruchomienia samochodu, jednak stwarza spore zagrożenie w ruchu drogowym dla osób jadących za takim autem, zwłaszcza w porach wieczornych i nocnych. Brak światła może być wywołane przepalonym bezpiecznikiem, usterką włącznika świateł STOP znajdującego się w układzie hamulca podstawowego, przepaloną żarówką lub zaśniedziałymi stykami w gnieździe żarówki. Tego typu awarie są tanie w naprawie i praktycznie każdy może je szybko usunąć.

Popularni producenci żarówek światła STOP

  • Bosch
  • Osram
  • Philips
  • Herth+Buss Elparts
  • Diederichs
  • Hella
  • Narva
  • Valeo
  • Noelux

Jeżeli interesuje Cię tania żarówka STOP, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego samochodu. Dysponujemy największą ofertą części samochodowych na polskim rynku. Nasze produkty to doskonała relacja ceny do jakości.

Zapraszamy na zakupy do iParts.pl! Zapewniamy fachową pomoc na każdym etapie zakupów, bogaty asortyment, najniższe ceny, szybka i profesjonalną obsługę oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Proponowane żarówki do świateł STOPu

Najpopularniejsi producenci

Żarówka światła STOP LUCAS
Żarówka światła STOP OSRAM
Żarówka światła STOP PHILIPS
Żarówka światła STOP HELLA
Żarówka światła STOP BOSCH
Żarówka światła STOP TUNGSRAM
Żarówka światła STOP NARVA
Żarówka światła STOP MAXGEAR
Żarówka światła STOP DIEDERICHS

FAQ

Jak wymienić żarówkę światła stop w samochodzie?

Sposób wymiany żarówki lub żarówek światła stop jest zależne od rodzaju źródła światła oraz wykorzystanej technologii. W starszych rozwiązaniach wykorzystywane były klasyczne żarówki włóknowe lub dwuwłóknowe. Wymiana takiego źródła światła oczywiście nie stanowiła najmniejszego problemu i wystarczyło kilka złotych i parę minut by takiej wymiany dokonać. Inaczej jest w przypadku technologii LED. Tutaj najczęściej mamy do czynienia ze modułami wmontowanymi na stałe w naszą lampę, co skutecznie utrudnia lub nawet uniemożliwia wymianę uszkodzonego elementu.

Światła stop nie działają, gdzie szukać przyczyny?

Oczywiście na początku najlepiej jest sprawdzić element, którego zużycie jest najbardziej prawdopodobne, czyli źródło światła. Jeśli mamy klasyczną żarówkę włóknową, to wystarczy wyjąć i dokładnie obejrzeć by trafnie ocenić jej stan. Jeśli jest ona sprawna, to warto kolejno przejść do sprawdzenia kostki przy lampie naszego samochodu, bezpiecznika, a także czujnika znajdującego się pod pedałem hamulca. W starszych rocznikowo samochodach możliwe jest też przetarcie się samego przewodu lub jego zerwanie.

Jakie żarówki do świateł stop wybrać?

Tutaj tak na prawdę wszystko zależy od rodzaju żarówki określonej przez producenta naszego samochodu. Najczęściej spotykane są żarówki jedno lub dwuwłóknowe. Ta pierwsza stanowi wyłącznie źródło światła hamowania, natomiast druga łączy w sobie funkcje światła pozycyjnego oraz stopu. Obecnie dużą popularnością cieszą się również technologie LED, jednak tutaj w niektórych przypadkach wymiana pojedynczego źródła światła może okazać się niemożliwa.

Co grozi mi za brak świateł stopu?

Brak świateł hamowania jest bardzo rygorystycznie traktowany zarówno przez Policję podczas kontroli drogowej jak i w Stacjach Kontroli Pojazdów podczas okresowych przeglądów samochodów. Brak świateł hamowania ma realny wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. Rolą świateł stop jest informowanie innych kierowców o rozpoczętym przez nas manewrze hamowania. Brak jednego lub wszystkich świateł stop w naszym pojeździe może doprowadzić do najechania na nas innego samochodu. W takim przypadku winą zostanie obarczony kierownica niesprawnego pojazdu.

Dlaczego prawidłowe działanie świateł stopu jest tak ważne?

Światła hamowania mają na celu informowanie innych użytkowników drogi o tym, że rozpoczęliśmy hamowanie. Prawidłowe działanie świateł stopu jest kluczowe dla bezpieczeństwa naszego, jak i innych kierowców. Jeśli nasz samochód odpowiednio nie poinformuje następnego kierującego o rozpoczętym hamowaniu może to wyraźnie opóźnić jego reakcję, co z kolei może doprowadzić do przykrego w skutkach zdarzenia jakim jest najechanie na tył pojazdu.

Czy montaż dodatkowego światła stopu jest legalny?

Jest to oczywiście zależne od tego, czy nasz pojazd fabrycznie posiadał wersję wyposażoną w tego typu światło oraz czy montowane przez nas oświetlenie posiada homologację. Jeśli oba te warunki są spełnione to nie musimy martwić się podczas ewentualnej kontroli policyjnej czy przeglądu. Jeśli natomiast montujemy oświetlenie, które nie zostało w żaden sposób zalegalizowane, musimy liczyć się z mandatem oraz odebraniem dowodu rejestracyjnego naszego samochodu.

Więcej na: Jak zamontować pulsacyjne światła stop przy hamowaniu awaryjnym?