Lampy do jazdy dziennej

Światła do jazdy dziennejŚwiatła do jazdy dziennej są obecnie obowiązkowe w Polsce i należy ich używać przez okrągły rok. Oznacza się je czasami jako DRL (ang. Daylight Running Lights) i nie należy ich mylić ze światłami mijania, ponieważ są to dwa zupełnie inne rodzaje oświetlenia. Zazwyczaj samochody wyposażone w światła dzienne mają również zamontowane czujniki zmierzchu, które eliminują konieczność ręcznego włączania świateł mijania. Co warto wiedzieć o światłach do jazdy dziennej?

Oświetlenie dzienne w samochodzie

Światła do jazdy dziennej stały się obowiązkowym wyposażeniem samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t w 2011 roku. Przepisy regulujące obowiązek montażu przez producentów oświetlenia dziennego w samochodach zostały zawarte w dyrektywie unijnej 2008/89/W. Nie odnosi się ona do pojazdów, które uzyskały homologacje UE przed datą wprowadzenia tych przepisów, ale produkowane były nadal już po wejściu w życie postanowień dyrektywy.

Samochodowe światła do jazdy dziennej zazwyczaj potrzebują mniej energii niż ma to miejsce w przypadku świateł mijania, przez co zużywają również mniej paliwa. Światła dzienne nie służą do oświetlania drogi przed pojazdem, lecz mają one zapewnić widoczność samochodu dla innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też można ich używać wyłącznie w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od rana do wieczora.

Światła do jazdy dziennej

W tego rodzaju oświetleniu samochodowym wykorzystuje się najczęściej żarówki o mocy od kilku do kilkunastu watów (w światłach mijania jest to 40-55 W). Światła dzienne w samochodzie muszą być zamontowane symetrycznie względem osi pojazdu, na równej wysokości (odległość od ziemi do dolnej krawędzi lampy min. 25 cm, od ziemi do górnej krawędzi maks. 150 cm), nie mogą wystawać poza boczny obrys auta ani być zamontowane dalej niż 40 cm od obrysu samochodu.

W nowo produkowanych autach w Europie oświetlenie dzienne montowane jest już seryjnie, a jego uruchomienie odbywa się automatycznie wraz ze startem silnika. W pojazdach rejestrowanych do końca 2009 roku światła dzienne mogły zapalać się wraz ze światłami mijania, natomiast w tych rejestrowanych od 1 stycznia 2010 roku światła do jazdy dziennej muszą włączać się wraz z jednostką napędową, a wyłączać w momencie uruchomienia świateł mijania, drogowych lub przednich świateł przeciwmgłowych.

Zgodnie z przepisami, intensywność światła dziennego powinna wynosić od 400 do 1200 kandeli, a minimalna powierzchnia świetlna takiej lampy to 25 cm2. Każde światło do jazdy dziennej powinno mieć znak homologacji E wraz z numerem identyfikacyjnym kraju wystawiającego certyfikat.

Popularni producenci świateł do jazdy dziennej

  • Philips
  • TYC
  • Osram
  • Hella
  • Diederichs
  • Van Wezel

Doskonałe lampy LED do jazdy dziennej w iParts.pl to produkty pochodzące od sprawdzonych i godnych zaufania producentów oświetlenia samochodowego dostępne w najniższej cenie rynkowej. Aby dobrać odpowiednie lampy do swojego samochodu, wybierz markę auta z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową samochodu. Nasz system znajdzie w kilka sekund odpowiednie lampy do Twojego pojazdu.

Najlepsze lampy DRL znajdziesz tylko w iParts.pl! Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi producentami. Wszystkie produkty są fabrycznie nowe, posiadają gwarancję producenta oraz niezbędne homologacje. Zapewniamy profesjonalna obsługę, najniższe ceny oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Światła do jazdy dziennej DIEDERICHS
Światła do jazdy dziennej VAN WEZEL
Światła do jazdy dziennej ABAKUS
Światła do jazdy dziennej KLOKKERHOLM
Światła do jazdy dziennej HELLA
Światła do jazdy dziennej OSRAM
Światła do jazdy dziennej PHILIPS
Światła do jazdy dziennej TYC
Światła do jazdy dziennej GE