Lampki tablicy rejestracyjnej w samochodzie

Dopuszczony do użytku w ruchu lądowym samochód musi być nie tylko sprawny technicznie, ale również posiadać na wyposażeniu około 11 typów prawidłowo działających i zainstalowanych świateł zewnętrznych. Jednym z nich jest oświetlenie tablicy rejestracyjnej w samochodzie, które jest istotne nie tyle ze względów bezpieczeństwa jazdy, co z uwagi na możliwość identyfikacji konkretnego modelu auta.

Samochodowe oświetlenie tablicy rejestracyjnej

Obowiązujące obecnie tablice rejestracyjne wprowadzono w Polsce 31 marca 2000 roku, tuż po reformie administracyjnej kraju z 1999 roku. Zastąpiły one tablice starszego typu z czarnym tłem i białymi znakami informacyjnymi. Obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku wzory tablic rejestracyjnych reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, znowelizowane 19 grudnia 2019 roku. Rozporządzenie określa również sposób oświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej. Lampki tablicy rejestracyjnej powinny generować światło barwy białej i jednocześnie zapewniać widoczność oraz dobre oświetlenie tablicy. Oznacza to, że podświetlenie tablicy rejestracyjnej musi umożliwiać łatwy odczyt znaków znajdujących się na niej, szczególnie w porze nocnej, przy dobrej przejrzystości powietrza, z odległości przynajmniej 20 metrów. Co ważne, tego typu oświetlenie musi być na tyle dyskretne, aby nie było bezpośrednio widoczne z odległości większej niż 25 metrów.

Sposoby oświetlenia tablicy rejestracyjnej w samochodzie

Tablicę rejestracyjną w samochodzie można obecnie podświetlić na dwa sposoby. Najprostsze i najłatwiej dostępne rozwiązanie to zastosowanie tradycyjnych żarówek, jak np. C5W, które montuje się w plastikowej obudowie i podpina do zasilania o napięciu 12V. Tego typu lampki tablicy rejestracyjnej są nie tylko tanie, ale również wydajne oraz gwarantują łatwość montażu. Drugi sposób podświetlenia tablicy rejestracyjnej polega na wykorzystaniu technologii LED. Oświetlenie LED zapewnia więcej światła niż tradycyjne żarówki, pobierając przy tym mniej energii elektrycznej z instalacji samochodowej. Żarówki tego typu oferują również światło o barwie zimnej bieli, która nie jest przytłumiona, a także żywotność na bardzo wysokim poziomie.

Popularni producenci oświetlenia tablicy rejestracyjnej

  • Hella
  • Valeo
  • Febi Bilstein
  • Bosch
  • Magneti Marelli
  • Osram
  • Philips
  • Narva

Lampy oświetlenia rejestracji samochodowej to, wbrew pozorom, istotny element wyposażenia każdego współczesnego auta. Przygotowaliśmy bogatą ofertę tego typu rozwiązań do zastosowania w praktycznie każdym modelu samochodu. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund odpowiednie rozwiązanie oświetleniowe.

Lampki oświetlenia tablic rejestracyjnych w iParts.pl to najlepsza relacja niskiej ceny do wysokiej jakości produktu dostarczanego przez czołowych producentów oświetlenia samochodowego na świecie. Zapewniamy profesjonalną pomoc techniczną, gwarancję jakości produktów, atrakcyjne ceny oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej ABAKUS
Oświetlenie tablicy rejestracyjnej KLOKKERHOLM
Oświetlenie tablicy rejestracyjnej ALKAR
Oświetlenie tablicy rejestracyjnej BLIC
Oświetlenie tablicy rejestracyjnej VAN WEZEL
Oświetlenie tablicy rejestracyjnej DIEDERICHS
Oświetlenie tablicy rejestracyjnej PRASCO
Oświetlenie tablicy rejestracyjnej TYC
Oświetlenie tablicy rejestracyjnej JOHNS

FAQ

Czy podświetlenie tablicy rejestracyjnej jest obowiązkowe?

Tak, oświetlenie tablicy rejestracyjnej jest obowiązkowe. Często dochodzi jednak do przepalenia się żarówek, którego niejednokrotnie nie da się zauważyć w porę. Warto więc systematycznie kontrolować całość zewnętrznego oświetlenia samochodu i na bieżąco naprawiać wszelkie awarie z tym związane. Brak podświetlenia tablicy lub niewłaściwe jej podświetlenie np. LED-ami może skończyć się utratą dowodu rejestracyjnego oraz mandatem karnym w wysokości od 20 do nawet 500 złotych.

Jakie żarówki będą lepsze - standardowe czy LED?

Tablica rejestracyjna nadal najczęściej podświetlona jest żarówkami tradycyjnymi, umieszczonymi w specjalnej obudowie z napięciem 12 V. Zaletą takiego rozwiązania jest niska cena i łatwość montażu. Coraz częściej jednak stosowane są żarówki LED zarówno do samochodach osobowych, jak i dostawczych. Na plus tego oświetlenia można zaliczyć większą intensywność świecenia przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej oraz większą żywotność. Pamiętajmy jednak, że żarówki LED mogą zapewniać zbyt intensywne światło, co jest niezgodne z przepisami. Dlatego też taka instalacja powinna zostać odpowiednio dobrana i zamontowana w samochodzie.

Jakie diody LED do oświetlenia tablicy rejestracyjnej?

Zanim wybierzemy i zainstalujemy oświetlenia LED w samochodzie, należy przede wszystkim sprawdzić, jakie żarówki były dotychczas stosowane do oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Zazwyczaj to żarówki typu C5W. W dobrym sklepie motoryzacyjnym, np. iParts.pl można dostać gotowe zestawy oświetlenie LED przeznaczone do konkretnych modeli aut, zawierające po dwie lampy oświetleniowe. Pamiętajmy o sprawdzeniu, czy produkt posiada odpowiednią homologację. Nie należy inwestować w LED-y emitujące intensywne niebieskie światło. Taki zakup może skończyć się mandatem karnym.

Ile kosztuje oświetlenie tablicy rejestracyjnej w samochodzie?

Jak zawsze w takich przypadkach, to zależy. Dwa najważniejsze czynniki wpływające na cenę końcową tego typu rozwiązań oświetleniowych to po pierwsze – marka producenta, i po drugie – technologia, w jakiej oświetlenie zostało wykonane. Pod uwagę należy brać również markę i model danego auta. Rozpiętość cenowa w tym przypadku jest bardzo duża. Standardowe oświetlenie tablicy rejestracyjnej do samochodu można już kupić za kilkanaście złotych. Najdroższe rozwiązania mogą kosztować nawet od 250 zł w górę. Oświetlenie tablicy należy właściwie dobrać do konkretnego samochodu.

Jaki jest cel podświetlenia tablicy rejestracyjnej?

Najczęściej wykorzystywane są żarówki o symbolu W5W. W nowocześniejszych samochodach instalowane są już specjalne moduły LED. Co ważne, światło pochodzące z oświetlenia tablicy powinno zapewniać możliwość bezproblemowego odczytania numerów rejestracyjnych z odległości 20 m. Jednocześnie nie może być ono bezpośrednio widoczne z tyłu pojazdu z odległości większej od 25 m. Ponadto oświetlenie tablicy rejestracyjnej musi być barwy białej naturalnej. Należy więc w tym przypadku unikać odcieni białego wpadających w niebieski lub żółty.