Króćce głowicy, uszczelki chłodnicy oleju

Wycieki z chłodnicy są szczególnie groźne, ponieważ mogą zniszczyć króćce głowicy, w efekcie prowadząc do przegrzania silnika i jego zniszczenia. Jazda z uszkodzonym układem chłodzenia to najszybszy sposób poważnego uszkodzenia jednostki napędowej. Warto więc regularnie kontrolować stan techniczny poszczególnych jego elementów, m.in. kondycję uszczelki chłodnicy oleju.

Chłodzenie jednostki napędowej w samochodzie

Układ chłodzenia w samochodzie charakteryzuje się stosunkowo prostą budową. Zazwyczaj do chłodzenia stosowana jest ciecz oraz kilka dodatkowych sprzężonych ze sobą urządzeń. Pompa cieczy wymusza przepływ medium chłodzącego, a także odbiera ciepło generowane podczas spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Gdy ciecz osiąga zbyt wysoką temperaturę, a temperatura silnika przekracza dopuszczalny poziom, wówczas załącza się chłodnica oraz wentylator. Nad całością pracy układu chłodzenia w samochodzie czuwa termostat, który odpowiada za regulowanie przepływu medium do chłodnicy. Wspomaga go w tym kilka czujników monitorujących temperaturę oraz prawidłową pracę poszczególnych elementów układu chłodzącego. Ważną rolę odgrywa również króciec głowicy układu chłodzenia oraz uszczelki, które zapewniają odpowiednią szczelność systemu i zapobiegają wyciekom cieczy chłodzącej poza układ chłodzący.

Zestaw uszczelek chłodnicy oleju zabezpiecza ją przed wyciekiem, a także pozwala na sprawne działanie i obniżanie temperatury oleju w chłodnicy. Chłodnica oleju, znajdująca się zazwyczaj w pobliżu chłodnicy cieczy chłodzącej, pomaga w zachowaniu optymalnej temperatury oleju, dzięki czemu jednostka napędowa pracuje efektywniej, zapewniając właściwe osiągi.

Aby silnik mógł pracować z maksymalną wydajnością, konieczne jest szczelne połączenie chłodnicy z układem olejowym. Uszczelka chłodnicy oleju z biegiem czasu ulega jednak zużyciu. Najczęściej guma, z której jest wykonana, w wyniku eksploatacji parcieje i jest narażona na pęknięcia. Wówczas dochodzi zazwyczaj do wycieku oleju, czego wynikiem jest zbyt niski poziom środka smarnego. W efekcie pojawiają się problemy ze smarowaniem mechanicznych elementów jednostki napędowej, co może się zakończyć nawet zatarciem lub przegrzaniem silnika. Nieprawidłowo działający króciec chłodnicy silnika może dopuścić do przedostania się zanieczyszczeń do oleju, a to negatywnie odbije się na żywotności wielu podzespołów jednostki napędowej.

Typowe usterki układu chłodzenia w samochodzie

Zdecydowana większość awarii układu chłodzenia w samochodzie jest związana z uszkodzeniami mechanicznymi. Rzadziej dotyczy to usterek systemów elektronicznych odpowiadających za sterowanie całym układem. Zazwyczaj dochodzi do przegrzewania lub niedogrzewania układu, a także do wycieków cieczy chłodzącej z uwagi na zły stan techniczny uszczelek chłodnicy oleju.

Utrata cieczy chłodzącej może być również spowodowana usterką węża lub chłodnicy, zniszczoną uszczelką termostatu, uszkodzoną uszczelką głowicy silnika, a także przyczyną może być niedziałający poprawnie króciec przewodu chłodniczego.

W sytuacji powstawania niedoboru cieczy w zbiorniczku wyrównawczym oraz jednoczesnym braku widocznych rozszczelnień w układzie, medium chłodzące może dostawać się do oleju, a także do komory spalania. Wówczas dochodzi zazwyczaj do wzrostu ciśnienia w układzie chłodzącym oraz pojawienia się mazi o kolorze kawy z mlekiem w oleju. Jeżeli w zbiorniczku wyrównawczym widoczne są pęcherzyki powietrza wraz z olejem, wówczas z dożą dozą prawdopodobieństwa doszło do uszkodzenia uszczelki głowicy silnika, pęknięcia bloku jednostki napędowej lub samej głowica. Pozostawienie takich awarii bez żadnej reakcji doprowadzi najprawdopodobniej do zniszczenia silnika.

Zapraszamy do iParts.pl po króciec wlewu płynu chłodniczego oraz uszczelki chłodnicy oleju w najniższej cenie rynkowej. Kupuj części samochodowe tanio w najlepszej relacji ceny do jakości!

Najpopularniejsi producenci

Króćce oraz uszczelki chłodnicy ELRING
Króćce oraz uszczelki chłodnicy TRUCKTEC AUTOMOTIVE
Króćce oraz uszczelki chłodnicy Dr.Motor Automotive
Króćce oraz uszczelki chłodnicy AJUSA
Króćce oraz uszczelki chłodnicy ELWIS ROYAL
Króćce oraz uszczelki chłodnicy DT Spare Parts
Króćce oraz uszczelki chłodnicy GOETZE