Lampa STOP w samochodzie

Światło STOP to nie tylko istotny element w kwestii bezpieczeństwa jazdy, ale również wymóg prawny. Poruszanie się samochodem z niedziałającym światłem STOP-u stwarza niebezpieczeństwo na drodze zarówno dla kierującego, jak i innych uczestników ruchu drogowego. W niektórych modelach aut montowana jest kontrolka informująca o niedziałających światłach, jednak takie rozwiązanie nie jest regułą. Warto więc systematycznie kontrolować stan techniczny światła STOP w samochodzie.

Lampa STOP-u w samochodzie

Światło STOP, nazywane często światłem hamowania, to oświetlenie o barwie czerwonej, które znajduje się w tylnej części konstrukcji samochodu. Jeszcze w latach 70. XX wieku takie rozwiązanie było praktycznie nieznane w światowej motoryzacji, chociaż pojawiały się o wiele wcześniej konstrukcje aut, posiadające światło hamowania umieszczone centralnie w tylnej części nadwozia. Był to m.in. Volkswagen Bus Type 2 z 1952 roku, Ford Thunderbird z lat 1968-1971, a także Oldsmobile Tornado z lat 1971-1978 oraz Buick Riviera 1974-1976. Obecnie samochodowa lampa STOP jest seryjnym wyposażeniem praktycznie wszystkich współcześnie produkowanych aut, bez względu na ich klasę czy przeznaczenie użytkowe.

Sposób działania światła STOP

Oświetlenie STOP jest zazwyczaj częścią tylnych świateł zespolonych, ale również może posiadać własne, odrębne reflektory. Żarówki dedykowane do tego typu lamp mają najczęściej moc 21 Wat, a ich natężenie jest tak dobrane, aby emitowane światło nie raziło innych kierowców i jednocześnie było widoczne z odległości co najmniej 30 metrów. Światło STOP emituje światło o większym natężeniu niż światła pozycyjne samochodu. Najnowsze konstrukcje posiadają również dodatkowe światło STOP, znajdujące się centralnie z tyłu, symetrycznie do osi podłużnej samochodu, najczęściej przy górnej lub dolnej krawędzi szyby. Światło STOP, w zależności od konstrukcji układu hamowania, jest aktywowane za pomocą włącznika ciśnieniowego (hydrauliczny układ hamulcowy) lub poprzez włącznik znajdujący się przy pedale hamulca.

Typowe usterki światła STOP w samochodzie

Jeśli chodzi o awarie świateł hamowania w samochodzie, to najczęściej pojawiają się problemy związane z przepalonym bezpiecznikiem, awarią włącznika świateł STOP czy też zaśniedziałymi stykami w gnieździe żarówki. Oczywiście, najpowszechniejszą przyczyną usterki jest przepalona żarówka, która ma swoją określoną żywotność. Pamiętajmy, że niesprawna lampa STOPU w samochodzie stwarza niebezpieczeństwo na drodze, a także jest oznaką łamania przepisów ruchu drogowego i podstawą do wystawienia mandatu.

Popularni producenci lamp STOP

  • Hella
  • Blic
  • Magneti Marelli
  • Abakus
  • Bugiad
  • ULO
  • DT
  • Van Wezel

W iParts.pl znajdziesz wysokiej jakości oświetlenie STOP, a także trzecie światło STOP do swojego samochodu. Wystarczy, że wybierzesz markę auta z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podasz wersję silnikową pojazdu, a nasz system zajmie się resztą.

Oferowane oświetlenie STOP dostarczane jest przez sprawdzonych i godnych zaufania producentów oświetlenia samochodowego. Wszystkie produkty są fabrycznie nowe i są objęte gwarancją producenta. Światło STOP w iParts.pl to najniższa rynkowa cena produktu o najwyższej możliwej jakości wykonania.

Najpopularniejsi producenci

Światła STOP BLIC
Światła STOP MAGNETI MARELLI
Światła STOP ABAKUS
Światła STOP DIEDERICHS
Światła STOP VAN WEZEL