Żarówki lampy bocznej / obrysowej w samochodzie

Każdy współczesny samochód jest wyposażony w przynajmniej kilka rodzajów żarówek wykorzystywanych w różnego typu oświetleniu. Jednym z nich są samochodowe lampy obrysowe, które zwiększają widoczność pojazdu po zmroku. Prawidłowo działająca żarówka lampy obrysowej zapewnia widoczność, a tym samym bezpieczeństwo nie tylko na drodze, ale również podczas postoju.

Samochodowe lampy obrysowe w samochodzie

Lampy obrysowe to światła znajdujące się w zewnętrznej stronie lampy tylnej. Żarówka lampy obrysowej daje najczęściej światło o barwie czerwonej i jest wymagane dla pojazdów, zwłaszcza ciężarowych, o szerokości powyżej 2,1 metra. Obowiązek stosowania lamp obrysowych wprowadzono dla zapewnienia lepszego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Żarówka światła obrysowego dająca czerwone światło nie może być stosowana z przodu pojazdu, natomiast białe lampy tego typu nie są umieszczane z tyłu samochodu, ponieważ byłoby ono zbyt mało widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Sposób użycia lamp obrysowych

Aby kierowca jadący za ciężarówką miał jak najlepszą orientację na drodze, samochodowe lampy obrysowe instalowane są tak, by wraz ze światłami reflektorów pozycyjnych jak najlepiej oświetlały każdy z progów pojazdu. Jeżeli konkretny model samochodu ciężarowego nie posiada fabrycznie zamontowanych tylnych lamp obrysowych, wówczas najczęściej instaluje się w jego konstrukcji dwa uzupełniające światła pozycyjne. Takie rozwiązanie stosuje się w pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także w autobusach oraz przyczepach o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 750 kilogramów. Jak w każdym przypadku montażu oświetlenia samochodowego, również w przypadku żarówek lamp obrysowych należy zachować umiar i zdrowy rozsądek, a więc nie przesadzać z ilością instalowanych lamp obrysowych. Żarówki lamp obrysowych zamontowane w zbyt dużej ilości na konstrukcji pojazdu mogą oślepiać innych uczestników ruchu drogowego i powodować zagrożenie na drodze. Wiąże się to również z ryzykiem nałożenia mandatu na kierowcę takiego samochodu za przekroczenie norm oświetlenia. O zasadach oświetlenia samochodów ciężarowych mówi m.in. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602) z późniejszymi zmianami, a także aktualne rozporządzenia Ministerstwa Transportu, w tym np. Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów (Dz.U. 2015 poz. 305).

Popularni producenci żarówek lamp obrysowych

  • Bosch
  • Hella
  • Philips
  • Osram
  • Maxgear

Jeżeli interesują Cię tanie żarówki do oświetlenia obrysowego, oferujące jednocześnie doskonałe parametry techniczne oraz długą żywotność, w iParts.pl na pewno znajdziesz to, czego szukasz. Posiadamy produkty oświetleniowe najlepszych, światowych producentów z gwarancją ich wydajności oraz najwyższej jakości wykonania. Służymy pomocą w doborze odpowiednich produktów do konkretnego modelu pojazdu.

Gwarantujemy, że tanie żarówki do lampy obrysowej w iParts.pl to produkty z najwyższej, światowej półki jakościowej. Wszystkie dostarczane przez nas produkty są fabrycznie nowe i objęte gwarancją producencką. Zapewniamy fachową pomoc na każdym etapie zakupów oraz natychmiastową realizację zamówienia pod wskazany adres.

Proponowane żarówki do świateł obrysowych

Najpopularniejsi producenci

Żarówka lampy obrysowej PHILIPS
Żarówka lampy obrysowej NARVA
Żarówka lampy obrysowej OSRAM
Żarówka lampy obrysowej BOSCH
Żarówka lampy obrysowej VALEO
Żarówka lampy obrysowej MAXGEAR
Żarówka lampy obrysowej HELLA
Żarówka lampy obrysowej TUNGSRAM