Anteny samochodowe na dach i nie tylko

anteny samochodowe

Jeszcze kilkanaście, a może i kilkadziesiąt już lat temu jedyną formą anteny montowanej w ówczesnych autach był metalowy pręt wystający z przodu lub tyłu karoserii. Dziś we współczesnych samochodach montowanych jest co najmniej kilka anten, które w niczym nie przypominają swoich poprzedniczek. Niełatwo również je znaleźć, ponieważ producenci motoryzacyjni do perfekcji opanowali sztukę kamuflażu tego typu rozwiązań. Anteny samochodowe to dziś coś więcej niż elementy wzmacniające sygnał radiowy.

Antena w samochodzie

Odbiór transmisji radiowych, połączeń alarmowych i danych komórkowych, zdalne odblokowanie zamków czy też autonomiczne sterowanie ogrzewaniem jest możliwe dzięki falom elektromagnetycznym lub radiowym. Mocna antena samochodowa jest konieczna do efektywnej komunikacji, odbioru i nadawania sygnału.

Standardowa antena samochodowa składa się z pręta stalowego lub wykonanego z innego materiału przewodzącego i wykorzystywanego do odbierania i przekazywania sygnału do radioodbiorników. Integralnymi elementami anteny są również podstawa, cewka oraz kabel sygnałowy. Ze względu na sposób montażu anten samochodowych, wyróżnia się ich dwa podstawowe rodzaje – wewnętrzne i zewnętrzne. Jednym z najczęściej stosowanym rodzajem anteny jest antena samochodowa na dach.

Klasyczna antena prętowa montowana najczęściej na dachu auta, jest coraz częściej zastępowana tzw. płetwami, które nie tylko wyglądają nowocześniej, ale również są w stanie zintegrować w swoim zakresie aż trzy funkcje jednocześnie. Te krótkie anteny samochodowe to najczęściej urządzenia skupiające w sobie antenę LTE do łączności, antenę do sterowania niezależnym ogrzewaniem, jeśli samochód jest w nią wyposażony oraz tzw. antenę GNSS (odbiera sygnały z satelitów nawigacyjnych, oprócz GPS).

Współczesne rozwiązania antenowe w samochodzie

W dzisiejszych samochodach montowane są różnego typu anteny, które umożliwiają odbiór m.in. sygnałów satelitarnych, radia FM czy cyfrowego DAB, a także anteny samochodowe przeznaczone do odbioru internetu oraz łączności ze smartfonami.

Antena samochodowa na szybę coraz częściej jest zastępowana, szczególnie w najnowszych konstrukcjach aut, antenami zatopionymi w szybach. Prawdopodobnie stąd bierze się obecnie tak wysoki koszt ich wymiany.

W najnowszych samochodach coraz częściej na wyposażenie trafiają także anteny do łączności Bluetooth i Wi-Fi, które zazwyczaj są ukryte w pobliżu radia samochodowego.

Jeżeli samochód posiada panoramiczny dach, wówczas końcówka anteny samochodowej LTE zostaje przymocowana pod nim i jest w zasadzie niezauważalna dla oka nawet z wnętrza pojazdu. Jest ona w stanie odbierać niezakłócony sygnał nawet przez szybę bez żadnych problemów. W takim przypadku antena do nawigacji GNSS montowana jest w segmencie na przedniej szybie w pobliżu wewnętrznego lusterka wstecznego.

Co jest ważne podczas doboru odpowiedniej anteny samochodowej do auta? Przede wszystkim na to, czy jej długość jest dostosowana do częstotliwości oraz długości fal emitowanych przez urządzenie obsługujące. Oprócz tego, niezwykle istotne jest, aby antena do radia samochodowego została prawidłowo zamontowana (fale powinny rozchodzić się optymalnie, bez napotykania na przeszkody). Im niższa częstotliwość urządzenia, które współpracuje z anteną, tym ważniejsze staje się optymalne zamontowanie samej anteny. Specyficznym rodzajem anten samochodowych są anteny teleskopowe, które najczęściej montowane są w tylnych nadkolach. Anteny te wykorzystywane są do fabrycznych radioodbiorników, przez co instalowane są już przy montażu aut.

Zapraszamy do iParts.pl po anteny samochodowe do każdego modelu współczesnego auta. Nasz sklep to szeroki wybór asortymentu, wysoka jakość i najniższe ceny na rynku!

Powiązane kategorie produktowe

Najpopularniejsi producenci

Antena METZGER
Antena BorgWarner (BERU)
Antena JP GROUP
Antena VEMO
Antena MEAT & DORIA
Antena SIDAT
Antena AUTOMEGA
Antena HOFFER
Antena ALKAR