Podnośnik szyby przedniej/tylnej w samochodzie

Podnośnik szyby samochodowej przedniej/tylnej, elektryczny

Większość nowo produkowanych obecnie aut posiada na wyposażeniu elektryczny mechanizm podnoszący szybę w samochodzie. Tylko w tańszych i starszych modelach aut można jeszcze spotkać ręczne rozwiązanie sterujące takim mechanizmem. Podnośniki szyb nie tylko ułatwiają regulację jej wysokości, ale również pozwalają na prymitywną, lecz skuteczna klimatyzację wnętrza pojazdu.

Podnośnik szyby w samochodzie

Pierwsze hydrauliczne podnośniki szyb pojawiły się na początku XX wieku, natomiast system hydro-elektryczny był gotowy jesienią 1940 roku. Rok później amerykański koncern Ford Motor Company rozpoczął montaż pierwszych w pełni elektrycznych mechanizmów podnoszenia szyb w modelach Lincolna oraz Cadillaca. Tuż przed II wojną światową General Motors opracował rozwiązanie oparte na pompie hydraulicznej, które zastosowano w 1942 roku w kabrioletach produkowanych przez ten koncern.

W motoryzacji występują dwa podstawowe rodzaje podnośników szyb – ręczne i elektroniczne. Te pierwsze wykorzystują popularną korbkę, która kręci się w dwie strony, pozwalając na opuszczanie i podnoszenie szyby. W elektronicznym podnośniku szyb efekt jest ten sam, jednak w tym celu wystarczy jedynie nacisnąć na odpowiedni przycisk – jest to o wiele szybsze i wygodniejsze rozwiązanie. Współcześnie, elektroniczne podnośniki szyb są stosowane bardzo często szczególnie w przypadku drzwi przednich.

Sposób działania podnośnika szyb

Podnośnik szyby, jak sama nazwa wskazuje, jest to mechanizm odpowiadający za podnoszenie i opuszczanie bocznej szyby drzwi przednich i, jeśli samochód takie posiada, tylnych. Pozwala to na dowolne otwieranie i zamykanie okien w samochodzie, regulując w ten sposób obieg powietrza w kabinie auta. W zależności od przepływu prądu roboczego elektryczny podnośnik szyby samochodowej unosi ją lub opuszcza. Silnik prądu stałego jest w stanie obracać się w obie strony, a każdy taki ruch jest rejestrowany przez czujnik Halla i przesyłany do urządzenia sterującego. Sterownik rozpoznaje aktualne położenie szyby na podstawie tak zebranych danych.

Typowe usterki podnośnika szyby w samochodzie

Mechanizm podnoszący szybę w samochodzie z reguły jest mało awaryjny, nie oznacza to jednak, że jest bezawaryjny. Do najczęstszych usterek tego urządzenia można zaliczyć m.in.: urwane linki, zerwane zaczepy mocujące szybę do prowadnicy, pogięty mechanizm, awaria silnika elektrycznego czy też systemu sterowania podnośnikiem szyby. Większości z tych awarii można zapobiec poprzez systematyczną konserwację całego mechanizmu.

Popularni producenci podnośników szyb

  • Magneti Marelli
  • Blic
  • Valeo
  • Van Wezel
  • Klokkerhom

Jeżeli interesują Cię tanie podnośniki szyby, w iParts.pl znajdziesz wysokiej klasy elementy do praktycznie każdego modelu samochodu. Wystarczy, że wybierzesz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podasz wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Oferujemy mechanizm podnoszący szybę w samochodzie w najniższej cenie rynkowe. Dostępne urządzenia są fabrycznie nowe i pochodzą od sprawdzonych i godnych zaufania producentów. Z naszej strony zapewniamy fachową pomoc w doborze odpowiedniego mechanizmu, najniższe ceny, profesjonalną obsługę oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Podnośnik szyby ELECTRIC LIFE
Podnośnik szyby MIRAGLIO
Podnośnik szyby MAGNETI MARELLI
Podnośnik szyby BLIC
Podnośnik szyby VALEO
Podnośnik szyby KLOKKERHOLM
Podnośnik szyby VAN WEZEL
Podnośnik szyby Dr!ve+
Podnośnik szyby TRICLO