Żarówki tylnej lampy przeciwmgłowej

Światła przeciwmgłowe, nazywane również potocznie przeciwmgielnymi, to specyficzny rodzaj oświetlenia samochodowego, przeznaczony do oświetlania drogi w czasie niedostatecznej przejrzystości powietrza. Obecnie stosuje się różne konfiguracje świateł przeciwmgielnych w zależności od rodzaju pojazdu oraz jego przeznaczenia. Nas interesują przede wszystkim tylne lampy przeciwmgielne oraz charakterystyka ich działania.

Tylne światło przeciwmgielne w samochodzie

Światło przeciwmgielne ma już swoje lata. Pierwsze takie rozwiązania wprowadzono w Stanach Zjednoczonych już w 1922 roku wraz z wejściem na rynek pojazdu Wills Saint Claire A-68 Roadster, jednak ujednolicenie tego typu oświetlenia nastąpiło dopiero po II wojnie światowej. Obowiązek stosowania świateł przeciwmgłowych w USA oraz Europie stał się faktem pod koniec lat 60. XX wieku. Mniej więcej w tym samym czasie na Starym Kontynencie pojawiło się tylne światło przeciwmgielne, a jego matecznikiem była ówczesna Republika Federalna Niemiec. Prototyp takiego rozwiązania opracowała firma Hella i w 1965 roku rozpoczęły się pierwsze testy z wykorzystaniem żarówki lampy przeciwmgielnej tylnej. Pojazdem testowym stał się Ford Taunus 17M. Po pozytywnych wynikach prób tylne lampy przeciwmgielne uzyskały w lipcu 1966 roku homologację i trafiły do powszechnej sprzedaży.

Sposób działania żarówki lampy przeciwmgielnej tylnej

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje świateł przeciwmgłowych – przednie i tylne. Światła przednie są nieobowiązkowe i mają barwę białą lub żółtą „selektywną”. Mogą być one wykorzystywane w warunkach o zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, opady śniegu lub deszczu), a także w czasie wystarczającej widoczności na drodze krętej oznaczonej odpowiedniki znakami od zmierzchu do świtu. Tylne żarówki przeciwmgielne są obecnie obowiązkowe. Mają one barwę czerwoną i mogą być stosowane wyłącznie w warunkach, gdy widoczność na drodze spada poniżej 50 metrów. Samochód może być wyposażony w dwa umieszczone symetrycznie światła przeciwmgielne przednie oraz jedno lub dwa tylne światła przeciwmgielne. Z tyłu umieszczana jest często tylko jedna lampa, mocowana na tylnym zderzaku. Jednak zazwyczaj tego typu oświetlenie występuje w zespole lamp tylnych, montowanych nie bliżej niż 10 cm od świateł „Stop”. Żarówka lampy przeciwmgielnej tylnej może się znajdować nie niżej niż 25 cm i nie wyżej niż 100 cm nad jezdnią. W tylnych lampach przeciwmgłowych stosuje się najczęściej żarówki P21W.

Popularni producenci żarówek lamp przeciwmgielnych tylnych

  • Hella
  • Febi Bilstein
  • Valeo
  • Bosch
  • SWAG
  • Magneti Marelli
  • Osram
  • Beru

Jeśli wysokiej jakości, wydajna i przy tym tania żarówka do lampy przeciwmgielnej, to tylko w iParts.pl. Posiadamy szeroki wybór żarówek oświetleniowych dostarczanych przez czołowych producentów oświetlenia samochodowego. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki i wybierz odpowiedni produkt do swojego auta.

Oferujemy wydajne żarówki do lamp przeciwmgielnych tylnych w najniższej rynkowej cenie. Gwarantujemy fachową pomoc w doborze odpowiedniego produktu, najwyższą jakość wszystkich dostępnych elementów oświetleniowych oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Proponowane żarówki do świateł przeciwmgielnych tylnych

Najpopularniejsi producenci

Żarówka lampy przeciwmgielnej tylnej LUCAS
Żarówka lampy przeciwmgielnej tylnej PHILIPS
Żarówka lampy przeciwmgielnej tylnej BOSCH
Żarówka lampy przeciwmgielnej tylnej TUNGSRAM
Żarówka lampy przeciwmgielnej tylnej OSRAM
Żarówka lampy przeciwmgielnej tylnej HELLA
Żarówka lampy przeciwmgielnej tylnej NARVA
Żarówka lampy przeciwmgielnej tylnej MAXGEAR
Żarówka lampy przeciwmgielnej tylnej VALEO