Mocowanie stabilizatora - elementy mocujące

Stabilizator to element występujący w każdym współczesnym zawieszeniu samochodowym. Stabilizator zawieszenia to sprężysty, odpowiednio ukształtowany pręt zamocowany do ruchomych elementów prowadzących koło. Mocowanie stabilizatora może być bezpośrednie lub za pomocą odpowiednich łączników. Elementów mocujących stabilizatora jest kilka.

Stabilizator w samochodzie

Stabilizator zawieszenia to pręt, którego sprężystość przydaje się zwłaszcza podczas skręcania, ponieważ jest on zamontowany do ruchomych elementów prowadzących koło w sposób bezpośredni lub za pomocą łączników. Głównym zadaniem stabilizatora jest zwiększenie sztywności kątowej danej osi, co bezpośrednio przekłada się na ograniczenie bocznych przechyłów nadwozia podczas jazdy. Praca stabilizatora wpływa również w sposób bezpośredni na bezpieczeństwo podróżowania. Dzięki niemu opona maksymalnie przylega do podłoża, przez co możliwe jest wykorzystanie maksymalnej przyczepności opony samochodowej.

Mocowanie stabilizatora zawieszenia

Elementy mocujące stabilizatora zapewniają mu odpowiednie i stabilne przymocowanie do zawieszenia samochodu. Można wymienić kilka rodzajów mocowań stabilizatora. Są to przede wszystkim tuleje, obejmy stabilizatorów oraz śruby. Czas żywotności poszczególnych części zależy przede wszystkim od stylu jazdy samochodem oraz od jakości materiałów, z którego zostały wykonane.

Zaleca się, aby obejma gumy drążka stabilizatora czy uchwyt stabilizatora były za każdym razem kontrolowane pod względem technicznym wraz z kompleksową diagnostyką zawieszenia. Jeżeli zdiagnozowane zostało ich zużycie lub uszkodzenie, konieczna jest ich natychmiastowa wymiana. Jeżeli mocowania stabilizatora nie są w dobrej kondycji technicznej, wówczas znacząco wzrasta ryzyko uszkodzenia tego elementu, jak i również części do niego przyległych.

Aby zamontować nowe elementy mocujące stabilizatora, konieczne jest w pierwszej kolejności zdemontowanie zużytych części. Jest to niestety dość złożony proces, który wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu i narzędzi. Dlatego najlepiej jest powierzyć takie czynności specjalistom.

Typowe usterki mocowań stabilizatora

Najczęstsze awarie elementów mocujących stabilizatora, to m.in.:

 • uszkodzenie mechaniczne
 • zużycie
 • korozja
 • odkształcenie

Typowe oznaki uszkodzenia mocowań stabilizatora to charakterystyczne odgłosy dobiegające spod podwozia, utrata stabilności w czasie pokonywania zakrętów, duże wibracje samochodu podczas jazdy po drodze o nierównej nawierzchni czy też pogorszenie się prowadzenia samochodu.

Do najczęstszych przyczyn awarii elementów mocujących stabilizatora można zaliczyć uszkodzenie powstałe wskutek uderzenia, nieprawidłowe miejsce montażu, słabą jakość elementów oraz zbyt długie wystawienie części na działanie brudu oraz wilgoci.

Popularni producenci elementów mocujących stabilizatora

 • Febi Bilstein
 • Meyle
 • Topran
 • SWAG
 • Eibach
 • Ruville
 • Ashika
 • Monroe
 • Fortune Line
 • Optimal
 • S-TR

Sklep iParts.pl to wysokiej klasy elementy mocujące stabilizatora, w tym m.in. obejmy stabilizatora, drążek stabilizatora czy uchwyt stabilizatora. Wszystkie dostępne części są fabrycznie nowe i zostały objęte gwarancją producenta. Zachęcamy do skorzystania z naszej zaawansowanej wyszukiwarki. Wystarczy wybrać markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podać wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Zapraszamy do iParts.pl najwyższej jakości mocowanie stabilizatora w konkurencyjnej cenie rynkowej. Zapewniamy profesjonalną pomoc techniczną, doskonałą relację ceny do jakości produktów oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Elementy mocujące stabilizatora TEDGUM
Elementy mocujące stabilizatora FEBI BILSTEIN
Elementy mocujące stabilizatora SWAG
Elementy mocujące stabilizatora GSP
Elementy mocujące stabilizatora DYS
Elementy mocujące stabilizatora QUINTON HAZELL
Elementy mocujące stabilizatora KAVO PARTS
Elementy mocujące stabilizatora ORIGINAL IMPERIUM
Elementy mocujące stabilizatora FEBEST