Żarówka kierunkowskazu

Kierunkowskazy samochodowe zaliczane są do jednych z najważniejszych elementów wyposażenia każdego pojazdu biorącego udział w ruchu lądowym. Dzięki nim możliwe jest sygnalizowanie innym użytkownikom drogi manewru zmiany toru jazdy, na który mogą oni odpowiednio zareagować. Awaria żarówki lampy kierunkowskazu powoduje zagrożenie na drodze, dlatego też dbanie o ten system sygnalizacji świetlnej jest tak szczególnie ważne.

Żarówka lampy kierunkowskazu w samochodzie

Boczne kierunkowskazy, jak wiele innych elementów wyposażenia samochodowego, pojawiły się na skutek dramatycznej sytuacji na drogach. Na początku XX wieku ilość pojazdów silnikowych zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej była bardzo duża. Problem nie dotyczył jednak liczby użytkowanych samochodów, lecz ilości wypadków drogowych, które one powodowały. Ich przyczyną były najczęściej nieporozumienia pojawiające się podczas nagłej zmiany kierunku jazdy przez kierujących. W tamtych czasach chęć skrętu pojazdem sygnalizowano poprzez wyciągnięcie ręki poza obrys samochodu, jednak taka forma informacyjna była nie tylko niewygodna, ale przede wszystkim mało widoczna dla innych kierowców. Dlatego też, po raz kolejny, potrzeba stała się matką wynalazku. Pierwsze kierunkowskazy samochodowe pojawiły się w 1928 roku, dzięki niemieckiej firmie Bosch. Były to tzw. kierunkowskazy ramieniowe ze światełkiem odblaskowym lub lampką.

Sposób działania kierunkowskazów samochodowych

Pierwsza migająca żarówka kierunkowskazu została wprowadzona na rynek przez markę Hella w 1951 roku. Takie rozwiązanie po raz pierwszy zastosowano w modelu Taunus marki Ford oraz Goliath firmy Borgward. Dzisiejsze kierunkowskazy, nazywane potocznie, migaczami, to urządzenia elektromagnetyczne, które są wyposażone w system sterujący. Układ odpowiadający za wytworzenie migającego światła jest zbudowany z przerywacza, przełącznika wyposażonego w mechanizm umożliwiający automatyczny powrót dźwigni do neutralnej pozycji wyjściowej, a także żarówki lampy kierunkowskazu oraz lampki kontrolnej. To właśnie przerywacz jest odpowiedzialny za przerywany sygnał świetlny nadawany przez kierunkowskaz. Gdy kierunkowskaz jest wyłączony, wówczas obie pary styków przerywacza są rozwarte. Drut dylatacyjny, czyli system sterujący, zostaje nagrzany po włączeniu kierunkowskazu przez prąd z akumulatora. Ciepło powoduje wydłużenie drutu, co umożliwia przyciągnięcie przez sprężynę zwory do rdzenia elektromagnesu. W efekcie dochodzi do połączenia się styków oraz pojawienia się pełnego napięcia, co z kolei powoduje włączenie żarówki kierunkowskazu.

Typowe usterki kierunkowskazów w samochodzie

W dzisiejszych samochodach stosuje się najczęściej żarówki kierunkowskazów typu P21W lub PY21W. Może to być również żarówka kierunkowskazu LED W5W, W16W, W21W, WY21W lub PSY24W. Jak w przypadku innych rodzajów oświetlenia samochodowego, najczęstszą przyczyną awarii kierunkowskazów jest właśnie przepalona żarówka. Średnia żywotność tych urządzeń mieści się w granicach od 250 do 500 godzin. Może dojść również do awarii bezpiecznika. Skrzynka z bezpiecznikami odpowiedzialnymi za pracę kierunkowskazów samochodowych znajduje się zazwyczaj przy schowku lub obok kolumny kierownicy. Kolejnym winowajcom nieprawidłowo działających kierunkowskazów może być przerywacz. Najczęściej znajduje się on pod kolumną kierownicy lub pod maską, a nowy element tego typu to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Popularni producenci żarówek lamp kierunkowskazów

  • Bosch
  • Hella
  • Diederichs
  • Tesla
  • Magneti Marelli
  • Narva
  • Neolux

Przed zakupem żarówki lampy kierunkowskazu upewnij się, że jej parametry, jak np. rodzaj trzonka, są zgodne ze standardowym wyposażeniem Twojego samochodu. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Po chwili otrzymasz wszystkie dostępne produkty dedykowane do Twojego samochodu.

Oferujemy tanie żarówki do kierunkowskazów od najlepszych i godnych zaufania producentów oświetlenia samochodowego. Wszystkie produkty są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Oferta iParts.pl to najlepsza relacja ceny do jakości.

Proponowane żarówki do świateł kierunkowskazów

Najpopularniejsi producenci

Żarówka lampy kierunkowskazu PHILIPS
Żarówka lampy kierunkowskazu OSRAM
Żarówka lampy kierunkowskazu GE
Żarówka lampy kierunkowskazu LUCAS
Żarówka lampy kierunkowskazu MAXGEAR
Żarówka lampy kierunkowskazu HELLA
Żarówka lampy kierunkowskazu BOSCH
Żarówka lampy kierunkowskazu VALEO
Żarówka lampy kierunkowskazu NEOLUX®