Dywaniki do samochodu gumowe i welurowe

Wbrew pozorom, dywaniki samochodowe stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza każdego pojazdu. Zasadniczą rolą wszystkich typów dywaników samochodowych jest ochrona oryginalnej wykładziny w samochodzie przed różnego rodzaju zabrudzeniami i zanieczyszczeniami. Dzięki temu wygląda ona estetycznie przez długi czas. Dywaniki do samochodu mogą więc stanowić istotne uzupełnienie wnętrza każdego pojazdu.

Dywaniki w samochodzie

Dywaniki samochodowe znajdują się na wyposażeniu praktycznie każdego auta. Jednak i obecność, jak i rola, jaką pełnią, są często niedoceniane zarówno przez kierowców, jak i pasażerów. Ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie odpowiedniego wyglądu wnętrza auta czy wypełnienie przestrzeni na nogi, ale również chronienie wykładziny samochodu przed zabrudzeniem. Pamiętajmy, że wymiana takiej wykładziny nie należy do prostych i tanich usług. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów dywaników samochodowych. Najczęściej spotykane są dywaniki gumowe i dywaniki welurowe, które charakteryzują się różnymi parametrami i właściwościami, a także innym wyglądem. Oba rodzaje dywaników mają swoje plusy i minusy.

Dywaniki gumowe i welurowe

Gumowe dywaniki zapobiegają wsiąkaniu wody w tapicerkę auta. Niestety, 3-centrymetrowy rant i gumowe wykończenie sprawiają, że woda nie wsiąka, jednak utrzymuje się ona w gumowym korycie. Z czasem zaczyna parować, zwiększając wilgotność w kabinie pasażerskiej auta, co może prowadzić m.in. do parowania szyb, a także zamarzania uszczelek.

Gumowe dywaniki do samochodu są na pewno o wiele łatwiejsze w czyszczeniu i utrzymaniu ich w czystości. Wystarczy je wyjąć i potraktować myjką ciśnieniową. Przed ponownym włożeniem umytych dywaników do auta zalecamy odczekać aż wyschną. Jeśli włożone zostaną mokre, pod ich spodem będzie nieduża ilość wody, która wsiąknie w wykładzinę. W przypadku braku czasu na samoistne osuszanie można je ewentualnie osuszyć ręcznikiem papierowym.

Dywaniki welurowe z kolei mają włoskowatą budowę, przez co zebrana na nich woda roznosi się na całej powierzchni dywaników i dzięki temu szybciej wysycha. Ponadto welurowe elementy są dostępne w różnych kolorach, przez co można je swobodnie dopasować do kolorystyki tapicerki. Nieco gorzej jest z utrzymaniem ich czystości, zwłaszcza zimą. Przez welurową powierzchnię o wiele trudniej się go odkurza i myje. Można zapomnieć o myjce ciśnieniowej i szybkim wyschnięciu weluru.

Gumowe dywaniki samochodowe są tańsze niż elementy welurowe. Dywaniki gumowe są również trwalsze. Prawidłowy dobór takich elementów ma duże znaczenie zarówno dla komfortu, jak i bezpieczeństwa podróżowania.

Popularni producenci dywaników samochodowych

 • Abakus
 • APA
 • Carbox
 • Carline
 • F-Care
 • Fast
 • Frogum
 • Hart
 • Custo
 • Heyner
 • Mammooth

W iParts.pl znajdziesz tanie dywaniki samochodowe zarówno gumowe, jak i welurowe. Skorzystaj z naszej zaawansowanej wyszukiwarki. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Sklep iParts.pl współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania kontrahentami. Oferowane uniwersalne dywaniki samochodowe to produkty fabrycznie nowe, objęte gwarancją producenta. Zapewniamy profesjonalną pomoc techniczną, najniższe ceny na rynku oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Dywaniki podłogowe RAMEDER
Dywaniki podłogowe ABAKUS
Dywaniki podłogowe JP GROUP
Dywaniki podłogowe VAICO

FAQ

Jak czyścić dywaniki gumowe?

Największym wyzwaniem dla użytkowników gumowych dywaników samochodowych jest utrata jednolitego wyglądu tych elementów. Nawet regularne ich czyszczenie nie pomoże w odzyskaniu fabrycznego wyglądu. Można to jednak zmienić, stosując specjalne środki konserwujące gumę. Takie środki w postaci aerozoli znajdziesz również w naszej ofercie.

Co do samego czyszczenia gumowych dywaników, należy je w pierwszej kolejności otrzepać z kurzu, a następnie zastosować wodę pod ciśnieniem i płyn do mycia. Można również wykonać szczotkowanie dywanika, co znacznie przyspieszy cały proces osuwania zanieczyszczeń. Na koniec wystarczy dokładnie spłukać dywaniki. Do konserwacji gumy stosujemy specjalne środki, która zazwyczaj wymagają wtarcia ich w wycieraczkę.

Jak czyścić welurowe dywaniki samochodowe?

Welurowe dywaniki samochodowe na pewno prezentują się lepiej niż te gumowe, jednak są o wiele trudniejsze do wyczyszczenia. Czyszczenie tego typu materiału rozpoczynamy od dokładnego wytrzepania dywaników, co pozwoli usunąć zanieczyszczenia nagromadzone na ich powierzchni. Następnie należy je dokładnie odkurzyć, korzystając z urządzeń dostępnych na myjni samochodowej lub z odkurzacza domowego ze specjalną końcówkę wyposażoną w szczotkę. Można również wyszczotkować dywaniki, a dopiero potem je odkurzyć.

Na dywanikach welurowych oprócz cząsteczek stałych zbiera się również wilgoć z błota lub rozlanych napojów. Można je usunąć za pomocą specjalistycznych produktów. Na koniec należy wypłukać z dywaników zastosowane detergenty.

Jakie środki do prania dywaników welurowych?

Obecnie na rynku dostępne są różne produkty do czyszczenia dywaników welurowych. Warto szukać takich, które usuwają piasek oraz drobnoustroje, a także nieprzyjemny zapach. Użyte preparaty powinny być niskopienne (powinny wytwarzać niewiele piany). Wysokopienne detergenty są trudne do wypłukania z weluru, przez co pod wpływem wilgoci tego typu środki chemiczne mogą aktywnie uszkadzać obuwie, a nawet inne części samochodu.

Środki do prania dywaników samochodowych welurowych to najczęściej uniwersalne produkty wykorzystywane do czyszczenia tapicerki. Takie rozwiązanie pozwala jednym środkiem wyczyścić zarówno dywaniki i wykładziny, jak i podsufitkę samochodową.

Czy dywaniki samochodowe należy suszyć po czyszczeniu?

Umyte, wyczyszczone dywaniki samochodowe trzeba dokładnie wysuszyć, najlepiej w pozycji pionowej. Można położyć je, aby wilgoć wyparowała samoczynnie, jednak najkorzystniej jest zawiesić dywaniki w pozycji pionowej. Można również przyspieszyć cały proces i użyć ściereczek z mikrofibry lub ewentualnie papierowych ręczników.

Ile kosztują dywaniki samochodowe?

Podłogowe dywaniki samochodowe to podstawowy sposób radzenia sobie z wilgocią oraz brudem w aucie. Bogata oferta dywaników gwarantuje szeroki wybór. Dostępne są zarówno dywaniki gumowe, jak i welurowe. W naszej ofercie znajdziecie dywaniki na każdą kieszeń. Ceny zaczynają się od ok. 35 zł za sztukę po całe komplety do konkretnych modeli aut. Posiadamy komplety dywaników praktycznie do każdego współczesnego samochodu.