Jakie objaw daje uszkodzona pompa oleju? Co jeszcze może wpływać na niskie ciśnienie oleju w układzie smarowania?

Data:
W kategorii Pompa oleju

„Mam problem z niskim ciśnieniem oleju w silniku. Czy to może być wina pompy oleju? A jeśli tak, to czy muszę ją wymieniać?” Tak, problemy z utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia w silniku mogą wynikać z awarii pompy i wówczas zdecydowanie należy ją wymienić. Jak najszybciej. Ale mogą też wynikać z innych przyczyn, które należy wcześniej wykluczyć.

Dlaczego niskie ciśnienie oleju silnikowego jest tak niebezpieczne?

Olej silnikowy to zdecydowanie najważniejszy samochodowy płyn eksploatacyjny. Ktoś mógłby wprawdzie zaprotestować, że najważniejsze jest przecież paliwo, bez którego żadne auto nie pojedzie, ale to nie prawda. Kiedy braknie bowiem paliwa, samochód stanie, ale po zatankowaniu ruszy dalej. Gdy natomiast braknie oleju silnikowego, auto stanie i nigdy nigdzie już nie pojedzie, chyba że na złom lub do warsztatu na wymianę silnika.

Aby olej samochodowy mógł pełnić swoją funkcję odpowiednio, musi być utrzymywany na odpowiednim poziomie ciśnienia. Ciśnienie to gwarantuje prawidłowe krążenie w układzie i tym samym prawidłowe smarowanie. Niskie ciśnienie oleju to sygnał, że w układzie smarowania dzieje się coś niedobrego i należy natychmiast zareagować.

Co może powodować spadek ciśnienia oleju samochodowego?

Przyczyn niskiego ciśnienia oleju silnikowego może być kilka. Uszkodzenie pompy oleju jest bez wątpienia jedną z nich, zanim jednak zabierzecie się za jej wymianę, sprawdźcie najpierw, czy nie macie również innych problemów mogących powodować spadek ciśnienia oleju. Co to za problemy? Pierwszym i najbardziej oczywistym, który zresztą najłatwiej jest potwierdzić lub wykluczyć, jest niski poziom oleju silnikowego w układzie smarowania. Być może wynika to ze zwykłego zapomnienia o konieczności jego dolewania (regularnie, co jakiś czas), a być może jest to efekt powstania poważniejszej nieszczelności. Nieszczelność taką z reguły łatwo jest rozpoznać, ponieważ uciekający nią olej pozostawia bardzo widoczne ślady.

Czasem bywa i tak, że winę ponosi nie uszkodzona pompa oleju, a sam silnik. Jeśli Wasza jednostka z jakiegoś powodu spala ponadnormatywne ilości oleju silnikowego, siłą rzeczy jego ubytki w układzie będą znaczne i po jakimś czasie (bez uzupełniania) jego ciśnienie spadnie. Spalanie dużych ilości oleju przez silnik rozpoznać można choćby po kolorze spalin, które w takim przypadku mają zwykle niebieskawy kolor.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny pomp oleju w naszej ofercie!

Jakie są objawy uszkodzenia pompy oleju i do czego mogą prowadzić?

Pompy oleju teoretycznie są urządzeniami bardzo trwałym, w praktyce jednak lubią się psuć szybciej, niż założył to ich producent. W niektórych modelach aut nawet dużo szybciej. Jak objawia się uszkodzenie pompy oleju? Właśnie spadkiem ciśnienia tego smarowidła. Jeśli kontrolka się zapali, a Wy odpowiednio szybko zdążycie zareagować, najprawdopodobniej unikniecie jakichkolwiek problemów wynikających z niskiego ciśnienia oleju w układzie. Ale uwaga! Awaria pompy oleju może nastąpić nagle i zupełnie niespodziewanie, obniżając gwałtownie ciśnienie smarowidła, a tym samym jakość smarowania silnika. Przy dużych prędkościach taka sytuacja może doprowadzić nawet do błyskawicznego zatarcia jednostki napędowej.

I jeszcze jedno. Zanim obwinicie pompę olejową, wymieńcie najpierw czujnik ciśnienia oleju. To małe ustrojstwo jest bowiem najczęstszą przyczyną nieuzasadnionego zapalenia się kontrolki poziomu oleju.


Komentarze

Zatarcie silnika Ml
Piotr
,
16.01.2022
Odpowiedz
W moim aucie Mercedes ML 350 rok 2013 , przy przebiegu 320 tys km zatarł się silnik . Jadąc A1 180 km/h silnik nagle zgasł , szczęście miałem ze MOP był 500 m dalej i dojechałem z pędu . Rozebrałem silnik i okazało się ze pompa oleju była przyparta. Nadmieniam ze auto było serwisowane w Mercedesie Auto Felik w Bydgoszczy . Przed zatarciem silnika w/w firma wymieniała w aucie kolektory dolotowe i czujnik temperatury chłodnicy , przejechałem autem około 1500 km i się zatarł. Nie wiem czy ma to jakiś związek z ta naprawa ale do dzis mnie ta sytuacja nurtuje. Koszt naprawy w/w to około 15 tys zł i mam niedosyt do dzis z tym co mi się przytrafiło tymbarskiej ze auto było u nich serwisowane i nikt nie sprawdzał przy przeglądach ciśnienia oleju .
Pompa oleju v70
Andrzej Zawada
,
29.08.2021
Odpowiedz
Stoję w Berlinie. Kontrolka oleju żółta. Serwis alarm na czerwono. Niedziela rano. O8.2021. Co robić
Ciśnienie oleju
Dariusz
,
27.01.2021
Odpowiedz
Zaczęło się od braku homulca BMW E61 SILNIK N47 ZAKUPIŁEM NOWĄ POMPĘ W SERWISIE KOSZT OKOŁO 2 TYŚ. MECHANIK WYMIENIŁ NA NOWĄ ZNAJDUJE SIĘ MISCE OLEJOWEJ. HAMULCE OK ,ALE Z SILNIKA JEST DZIWNY DELIKATNIE SŁYSZALNY DŹWIĘK. SPRAWDZIŁ CIŚNIENIE KTÓRE POWINNO WYNOSIĆ 4BAR JEST 2,5BARA. ZAZNACZAM ,ŻE WCZEŚNIEJ NA STAREJ POMPIE TEGO OJAWU NIE BYŁO. POZA TWRDYM HAMYLCEM WSZYSTKO BYŁO W NORMIE. CZYŻBY MECHANIK POPEŁNIL JAKIŚ BŁĄD?
Pompa oleju
Jarek
,
11.02.2020
Odpowiedz
Zdecydowanie tak, jak będziesz wymieniał lub regenerował wymień olej. Lepiej dmuchać na zimne, bo jeśli coś uszkodziło pompę to może uszkodzić inne elementy.
spadek ciśnienia oleju
Tobiasz
,
17.12.2019
Odpowiedz
Niedawno też miałem podobny przypadek u siebie bo zauważyłem spadek ciśnienia oleju. Od razu pomyślałem, że to może być pompa. Na szczęście po wizycie u mechanika okazało się, że nie chodzi o to. Teraz wszystko już wróciło do normy, ale warto od razu reagować na takie przypadki bo nigdy nie wiadomo o co może chodzić
A co było przyczyną niskiego ciśnienia oleju
Domin
,
23.01.2020
Odpowiedz
Ja po sprawdzenia ciśnienia mam 0.4bar na wolnych obrotach co ma być od 1,7 do 2.0 więc mechanik wykluczył czujnik cisnienia oleju a więc pozostaje pompa oleju.
poziom oleju
Marcin
,
11.09.2019
Odpowiedz
Aby zapobiegać takim sytuacjom zawsze ale to zawsze należy sprawdzać poziom oleju w silniku. Sprawny układ smarowania to podstawa, gdyż ma on decydujący wpływ na właściwą pracę silnika. Chociaż raz na jakiś czas trzeba kontrolować jego stan bo inaczej mogą czekać nas poważne konsekwencje

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.