Uszczelki i zestawy uszczelek do pompy oleju

Pompa oleju jest częścią układu smarowania jednostki spalinowej, która odpowiada za tłoczenie oleju silnikowego pod określonym ciśnieniem we wszystkie kanaliki jednostki napędowej. Pompa olejowa zasysa olej z miski olejowej i rozprowadza go po wszystkich zakamarkach silnika w formie mikrofilmu (cieniutka warstwa oddzielająca poszczególne elementy cierne motoru). W ten sposób chroni elementy ruchome silnika przed zatarciem. Aby pompa mogła pracować skutecznie, potrzebna jest jej odpowiednia hermetyczność. Odpowiada za nią uszczelka pompy oleju.  

Pompa oleju i jej uszczelki w samochodzie

W każdym pracującym silniku pojawiają się tarcia. Tłoki wykonują ruch we wnętrzu cylindrów, korbowody obracają swymi czopami, a wał korbowy wiruje na łożyskach głównych. Wszystkie te metalowe części ciągle są w ruchu, przez co nieustannie ocierając się o siebie. Aby tarcie nie było przyczyną poważnych uszkodzeń, niezbędny jest środek smarny zabezpieczający poszczególne elementy silnika przed awarią. W tym celu silnik zostaje zaopatrzony w pompę oleju, która ma na swoim wyposażeniu cały zestaw uszczelek pompy oleju.

Pompa olejowa odpowiada za dostarczanie oleju do jednostki napędowej, dzięki czemu możliwe jest tworzenie warstwy ochronnej na poszczególnych elementach silnika. Mechanizm ten zasysa smar z miski olejowej, a następnie wtłacza go do specjalnych kanalików w silniku. Pompa oleju to zazwyczaj urządzenie o zazębieniu zewnętrznym lub wewnętrznym, która jest napędzana przekładnią łańcuchową lub zębatą wału korbowego. Kluczowym elementem tego urządzenia jest również uszczelka pompy olejowej, która zapewnia maksymalną szczelność, nie pozwalając na żadne wycieki smaru.

Typowe usterki pompy oleju w samochodzie

Pompa oleju znajduje się najczęściej bezpośrednio nad miską olejową, z której pobiera środek smarny. Urządzenie ma, a przynajmniej powinna mieć zbliżoną żywotność do jednostki napędowej, jednak każda awaria pompy musi być jak najszybciej usunięta. Tak naprawdę wymiana całego mechanizmu jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż remont zatartego silnika.

Jedną z funkcji pompy olejowej jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia oleju w silniku. Zbyt niskie jego ciśnienie świadczy zazwyczaj o awarii pompy olejowej. Informuje o tym paląca się kontrolka na kokpicie. Jednak nie zawsze winowajcą jest pompa. Niejednokrotnie problem dotyczy niewłaściwej eksploatacji auta, a więc np. jazda na niskim poziomie oleju lub zwiększone spalanie oleju przez wysłużony silnik. Przyczyną może być również usterka uszczelki pompy oleju, co może skutkować utratą środka smarnego, a tym samym brakiem ochrony dla jednostki napędowej.

W przypadku nawet niewielkiej awarii pompy oleju, należy jak najszybciej wyeliminować problem i przywrócić urządzeniu możliwość prawidłowego działania. W przeciwnym razie silnik może ulec nawet całkowitemu zniszczeniu. Niektóre z awarii można usunąć w ramach naprawy. Inne z kolei będą wymagały wymiany całego urządzenia lub jednego ze współpracujących z nim elementów (np. uszczelka smoka pompy oleju, wałek pompy, koło zębate, łańcuch).

Sklep iParts.pl oferuje tanio wysokiej klasy zestaw uszczelek pompy oleju. Wszystkie dostępne produkty są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Zapewniamy fachową pomoc techniczną, najniższe ceny na rynku oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Uszczelka pompy oleju AJUSA
Uszczelka pompy oleju ELRING
Uszczelka pompy oleju TOPRAN
Uszczelka pompy oleju VAICO
Uszczelka pompy oleju FEBEST
Uszczelka pompy oleju Dr.Motor Automotive
Uszczelka pompy oleju CORTECO
Uszczelka pompy oleju ELWIS ROYAL

FAQ

Jakie są objawy uszkodzonej uszczelki pompy oleju?

Uszczelki pompy oleju są odpowiedzialne za zapewnienie szczelności pompy i wpływają na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w układzie olejowym. W sytuacji, gdy uszczelka pompy oleju zużyje się lub ulegnie uszkodzeniu, mogą pojawić się wycieki w pobliżu pompy oleju. W zależności od wielkości wycieku może dojść do obniżenia poziomu oleju, a w skrajnych sytuacjach do spadku ciśnienia w całym układzie. Znaczne usterki uszczelek mogą również być przyczyną zmniejszenia wytrzymałości, a nawet przerwania ciągłości filmu olejowego, który chroni poszczególne elementy przed zniszczeniem.

Czym grozi awaria uszczelki pompy oleju?

Uszczelka pompy oleju może ulec uszkodzeniom mechanicznym, może również nie działać sprawnie z powodu starości. Uszkodzona lub niesprawna z powodu starości uszczelka może wpływać na cały układ smarowania, również w czasie jazdy. W przypadku tego elementu usterka może prowadzić do zapowietrzania układu olejowego, przerwania ciągłości filmu olejowego i obniżenia efektywności smarowania. W związku z tym ważna jest regularna kontrola i wymiana tego elementu, m.in. od jego stanu zależy bowiem prawidłowa praca całego układu smarowania.

Na czym polega wymiana uszczelki pompy oleju?

Wymiana uszczelki pompy oleju sprowadza się do zastąpienia zużytego lub uszkodzonego elementu nowym. Taką czynność można wykonać samodzielnie, jednak należy wziąć pod uwagę, że wymaga to demontażu kilku elementów, do czego będą potrzebne odpowiednie narzędzia, jak na przykład dobre klucze. Dodatkowo konieczne będzie również podniesienie pojazdu, co też nie zawsze jest wykonalne w warunkach domowych lub w przydomowym warsztacie. Dobrym rozwiązaniem jest więc najczęściej powierzenie zadania fachowcom, o kontrolę stanu uszczelki można poprosić np. przy okazji innych napraw.

Uszczelka pompy oleju – na co zwrócić uwagę?

Zakup uszczelki pompy oleju może wydawać się prostą czynnością, która raczej nie budzi wątpliwości i nie sprawia problemów, jednak również w tym przypadku warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim należy pamiętać, by uszczelka pompy oleju była dopasowana do modelu samochodu, niezależnie od tego, czy jest to część oryginalna, czy zamiennik. Warto również dobrze przeanalizować materiał, z którego zrobiona jest uszczelka – dobra jakość zapewni dłuższą żywotność tego elementu. Dodatkowo dobrą praktyką jest zwrócenie uwagi na to, czy produkt posiada niezbędne certyfikaty.

Jaka jest cena uszczelki pompy oleju?

Jeżeli uszczelka pompy oleju jest zniszczona i inne potencjalne problemy zostały wyeliminowane, najprawdopodobniej konieczna będzie jej wymiana na nową. Uszczelkę należy dopasować do konkretnego samochodu - różne marki i modele wymagają różnych rozwiązań. W sklepie iParts.pl ceny różnią się w zależności od kilku zmiennych - wpływ ma m.in. marka, czy model pojazdu, zwykle koszty najpopularniejszych uszczelek pompy oleju mieszczą się w przedziale między 20zł a 70 zł.