Dodatkowa lampa STOP w samochodzie

Dziś centralnie umieszczone dodatkowe oświetlenie STOP jest standardowym wyposażeniem każdego współcześnie wyprodukowanego samochodu osobowego. Jednak do połowy lat 90. XX wieku takie rozwiązanie było rzadkością na europejskich drogach, a widywano je jedynie w luksusowych autach z najwyższej półki. Obecnie trzecie światło STOP przede wszystkim informuje innych kierowców jadących z tyłu o użyciu hamulców w pojeździe przed nimi.

Dodatkowe oświetlenie STOP w samochodzie

Światła STOP, nazywane również światłami hamowania, służą do informowania innych uczestników ruchu drogowego o użyciu hamulców w samochodzie. Uniwersalna lampa STOP jest koloru czerwonego i stanowi integralną część tylnych świateł zespolonych lub posiada odrębne lampy. Oprócz dwóch świateł hamowania znajdujących się w lampach zespolonych, stosuje się obecnie również trzecie światło STOP, montowane w specjalnej oprawie zazwyczaj na krawędzi dachu oraz tylnej szyby. To rozwiązanie znalazło powszechne zastosowanie na skutek pewnego eksperymentu, który miał miejsce w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych. Wówczas to w 343 taksówkach miasta San Francisco zamontowano dodatkowe światło STOP, natomiast pozostałe 160 taksówek kursowało bez takiego rozwiązania. Po 10 miesiącach stwierdzono na podstawie statystyk, że pojazdy posiadające centralnie umieszczone światło hamowania o ponad 60 proc. rzadziej uczestniczyły w kolizjach i wypadkach drogowych.

Sposób działania świateł STOP

Żarówki wykorzystywane w światłach STOP mają najczęściej moc 21W. Emitowane przez nie światło jest tak dobrane, aby z jednej strony nie raziło ono, zwłaszcza w nocy, innych uczestników ruchu drogowego, natomiast z drugiej było widoczne z odległości co najmniej trzydziestu metrów do tyłu, również w słoneczny dzień. Samochodowa lampa STOP emituje natężenie światła, które jest większe od natężenia generowanego przez tylne lampy pozycyjne. Znajduje się ona z tyłu, po środku pojazdu, symetrycznie w stosunku do osi podłużnej samochodu, przy górnej lub dolnej krawędzi szyby. W autach posiadających hydrauliczny układ hamulcowy, dodatkowe światło STOP może zostać włączone przy użyciu wyłącznika ciśnieniowego, który znajduje się w przewodzie z płynem hamulcowym. Jednak najpopularniejszym rozwiązaniem jest obecnie włącznik świateł hamowania umiejscowiony w pedale hamulca. Pamiętajmy, że światło STOP nie zostaje aktywowane, gdy hamowanie odbywa się za pomocą silnika, hamulca ręcznego oraz za pomocą redukcji biegów.

Popularni producenci samochodowych lamp STOP

  • Blic
  • Hella
  • Magneti Marelli
  • Abakus
  • Bugiad
  • ULO
  • DT

Wysokiej jakości samochodowa lampa STOP może uchronić kierowcę oraz innych uczestników ruchu drogowego przed poważnymi konsekwencjami kolizji lub wypadku drogowego. W iParts.pl znajdziesz fabrycznie nowe lampy hamowania w doskonałej cenie rynkowej, dostarczane przez czołowych producentów oświetlenia samochodowego na świecie.

Aby znaleźć odpowiednie lampy hamowania, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz. Dodatkowe światło STOP w iParts.pl to najlepsza relacja wysokiej jakości i atrakcyjnej ceny.

Najpopularniejsi producenci

Dodatkowe światło STOP ABAKUS
Dodatkowe światło STOP DIEDERICHS
Dodatkowe światło STOP TYC
Dodatkowe światło STOP KLOKKERHOLM
Dodatkowe światło STOP VAN WEZEL
Dodatkowe światło STOP JOHNS
Dodatkowe światło STOP MAGNETI MARELLI
Dodatkowe światło STOP ULO
Dodatkowe światło STOP LUCAS

FAQ

Trzecie światło stop – co mówią przepisy?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy za brak dodatkowego światła stop można dostać mandat. Zgodnie z Kodeksem drogowym nie jest ono obowiązkowe, nie jest również zakazane. Zasady nie są w tej kwestii określone w sposób jasny. Jeżeli natomiast chodzi o sposób umieszczenia świateł, w tym przypadku klarownie przestawia to rozporządzenie. Zgodnie z przepisami dolna krawędź powierzchni światła nie może być umieszczona niżej niż 1,5 cm poniżej dolnej krawędzi tylnej szyby lub nie mniej niż 8,5 cm od nawierzchni.

Czym się objawia awaria dodatkowego światła stop?

Awaria dodatkowego światła stop jest łatwa do zdiagnozowania. Co prawda tego typu usterka nie sprawia, że cały pojazd przestaje działać, ale jest bardzo niebezpieczna zarówno dla kierowcy i pasażerów samochodu, jak i innych uczestników ruchu. Najczęściej można zaobserwować, że dodatkowe światło stop świeci się bez przerwy lub wręcz przeciwnie – wciskanie hamulca nie powoduje jego załączenia. Awaria świateł stop może być spowodowana m.in. przepalonym bezpiecznikiem lub żarówką.

Jak zamontować dodatkowe światło stop?

Montaż dodatkowego światła stop nie jest skomplikowany i nie wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy, jednak należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia i mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat własnego pojazdu. Przy montażu najpierw skontroluj, czy można będzie przeciągnąć kable z tylnej szyby do lampy. Kable dodatkowego światła stop przekładamy w pobliże lampy tylnego światła, następnie należy odłączyć akumulator i połączyć kable (plus z plusem, a minus z minusem). Na koniec warto oczywiście przetestować, czy dodatkowe światło stop działa poprawnie.

Na co zwrócić uwagę wybierając dodatkowe światło stop?

Dodatkowe światło stop ma pozytywnie wpływać na bezpieczeństwo, warto więc zadbać, by wybór padł na odpowiedni produkt. Bez względu na to, czy wolisz wyposażyć się w oryginalne części, czy w zamienniki, należy przeanalizować, czy dla modelu Twojego samochodu dostępne jest dedykowane światło. Można oczywiście wybrać wersję uniwersalną, jednak warto pamiętać o przepisach dotyczących umieszczania dodatkowego światła stop i zadbać by miało ono odpowiednie wymiary.

Jaka jest cena dodatkowego światła stop?

Jeśli chodzi o to, jak kształtują się ceny dodatkowego światła stop, to jak w wielu przypadkach jest to uzależnione od różnych zmiennych – koszt uwarunkowany jest głównie marką oraz parametrami technicznymi. W ramach naszego szerokiego asortymentu przygotowaliśmy dodatkowe światła stop renomowanych producentów, ale również pasujące do nich żarówki. Oferowane produkty są sklasyfikowane pod kątem konkretnych modeli samochodów i wyselekcjonowane pod względem wytrzymałości. Ceny najpopularniejszych świateł najczęściej wahają się w przedziałach od około 150zł do około 350zł, z kolei żarówek od około 2zł do 10zł.