Uszczelki szyb samochodowych i podszybia

Uszczelki to niepozorne, lecz w większości przypadków kluczowe elementy każdego współczesnego samochodu. Wykorzystywane są one w wielu układach i podzespołach, a ich podstawowym zadaniem jest uszczelnianie, czyli niedopuszczenie do przenikania płynów i zanieczyszczeń zarówno na zewnątrz pojazdu, jak i do wnętrza danego układu. Tę samą funkcję pełnią uszczelki szyb samochodowych

Uszczelki szyb w samochodzie

Producenci motoryzacyjni już od lat 80. XX wieku montowali szyby w swych auta przy pomocy gumowych uszczelek. Tak zamontowany element szklany z reguły uszczelniany jest klejem montażowym do szyb lub specjalistycznym silikonem.

Uszczelnienia szyb samochodowych uniemożliwiają przenikanie wody deszczowej czy tej powstałej w wyniku topnienia śniegu do wnętrza kabiny. Zabezpieczają one również nadwozie samochodu przed pojawieniem się ognisk korozji na skutek zalegającej wody w miejscach łączenia szyb z karoserią. W tym przypadku kluczową rolę odgrywają przede wszystkim uszczelki podszybia, szczególnie gdy są one montowane na stałe. Uszczelki szyb zabezpieczają także mechanizmy montowane w drzwiach samochodowych przed szkodliwym wpływem wilgoci (uszczelka szyby bocznej instalowana w drzwiach).

Rola, jaką pełni uszczelka gumowa do szyby samochodowej, sprowadza się więc do optymalnego uszczelnienia połączeń między elementami nadwozia samochodu a szybą. Jest to bardzo ważna funkcja, która ma decydujący wpływ na wytrzymałość szyby. Dlatego też każda wymiana szyby w samochodzie powinna się wiązać również z wymianą jej uszczelki.

Uszczelki szyb samochodowych – rodzaje

Uszczelnienia szyb samochodowych można podzielić na miękkie uszczelki zabezpieczające trwałe łączenie szyby z karoserią samochodu oraz na inne elementy uszczelniające, montowane w bezpośrednim sąsiedztwie szyb ruchomych.

Uszczelkami będą więc również sztywniejsze prowadnice szyb, wykonane z materiału elastycznego, a także uszczelki podszybia oraz różnego typu listwy boczne szyb. O zastosowaniu konkretnego rozwiązania decyduje producent samochodu. Na rynku dostępna jest zarówno uszczelka dedykowane do konkretnego modelu auta, jak i tzw. uszczelka uniwersalna do szyby, która spełni swoje zadanie praktycznie w każdym samochodzie.

Kiedy wymieniać uszczelki szyb samochodowych?

Zarówno uszczelka szyby przedniej, tylnej, jak i bocznej produkowane są z materiałów, które pod względem parametrów technicznych mają teoretycznie zachować swoją trwałość przez długie lata. Są one nie tylko odpowiednio twarde, ale również elastyczne, co pozwala na ich dokładne dopasowanie. Zarówno uszczelka szyby boczne, przedniej, jak i tylnej są odporne w na działanie temperatury i promieniowania UV. Jednak guma jest tworzywem sztucznym i z czasem traci swoje właściwości, najczęściej parciejąc pod wpływem działania czynników atmosferycznych.

Uszczelki szyb należy wymieniać, gdy tylko tracą swoją szczelność. Uszczelek nie naprawia się, a wszelkie próby uzupełniania wybrakowanej uszczelki zwykle nie przynoszą zamierzonego efektu. Zawsze warto kupować uszczelki od sprawdzonych producentów oferujących naprawdę wysokiej jakości produkt. Element musi być kompatybilny z danym modelem i typem samochodu. Najlepszą opcją jest również zakup nowych uszczelek oryginalnych lub dobrego zamiennika znanego producenta.

Sklep iParts.pl proponuje uszczelnienia szyb samochodowych do każdego modelu samochodu w świetnej relacji ceny do jakości wykonania. Wszystkie oferowane produkty są fabrycznie nowe. Zapewniamy profesjonalną obsługę oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Uszczelki szyb PILKINGTON
Uszczelki szyb JP GROUP
Uszczelki szyb DIEDERICHS
Uszczelki szyb VAICO
Uszczelki szyb BLIC
Uszczelki szyb SWAG
Uszczelki szyb FEBI BILSTEIN
Uszczelki szyb ELECTRIC LIFE
Uszczelki szyb LIFT-TEK

FAQ

Jak wymieniać uszczelki szyb w samochodzie?

Wymiana uszczelki szyby samochodowej jest bardzo skomplikowanym procesem. W większości przypadków do wykonania tego zadania konieczne będzie wyjęcie szyby. O ile w przypadku szyb montowanych w drzwiach nie powinno stanowić to większego problemu, o tyle szyba czołowa oraz tylna to znacznie większe wyzwanie. Szyby montowane są nie tylko na uszczelkach, lecz również na specjalistycznych pastach, a co za tym idzie, do ich wymontowania konieczne będzie wykorzystanie odpowiednich narzędzi i spore doświadczenie.

Jak dbać o uszczelki szyb w samochodzie?

Uszczelki szyb samochodowych narażone są bardzo często na trudne i zmienne warunki. Muszą więc być tworzone z odpornych materiałów, które jednak z czasem ulegają degradacji. Istnieje wiele środków konserwujących takie elementy jak uszczelki. Dzięki nim guma zachowuje swoje właściwości przez dłuższy czas i nie jest tak podatna na uszkodzenia mechaniczne. Szczególnie jest to istotne zimą, gdy często dochodzi do przymarzania uszczelek. Wystarczy zastosowanie odpowiedniego silikonu, który pozwoli na zabezpieczenie elementów gumowych i ograniczy ryzyko ich przymarzania.

Ile kosztują uszczelki szyb w samochodzie?

Koszt zakupu uszczelek samochodowych może być bardzo różny. Wiele zależy od rodzaju oraz przeznaczenia danych uszczelek, a także modelu samochodu, do którego są one dedykowane. Ceny zależą także od samego producenta danej części. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziecie Państwo wiele świetnej jakości produktów, które pochodzą wyłącznie od sprawdzonych dostawców i gwarantują niepowtarzalną jakość oraz wytrzymałość. Zachęcamy do zakupów na iParts.pl.

Jakie mogą być powody uszkodzenia uszczelek szyb samochodowych?

Najczęściej pojawiającymi się uszkodzeniami uszczelek szyb w samochodach są te, które związane są z uszkodzeniami mechanicznymi. Część z nich wynika z wieku oraz stopnia utlenienia i zużycia elementów gumowych. Wiele usterek pojawia się zimą, gdy uszczelki narażone są na pracę w skrajnie trudnych warunkach i przy niskich temperaturach. Wówczas dochodzi również do ich uszkodzeń powodowanych zamarznięciem czy rozcięciem przez narzędzia wykorzystywane do usuwania lodu z powierzchni szyb.

Przeciekające szyby w samochodzie, gdzie szukać źródła problemu?

Właściciele starszych samochodów z pewnością nie raz borykają się z problemami wilgoci we wnętrzu. Często woda trafia tam przez stare, utlenione lub uszkodzone uszczelki szyb. Zdarza się, że uszczelka jest w pełni sprawna, a powodem problemów jest pojawiająca się pod nią korozja, która powoduje brak odpowiedniego przylegania uszczelki do wszystkich powierzchni. Poszukiwania powodów przeciekania warto więc szukać w okolicach szyb i innych, newralgicznych miejsc w naszym samochodzie.