Dodatkowa lampa STOP w samochodzie

Dziś centralnie umieszczone dodatkowe oświetlenie STOP jest standardowym wyposażeniem każdego współcześnie wyprodukowanego samochodu osobowego. Jednak do połowy lat 90. XX wieku takie rozwiązanie było rzadkością na europejskich drogach, a widywano je jedynie w luksusowych autach z najwyższej półki. Obecnie trzecie światło STOP przede wszystkim informuje innych kierowców jadących z tyłu o użyciu hamulców w pojeździe przed nimi.

Dodatkowe oświetlenie STOP w samochodzie

Światła STOP, nazywane również światłami hamowania, służą do informowania innych uczestników ruchu drogowego o użyciu hamulców w samochodzie. Uniwersalna lampa STOP jest koloru czerwonego i stanowi integralną część tylnych świateł zespolonych lub posiada odrębne lampy. Oprócz dwóch świateł hamowania znajdujących się w lampach zespolonych, stosuje się obecnie również trzecie światło STOP, montowane w specjalnej oprawie zazwyczaj na krawędzi dachu oraz tylnej szyby. To rozwiązanie znalazło powszechne zastosowanie na skutek pewnego eksperymentu, który miał miejsce w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych. Wówczas to w 343 taksówkach miasta San Francisco zamontowano dodatkowe światło STOP, natomiast pozostałe 160 taksówek kursowało bez takiego rozwiązania. Po 10 miesiącach stwierdzono na podstawie statystyk, że pojazdy posiadające centralnie umieszczone światło hamowania o ponad 60 proc. rzadziej uczestniczyły w kolizjach i wypadkach drogowych.

Sposób działania świateł STOP

Żarówki wykorzystywane w światłach STOP mają najczęściej moc 21W. Emitowane przez nie światło jest tak dobrane, aby z jednej strony nie raziło ono, zwłaszcza w nocy, innych uczestników ruchu drogowego, natomiast z drugiej było widoczne z odległości co najmniej trzydziestu metrów do tyłu, również w słoneczny dzień. Samochodowa lampa STOP emituje natężenie światła, które jest większe od natężenia generowanego przez tylne lampy pozycyjne. Znajduje się ona z tyłu, po środku pojazdu, symetrycznie w stosunku do osi podłużnej samochodu, przy górnej lub dolnej krawędzi szyby. W autach posiadających hydrauliczny układ hamulcowy, dodatkowe światło STOP może zostać włączone przy użyciu wyłącznika ciśnieniowego, który znajduje się w przewodzie z płynem hamulcowym. Jednak najpopularniejszym rozwiązaniem jest obecnie włącznik świateł hamowania umiejscowiony w pedale hamulca. Pamiętajmy, że światło STOP nie zostaje aktywowane, gdy hamowanie odbywa się za pomocą silnika, hamulca ręcznego oraz za pomocą redukcji biegów.

Popularni producenci samochodowych lamp STOP

  • Blic
  • Hella
  • Magneti Marelli
  • Abakus
  • Bugiad
  • ULO
  • DT

Wysokiej jakości samochodowa lampa STOP może uchronić kierowcę oraz innych uczestników ruchu drogowego przed poważnymi konsekwencjami kolizji lub wypadku drogowego. W iParts.pl znajdziesz fabrycznie nowe lampy hamowania w doskonałej cenie rynkowej, dostarczane przez czołowych producentów oświetlenia samochodowego na świecie.

Aby znaleźć odpowiednie lampy hamowania, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz. Dodatkowe światło STOP w iParts.pl to najlepsza relacja wysokiej jakości i atrakcyjnej ceny.

Najpopularniejsi producenci

Dodatkowe światło STOP DIEDERICHS
Dodatkowe światło STOP MAGNETI MARELLI
Dodatkowe światło STOP TYC
Dodatkowe światło STOP ULO
Dodatkowe światło STOP LUCAS
Dodatkowe światło STOP KLOKKERHOLM
Dodatkowe światło STOP GE
Dodatkowe światło STOP VAN WEZEL
Dodatkowe światło STOP OSRAM