Żarówki stopu w samochodzie

Standardowym wyposażeniem każdego współczesnego samochodu jest centralnie umieszczona lampa hamowania, znajdująca się z tyłu pojazdu. Ta żarówka światła STOP uratowała prawdopodobnie życie setkom tysięcy, jak nie milionom ludzi na całym świecie. Światła stop to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale wymóg prawny, a jazda z niesprawnymi światłami tego typu stwarza zagrożenie w ruchu drogowym. Zapraszamy po trwałe żarówki światła STOP do iParts.pl.

Żarówka światła STOP

W 1974 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono pewien eksperyment. W 343 taksówkach w mieście San Francisco zamontowano dodatkową, centralne światła STOP, natomiast pozostałe 160 taksówek jeździło jak dotychczas bez tego rozwiązania. Po 10 miesiącach podano wyniki eksperymentu. Okazało się, że żarówka światła stopu ograniczyła ilość wypadków samochodów wyposażonych w to rozwiązanie o ponad 60 proc. w porównaniu z taksówkami bez trzeciego stopu. Przełożyło się to również na mniejszą liczbę obrażeń o 61 proc. oraz niższe koszty napraw o blisko 62 proc. w porównaniu z grupą kontrolną. Po tym eksperymencie rząd USA wprowadził to rozwiązanie jako obowiązkowe. Od 1986 roku wszystkie nowo rejestrowane samochody w USA i Kanadzie były wyposażone w trzecią żarówkę światła STOP. W Europie rozwiązanie zostało wprowadzone jako obowiązkowe od 1998 roku.

Sposób działania żarówki światła STOP

Żarówka światła STOP w samochodzie jest zawsze barwy czerwonej i znajduje się w tylnej części samochodu. Światło zostaje włączone automatycznie wraz z naciśnięciem przez kierowcę pedału hamulca podstawowego. W większości współczesnych aut to dodatkowe światło nie jest połączone z instalacją hamulca dodatkowego (ręcznego). W dwóch standardowych tylnych reflektorach żarówka światła STOP to najczęściej model P21W połączona z żarówką postojową 5W. W przypadku trzeciego światła stopu stosuje się zazwyczaj diody elektroluminescencyjne, a samo klosz światła jest montowany na krawędzi dachu i tylnej szyby.

Typowe usterki żarówki światła STOP w samochodzie

Awaria światła STOP nie powoduje unieruchomienia samochodu, jednak stwarza spore zagrożenie w ruchu drogowym dla osób jadących za takim autem, zwłaszcza w porach wieczornych i nocnych. Brak światła może być wywołane przepalonym bezpiecznikiem, usterką włącznika świateł STOP znajdującego się w układzie hamulca podstawowego, przepaloną żarówką lub zaśniedziałymi stykami w gnieździe żarówki. Tego typu awarie są tanie w naprawie i praktycznie każdy może je szybko usunąć.

Popularni producenci żarówek światła STOP

  • Bosch
  • Osram
  • Philips
  • Herth+Buss Elparts
  • Diederichs
  • Hella
  • Narva
  • Valeo
  • Noelux

Jeżeli interesuje Cię tania żarówka STOP, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego samochodu. Dysponujemy największą ofertą części samochodowych na polskim rynku. Nasze produkty to doskonała relacja ceny do jakości.

Zapraszamy na zakupy do iParts.pl! Zapewniamy fachową pomoc na każdym etapie zakupów, bogaty asortyment, najniższe ceny, szybka i profesjonalną obsługę oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Żarówka światła STOP OSRAM
Żarówka światła STOP PHILIPS
Żarówka światła STOP LUCAS
Żarówka światła STOP GE
Żarówka światła STOP MAXGEAR
Żarówka światła STOP SPAHN GLÜHLAMPEN
Żarówka światła STOP BOSCH
Żarówka światła STOP DIEDERICHS
Żarówka światła STOP NEOLUX®