Lampa obrysowa w samochodzie

Oświetlenie obrysowe w samochodzie to nie to samo, co światła pozycyjne boczne. Są one wykorzystywane głównie w samochodach ciężarowych dla poprawy ich widoczności na drodze oraz ułatwieniu innym kierującym oszacowania rzeczywistych gabarytów takiego pojazdu biorącego udział w ruchu drogowym. Oświetlenie samochodowe zostało unormowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Każdy kierowca powinien zaznajomić się z przepisami tej ustawy.

Samochodowe oświetlenie obrysowe

Każdy kierowca, w tym szczególnie użytkownik pojazdu ciężarowego, jest zobowiązany do znajomości Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602) z późniejszymi zmianami, a także aktualnych rozporządzeń, łącznie z Rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych pojazdów (Dz.U. 2015 poz. 305). Te akty prawne precyzyjnie normują zasady oświetlenia samochodów ciężarowych, w tym również stosowania lamp obrysowych.

Lampy obrysowe wykorzystywane są w celu zapewnienia pojazdom ciężarowym jak najlepszej widoczności na drodze. Popularnie nazywane obrysówkami, lampy tego typu ułatwiają innym kierowcom prawidłowe oszacowanie gabarytów pojazdu, obrysowując jego bryłę na drodze. Oświetlenie obrysowe w samochodzie mogą mieć 3 podstawowe formy. Przednie lampy są najczęściej białe, tylne mają barwę czerwoną, a często do nich zalicza się również światła pozycyjne boczne o barwie żółtej. Jest to obowiązkowe oświetlenie dla pojazdów ciężarowych o długości przekraczającej sześć metrów bieżących.

Stosowanie lamp obrysowych w samochodzie

Aby samochodowe światła obrysowe mogły spełnić swoją funkcję oraz ich umiejscowienie było zgodne z wymogami prawidłowego użytkowania samochodu ciężarowego, muszą one być widoczne nocą z odległości co najmniej 300 metrów. Przepisy dotyczące lamp obrysowych mówią, że montaż tego rodzaju oświetlenie jest jednoznaczny i dotyczy pojazdów samochodowych oraz przyczep o szerokości większej niż 2,1 metra. Wyjątek stanowią ciężarówki zarejestrowane przed 1 stycznia 1986 roku, a także samochody uprzywilejowane Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej. Lampy obrysowe obowiązują w samochodach zarejestrowanych przed 1986 rokiem dopiero wówczas, gdy ich szerokość przekracza 2,7 metra. Oświetlenie obrysowe w samochodzie zarówno przednie, jak i tylne nie jest obligatoryjne. Może, le nie musi być montowane w pojazdach samochodowych oraz przyczepach o szerokości od 1,8 do 2,1 metra.

Popularni producenci lamp obrysowych

  • Hella
  • Abakus
  • Johns
  • DT
  • Peters Ennepetal
  • Osram
  • ULO

Oferujemy najwyższej jakości lampy obrysowe LED czołowych producentów oświetlenia motoryzacyjnego. Służymy fachową radą techniczną w doborze odpowiedniego oświetlenia pod konkretny model pojazdu lub przyczepy. Proponowane światła obrysowe są fabrycznie nowe i są objęte gwarancją producenta.

W iParts.pl znajdziesz tanie światła obrysowe o doskonałych parametrach świecenia. Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi i godnymi zaufania producentami części samochodowych. Z naszej strony gwarantujemy najniższe ceny rynkowe, doskonałą jakość produktów, profesjonalna pomoc techniczną oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Oświetlenie obrysowe PRASCO
Oświetlenie obrysowe DIEDERICHS
Oświetlenie obrysowe VAN WEZEL
Oświetlenie obrysowe TUNGSRAM
Oświetlenie obrysowe JOHNS
Oświetlenie obrysowe KLOKKERHOLM
Oświetlenie obrysowe ABAKUS
Oświetlenie obrysowe OSRAM
Oświetlenie obrysowe LUCAS