Żarówka kierunkowskazu

Kierunkowskazy samochodowe zaliczane są do jednych z najważniejszych elementów wyposażenia każdego pojazdu biorącego udział w ruchu lądowym. Dzięki nim możliwe jest sygnalizowanie innym użytkownikom drogi manewru zmiany toru jazdy, na który mogą oni odpowiednio zareagować. Awaria żarówki lampy kierunkowskazu powoduje zagrożenie na drodze, dlatego też dbanie o ten system sygnalizacji świetlnej jest tak szczególnie ważne.

Żarówka lampy kierunkowskazu w samochodzie

Boczne kierunkowskazy, jak wiele innych elementów wyposażenia samochodowego, pojawiły się na skutek dramatycznej sytuacji na drogach. Na początku XX wieku ilość pojazdów silnikowych zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej była bardzo duża. Problem nie dotyczył jednak liczby użytkowanych samochodów, lecz ilości wypadków drogowych, które one powodowały. Ich przyczyną były najczęściej nieporozumienia pojawiające się podczas nagłej zmiany kierunku jazdy przez kierujących. W tamtych czasach chęć skrętu pojazdem sygnalizowano poprzez wyciągnięcie ręki poza obrys samochodu, jednak taka forma informacyjna była nie tylko niewygodna, ale przede wszystkim mało widoczna dla innych kierowców. Dlatego też, po raz kolejny, potrzeba stała się matką wynalazku. Pierwsze kierunkowskazy samochodowe pojawiły się w 1928 roku, dzięki niemieckiej firmie Bosch. Były to tzw. kierunkowskazy ramieniowe ze światełkiem odblaskowym lub lampką.

Sposób działania kierunkowskazów samochodowych

Pierwsza migająca żarówka kierunkowskazu została wprowadzona na rynek przez markę Hella w 1951 roku. Takie rozwiązanie po raz pierwszy zastosowano w modelu Taunus marki Ford oraz Goliath firmy Borgward. Dzisiejsze kierunkowskazy, nazywane potocznie, migaczami, to urządzenia elektromagnetyczne, które są wyposażone w system sterujący. Układ odpowiadający za wytworzenie migającego światła jest zbudowany z przerywacza, przełącznika wyposażonego w mechanizm umożliwiający automatyczny powrót dźwigni do neutralnej pozycji wyjściowej, a także żarówki lampy kierunkowskazu oraz lampki kontrolnej. To właśnie przerywacz jest odpowiedzialny za przerywany sygnał świetlny nadawany przez kierunkowskaz. Gdy kierunkowskaz jest wyłączony, wówczas obie pary styków przerywacza są rozwarte. Drut dylatacyjny, czyli system sterujący, zostaje nagrzany po włączeniu kierunkowskazu przez prąd z akumulatora. Ciepło powoduje wydłużenie drutu, co umożliwia przyciągnięcie przez sprężynę zwory do rdzenia elektromagnesu. W efekcie dochodzi do połączenia się styków oraz pojawienia się pełnego napięcia, co z kolei powoduje włączenie żarówki kierunkowskazu.

Typowe usterki kierunkowskazów w samochodzie

W dzisiejszych samochodach stosuje się najczęściej żarówki kierunkowskazów typu P21W lub PY21W. Może to być również żarówka kierunkowskazu LED W5W, W16W, W21W, WY21W lub PSY24W. Jak w przypadku innych rodzajów oświetlenia samochodowego, najczęstszą przyczyną awarii kierunkowskazów jest właśnie przepalona żarówka. Średnia żywotność tych urządzeń mieści się w granicach od 250 do 500 godzin. Może dojść również do awarii bezpiecznika. Skrzynka z bezpiecznikami odpowiedzialnymi za pracę kierunkowskazów samochodowych znajduje się zazwyczaj przy schowku lub obok kolumny kierownicy. Kolejnym winowajcom nieprawidłowo działających kierunkowskazów może być przerywacz. Najczęściej znajduje się on pod kolumną kierownicy lub pod maską, a nowy element tego typu to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Popularni producenci żarówek lamp kierunkowskazów

  • Bosch
  • Hella
  • Diederichs
  • Tesla
  • Magneti Marelli
  • Narva
  • Neolux

Przed zakupem żarówki lampy kierunkowskazu upewnij się, że jej parametry, jak np. rodzaj trzonka, są zgodne ze standardowym wyposażeniem Twojego samochodu. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Po chwili otrzymasz wszystkie dostępne produkty dedykowane do Twojego samochodu.

Oferujemy tanie żarówki do kierunkowskazów od najlepszych i godnych zaufania producentów oświetlenia samochodowego. Wszystkie produkty są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Oferta iParts.pl to najlepsza relacja ceny do jakości.

Proponowane żarówki do świateł kierunkowskazów

Najpopularniejsi producenci

Żarówka lampy kierunkowskazu PHILIPS
Żarówka lampy kierunkowskazu OSRAM
Żarówka lampy kierunkowskazu BOSCH
Żarówka lampy kierunkowskazu TUNGSRAM
Żarówka lampy kierunkowskazu NARVA
Żarówka lampy kierunkowskazu LUCAS
Żarówka lampy kierunkowskazu HELLA
Żarówka lampy kierunkowskazu MAXGEAR

FAQ

Jakie żarówki do kierunkowskazów?

Ze względu na swoją nietypową pracę żarówki do kierunkowskazów wymagają wyjątkowej odporności na szybkie załączenia oraz jasności wystarczającej do wyraźnego świecenia lampy w krótkim czasie. Uszkodzona lub zużyta żarówka kierunkowskazu grozi niebezpieczeństwem na drodze, a także konsekwencjami prawnymi. We współczesnych samochodach stosuje się najczęściej żarówki kierunkowskazów typu P21W lub PY21W. Może to być również żarówka kierunkowskazu LED W5W, W16W, W21W, WY21W lub PSY24W.

Dlaczego kierunkowskaz miga zbyt szybko?

Jeżeli kierunkowskaz bardzo szybko miga, najczęściej jest to oznaka przepalonej żarówki w jednej z trzech lamp po stronie auta odpowiedniej dla danego migacza. Możliwe jest również, że problem jest poważniejszy i leży w przekaźniku, przewodach elektrycznych lub/i gniazdach żarówek.

Co, jeśli kierunkowskaz nie miga?

Przyczyną może być po prostu uszkodzony bezpiecznik. Może on ulec przepaleniu z kilku powodów. Najbardziej prawdopodobnym jest zwarcie wewnętrzne w jednej z żarówek kierunkowskazów. Innym powodem jest niejednokrotnie przetarcie izolacji przewodów, zwarcie w oprawce kierunkowskazu lub w wyłączniku pod kierownicą. Warto sprawdzić bezpieczniki oraz stan techniczny instalacji elektrycznej odpowiedzialnej za oświetlenie samochodu. Gdy problem nie zniknie, pozostaje jedynie wizyta w serwisie samochodowym.

Ile kosztuje żarówka, a ile naprawa kierunkowskazu?

Koszt wymiany kierunkowskazu waha się w granicach od 15 do 60 zł. Średni koszt takiej usługi to około 30 zł. Zakup samej żarówki kierunkowskazu, w zależności od jej rodzaju, to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych. Tak duże rozbieżności cenowe są podyktowane przede wszystkim tym, w jakim modelu samochodu żarówka ma być zamontowana, jaki rodzaj świateł posiada dane auto, a także od zastosowanej technologii oraz producenta.

Czym różni się żarówka PY21W od P21W?

Żarówka P21W posiada bolce rozmieszczone symetrycznie wokół trzonu (po dwóch jego stronach), natomiast w żarówce PY21W jeden z tych bolców jest w charakterystyczny sposób przesunięty. Takie przesunięcie zakłóca symetrię i stanowi jasny znak rozpoznawczy dla żarówek tego typu.