Bagnety do pomiaru oleju silnikowego w samochodzie

Olej w silniku nie jest dekoracją, a więc nie znalazł się tam przypadkiem. Stanowi on kluczowy element smarujący jednostki napędowej, a jego wymiana nie powinna być podyktowana jedynie przebiegiem czy czasem, ale zdrowym rozsądkiem oraz logiką właściciela pojazdu. Każdy rozsądny kierowca powinien wiedzieć, co to bagnet oleju i z jego pomocą regularnie sprawdzać stan oraz poziom oleju silnikowego w jednostce napędowej.

Olej silnikowy w samochodzie

Bez wątpienia, olej silnikowy jest jednym z kluczowych płynów eksploatacyjnych stosowanych w samochodzie. Podobnie jak płyn chłodniczy, zapewnia on jednostce napędowej odpowiednie warunki pracy. Jego głównym zadaniem jest smarowanie, czyli minimalizowanie tarcia występującego pomiędzy współpracującymi ze sobą ruchomymi elementami silnika, a także usuwanie drobnych zanieczyszczeń do filtra oleju. W pewnym stopniu odpowiada również za odprowadzanie i równomierne rozprowadzanie ciepła po całej konstrukcji silnika. Aby olej mógł spełniać swoją funkcje, zapewniając jednostce napędowej odpowiednią sprawność oraz warunki pracy przez długie lata, musi zostać nie tylko prawidłowo dobrany do konkretnego rodzaju silnika, ale również systematycznie wymieniany.

Poziom oleju w silniku

Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego? Po pierwsze, należy przede wszystkim pamiętać, że nawet krótkotrwała praca silnika z niedoborem lub przy niskim poziomie oleju błyskawicznie go zniszczy.

Zanim sprawdzimy poziom oleju w silniku, należy się upewnić, że samochód stoi na płaskiej, poziomej powierzchni. Zanim do miski olejowej spłynie większość oleju z górnych części jednostki napędowej, co pozwala na miarodajne sprawdzenie jego poziomu, może minąć od kilku do kilkunastu minut. Im olej jest bardziej nagrzany, tym szybciej spływa do miski olejowej, dlatego też warto sprawdzać jego poziom rano, po nocnym postoju.

 • Lokalizujemy bagnet oleju oznaczony symbolem oleju silnikowego.
 • Wyciągamy go i wycieramy suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym.
 • Wkładamy z powrotem w to samo miejsce.
 • Po upływie kilku sekund ponownie wyjmujemy bagnet i sprawdzamy poziom oleju na miarce.
 • Prawidłowy poziom płynu powinien się mieścić w połowie oznaczeń MIN i MAX.
 • Dla pewności wszystkie czynności można powtórzyć.

Kontrolując poziom oleju silnikowego, należy monitorować jego kolor oraz zapach. Olej w dobrym stanie ma najczęściej jasną, przezroczystą barwę. Im jest bardziej zużyty, tym ciemniejszy ma kolor. W oleju nie powinno wyczuwać się zapachu benzyny.

Popularni producenci bagnetów oleju

 • Topran
 • Meyle
 • SWAG
 • Febi Bilstein
 • Bugiad
 • DT
 • Vaico

Miarka olejowa do każdego typu silnika w najniższej rynkowej cenie tylko w iParts.pl. Sklep współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania kontrahentami. Wszystkie dostępne produkty są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Zapraszamy do iParts.pl po tanie bagnety oleju renomowanych producentów. Zapewniamy fachową obsługę techniczną, najniższe ceny na rynku oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Miarka olejowa Metalcaucho
Miarka olejowa TOPRAN
Miarka olejowa VEMA
Miarka olejowa BIRTH
Miarka olejowa ORIGINAL IMPERIUM
Miarka olejowa METZGER
Miarka olejowa MAXGEAR
Miarka olejowa QUINTON HAZELL
Miarka olejowa FEBI BILSTEIN