Wybierz markę:
KLIENCI, KTÓRZY KUPILI TEN PRODUKT, KUPILI RÓWNIEŻ
Powiązane kategorie produktowe
Baza wiedzy
- Polerowanie reflektorów samochodowych. W jaki sposób możecie przeprowadzić samodzielną regenerację świateł w Waszch samochodach?
- Światła LED do jazdy dziennej. Gdzie i jak należy je zamontować?
- Wszystko, co powinniście wiedzieć o światłach przeciwmgielnych
- Do czego służą światła pozycyjne? Kiedy należy używać świateł do jazdy dziennej? Eksperci iParts.pl odpowiadają na pytania
- Czym różnią się światła postojowe od pozycyjnych? W jakich sytuacjach możemy zastępować jedne drugimi?
- Żarówki samochodowe LED. Nowoczesna technologia oświetleniowa w służbie motoryzacji
- Przygotowałaś swój samochód do zimy? A czy przypadkiem nie zapominałeś o reflektorach?
FAQ
Tak, oświetlenie tablicy rejestracyjnej jest obowiązkowe. Często dochodzi jednak do przepalenia się żarówek, którego niejednokrotnie nie da się zauważyć w porę. Warto więc systematycznie kontrolować całość zewnętrznego oświetlenia samochodu i na bieżąco naprawiać wszelkie awarie z tym związane. Brak podświetlenia tablicy lub niewłaściwe jej podświetlenie np. LED-ami może skończyć się utratą dowodu rejestracyjnego oraz mandatem karnym w wysokości od 20 do nawet 500 złotych.
Tablica rejestracyjna nadal najczęściej podświetlona jest żarówkami tradycyjnymi, umieszczonymi w specjalnej obudowie z napięciem 12 V. Zaletą takiego rozwiązania jest niska cena i łatwość montażu. Coraz częściej jednak stosowane są żarówki LED zarówno do samochodach osobowych, jak i dostawczych. Na plus tego oświetlenia można zaliczyć większą intensywność świecenia przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej oraz większą żywotność. Pamiętajmy jednak, że żarówki LED mogą zapewniać zbyt intensywne światło, co jest niezgodne z przepisami. Dlatego też taka instalacja powinna zostać odpowiednio dobrana i zamontowana w samochodzie.
Zanim wybierzemy i zainstalujemy oświetlenia LED w samochodzie, należy przede wszystkim sprawdzić, jakie żarówki były dotychczas stosowane do oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Zazwyczaj to żarówki typu C5W. W dobrym sklepie motoryzacyjnym, np. iParts.pl można dostać gotowe zestawy oświetlenie LED przeznaczone do konkretnych modeli aut, zawierające po dwie lampy oświetleniowe. Pamiętajmy o sprawdzeniu, czy produkt posiada odpowiednią homologację. Nie należy inwestować w LED-y emitujące intensywne niebieskie światło. Taki zakup może skończyć się mandatem karnym.
Jak zawsze w takich przypadkach, to zależy. Dwa najważniejsze czynniki wpływające na cenę końcową tego typu rozwiązań oświetleniowych to po pierwsze – marka producenta, i po drugie – technologia, w jakiej oświetlenie zostało wykonane. Pod uwagę należy brać również markę i model danego auta. Rozpiętość cenowa w tym przypadku jest bardzo duża. Standardowe oświetlenie tablicy rejestracyjnej do samochodu można już kupić za kilkanaście złotych. Najdroższe rozwiązania mogą kosztować nawet od 250 zł w górę. Oświetlenie tablicy należy właściwie dobrać do konkretnego samochodu.
Najczęściej wykorzystywane są żarówki o symbolu W5W. W nowocześniejszych samochodach instalowane są już specjalne moduły LED. Co ważne, światło pochodzące z oświetlenia tablicy powinno zapewniać możliwość bezproblemowego odczytania numerów rejestracyjnych z odległości 20 m. Jednocześnie nie może być ono bezpośrednio widoczne z tyłu pojazdu z odległości większej od 25 m. Ponadto oświetlenie tablicy rejestracyjnej musi być barwy białej naturalnej. Należy więc w tym przypadku unikać odcieni białego wpadających w niebieski lub żółty.