Bagnety do pomiaru oleju silnikowego w samochodzie

Olej w silniku nie jest dekoracją, a więc nie znalazł się tam przypadkiem. Stanowi on kluczowy element smarujący jednostki napędowej, a jego wymiana nie powinna być podyktowana jedynie przebiegiem czy czasem, ale zdrowym rozsądkiem oraz logiką właściciela pojazdu. Każdy rozsądny kierowca powinien wiedzieć, co to bagnet oleju i z jego pomocą regularnie sprawdzać stan oraz poziom oleju silnikowego w jednostce napędowej.

Olej silnikowy w samochodzie

Bez wątpienia, olej silnikowy jest jednym z kluczowych płynów eksploatacyjnych stosowanych w samochodzie. Podobnie jak płyn chłodniczy, zapewnia on jednostce napędowej odpowiednie warunki pracy. Jego głównym zadaniem jest smarowanie, czyli minimalizowanie tarcia występującego pomiędzy współpracującymi ze sobą ruchomymi elementami silnika, a także usuwanie drobnych zanieczyszczeń do filtra oleju. W pewnym stopniu odpowiada również za odprowadzanie i równomierne rozprowadzanie ciepła po całej konstrukcji silnika. Aby olej mógł spełniać swoją funkcje, zapewniając jednostce napędowej odpowiednią sprawność oraz warunki pracy przez długie lata, musi zostać nie tylko prawidłowo dobrany do konkretnego rodzaju silnika, ale również systematycznie wymieniany.

Poziom oleju w silniku

Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego? Po pierwsze, należy przede wszystkim pamiętać, że nawet krótkotrwała praca silnika z niedoborem lub przy niskim poziomie oleju błyskawicznie go zniszczy.

Zanim sprawdzimy poziom oleju w silniku, należy się upewnić, że samochód stoi na płaskiej, poziomej powierzchni. Zanim do miski olejowej spłynie większość oleju z górnych części jednostki napędowej, co pozwala na miarodajne sprawdzenie jego poziomu, może minąć od kilku do kilkunastu minut. Im olej jest bardziej nagrzany, tym szybciej spływa do miski olejowej, dlatego też warto sprawdzać jego poziom rano, po nocnym postoju.

 • Lokalizujemy bagnet oleju oznaczony symbolem oleju silnikowego.
 • Wyciągamy go i wycieramy suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym.
 • Wkładamy z powrotem w to samo miejsce.
 • Po upływie kilku sekund ponownie wyjmujemy bagnet i sprawdzamy poziom oleju na miarce.
 • Prawidłowy poziom płynu powinien się mieścić w połowie oznaczeń MIN i MAX.
 • Dla pewności wszystkie czynności można powtórzyć.

Kontrolując poziom oleju silnikowego, należy monitorować jego kolor oraz zapach. Olej w dobrym stanie ma najczęściej jasną, przezroczystą barwę. Im jest bardziej zużyty, tym ciemniejszy ma kolor. W oleju nie powinno wyczuwać się zapachu benzyny.

Popularni producenci bagnetów oleju

 • Topran
 • Meyle
 • SWAG
 • Febi Bilstein
 • Bugiad
 • DT
 • Vaico

Miarka olejowa do każdego typu silnika w najniższej rynkowej cenie tylko w iParts.pl. Sklep współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania kontrahentami. Wszystkie dostępne produkty są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Zapraszamy do iParts.pl po tanie bagnety oleju renomowanych producentów. Zapewniamy fachową obsługę techniczną, najniższe ceny na rynku oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Miarka olejowa Metalcaucho
Miarka olejowa VEMA
Miarka olejowa TOPRAN
Miarka olejowa METZGER
Miarka olejowa BIRTH
Miarka olejowa ORIGINAL IMPERIUM
Miarka olejowa MAXGEAR
Miarka olejowa QUINTON HAZELL

FAQ

Do czego potrzebny jest bagnet oleju?

Bagnet poziomu oleju jest najprostszym, a jednocześnie bardzo skutecznym rozwiązaniem, które pozwala na monitorowanie ilości oleju w silniku naszego pojazdu. Zasada działania tego elementu jest bardzo prosta. Bagnet sięga do miski olejowej i jest częściowo zanurzony w oleju, który się tam znajduje. Na samym bagnecie znajduje się skala, dzięki której jesteśmy w stanie odczytać i zweryfikować, czy w naszej jednostce napędowej znajduje się dokładnie tyle oleju, ile jest potrzebne do jej prawidłowego działania.

Jak odczytać poziom oleju za pomocą bagnetu?

Do odczytania poziomu oleju w samochodzie należy się odpowiednio przygotować. Pojazd powinien stać na równej powierzchni. Olej warto sprawdzać na ciepłym silniku, czyli niedługo po jego wyłączeniu. Do sprawdzenia jego stanu należy otworzyć maskę oraz znaleźć bagnet. W następnej kolejności wyjmujemy bagnet, wycieramy go do sucha, a następnie wkładamy na swoje miejsce. Po kilku sekundach ponownie wyciągamy bagnet i wówczas widzimy, ile oleju znajduje się w misce.

Gdzie znajduje się bagnet do pomiaru oleju silnikowego?

Bagnet oleju znajduje się pod maską. Przeważnie jest on umiejscowiony bardzo blisko samego silnika i oznaczony kolorowym, wyróżniającym się uchwytem. Na jego końcu przeważnie znajduje się plastikowa pętelka, dzięki której możemy go łatwo wyjąć. Przed przystąpieniem do poszukiwań bagnetu, warto skorzystać z pomocy instrukcji obsługi dołączanej do każdego pojazdu. Bez wątpienia znajdziemy tam szereg informacji na temat poprawnego korzystania z tego elementu.

Ile kosztują nowe bagnety do samochodu?

Ceny nowych bagnetów do pomiaru poziomu paliwa wahają się przeważnie w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jest to bardzo prosty element, który jest stosunkowo tani w produkcji i przez to jego ceny są bardzo korzystne. Ostateczny koszt zależy oczywiście od modelu oraz wersji samochodu, do którego jest on przeznaczony, a także od producenta samej części. W ofercie sklepu internetowego iParts.pl znajdziecie Państwo dziesiątki części najlepszej jakości, które oferowane są w bardzo przystępnych cenach.

Jak dobrać odpowiedni bagnet poziomu oleju do swojego samochodu?

Dobierając odpowiedni bagnet oleju do swojego samochodu, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Wśród nich możemy wymienić to, że każdy bagnet powinien być dobrany pod konkretny model oraz wersję silnikową pojazdu. Źle dobrany, może prowadzić do błędnych odczytów ilości oleju, co z kolei może doprowadzić nawet do zatarcia się naszej jednostki napędowej. Wybierając odpowiedni bagnet dla swojego pojazdu, warto więc posiłkować się jak największą ilością parametrów, które opisują dane auto.