Wkładka zamka samochodowego

Zamki samochodowe mają jedno podstawowe zadanie - zabezpieczyć pojazd przed możliwością dostania się do niego osób postronnych celem np. kradzieży przedmiotów znajdujących się wewnątrz samochodu lub kradzieży pojazdu. Obecnie większość zamków samochodowych to tzw. centralne zamki, czyli system, który umożliwia otwieranie i zamykanie wszystkich zamków pojazdu (drzwi i bagażnika) za pomocą jednego przycisku lub zdalnego pilota.

Zamek w drzwiach samochodowych

Pierwsze pomysły wykorzystania centralnego zamka pojawiły się już w latach 20. ubiegłego wieku. Wówczas system ten stosowano wyłącznie w luksusowych automobilach. Do powszechnego użytku centralny zamek trafił dzięki firmie Packard, a miało to miejsce w latach pięćdziesiątych XX wieku. Zasada działania centralnego zamka jest bardzo prosta. Otwarcie przednich drzwi kierowcy lub pasażera powoduje jednoczesne otwarcie wszystkich drzwi w samochodzie. Analogicznie rzecz się ma z zamykaniem drzwi.

Zamki samochodowe bywają jednak kapryśne. Wbrew pozorom pracują one w dość ciężkich warunkach i są narażone na liczne wstrząsy podczas zamykania drzwi. Dodatkowo negatywnie oddziałują na nie czynniki zewnętrzne takie, jak np. temperatura, wilgoć czy zanieczyszczenia, które również mogą uszkodzić, a nawet zniszczyć zamek samochodowy.

Wymiana wkładki zamka samochodowego

Wymiana zamków może, choć nie musi, być naprawdę kłopotliwa. W starszych samochodach wiąże się często z koniecznością kompleksowej wymiany całego mechanizmu czy systemu. Należy to zrobić zwłaszcza wówczas, gdy kluczyk czy pilot został skradziony lub zgubiony, a także w przypadku, gdy element ten został uszkodzony. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak kupić nowy wkład zamka samochodowego. Można, oczywiście, pójść w minimalizm i dorobić jedynie pojedyncze elementy na podstawie odpowiedniego kluczyka. Problem może się jednak pojawić, kiedy chcemy, aby wszystkie zamki otwierały się przy pomocy jednego kluczyka. W takim przypadku pozostaje wyłącznie kompleksowa wymiana całych zamków, chyba że samochód jest wyposażony w immobiliser.

Z wymianą pojedynczego zamka powinien sobie poradzić praktycznie każdy. Potrzebna będzie jedynie specjalna wkładka do zamka, którą należy po prostu zamontować w podobny sposób jak w przypadku zwykłych drzwi domowych. Problem może się pojawić, gdy zamek ulega uszkodzeniu. Wówczas konieczne jest dostanie się wnętrza drzwi w celu wykręcenia całego zamka. Tutaj nowa wkładka zamka w samochodzie nie wystarczy. Łatwiej będzie wymienić cały zamek. Z kolei wymiana centralnego zamka to już skomplikowana operacja, którą lepiej powierzyć fachowcom.

Popularni producenci wkładek do zamków samochodowych

  • Metzger
  • Febi Bilstein
  • VDO
  • SWAG
  • Valeo
  • Hella
  • Bugiad
  • Magneti Marelli

Interesuje Cię dobrej jakości wkładka zamka samochodowego do konkretnego modelu? Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Zapraszamy do iParts.pl po zamki samochodowe do każdego współczesnego modelu auta. Gwarantujemy doskonałą relację ceny do jakości wszystkich dostępnych produktów. Zapewniamy profesjonalną obsługę techniczną oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Wkładka zamka ELECTRIC LIFE
Wkładka zamka MIRAGLIO
Wkładka zamka MAGNETI MARELLI
Wkładka zamka VALEO
Wkładka zamka ERA
Wkładka zamka TOPRAN
Wkładka zamka JP GROUP
Wkładka zamka FEBI BILSTEIN
Wkładka zamka SWAG