Hamulec zasadniczy

Układ hamulcowy liczy sobie mniej więcej tyle samo lat, co pierwsze konstrukcje samochodowe. Prototyp układu hamulcowego pojawił się jeszcze w XIX wieku, a dokładniej rzecz ujmując w 1895 roku, kiedy to niejaki Hugo Mayer opatentował mechanizm hamulca hydraulicznego. W 1902 roku z kolei pojawiły się pierwsze hamulce tarczowe, których wynalazcą był Brytyjczyk, Frederick Lanchester. Przez kolejne dziesięciolecia samochodowe układy hamulcowe przeszły sporą ewolucję, aż do formy, jaką znamy obecnie.

Układ hamulcowy stanowi zespół mechanizmów pozwalających na skuteczne zmniejszenie prędkości oraz zatrzymanie pojazdu w miejscu. Składają się na niego mechanizmy hamujące oraz uruchamiające hamulce. Pod względem funkcji, jakie pełnią hamulce w samochodzie, można wyróżnić hamulce zasadnicze, pomocnicze oraz postojowe. Hamulce zasadnicze są używane przez kierowcę podczas normalnej jazdy pojazdem, a uruchamia się je za pomocą pedału i działają wyłącznie w momencie wywierania na niego odpowiedniej siły.

Hamulec zasadniczy w samochodzie

hamulec zasadniczy

Hamulec zasadniczy, nazywany również roboczym, to podstawowe wyposażenie w każdym samochodzie. Jest to główny hamulec odpowiadający za bezpieczeństwo podczas jazdy i hamowania. Uruchamiany jest za pomocą wciśnięcia pedału hamulca przez kierowcę. Hamulec zasadniczy wyhamowuje wszystkie cztery koła na raz, dzięki czemu samochód podczas hamowania nie ucieka niebezpiecznie na boki. Hamulce zasadnicze w samochodzie oddziałują na wszystkie koła pojazdu. Zostały one tak zbudowane, aby kierowca miał stałą możliwość regulowania chwilowej skuteczności ich działania. Hamulce zasadnicze w samochodzie są głównie przystosowane do hamowania z jak największa skutecznością, lecz w krótkim czasie.

Jednym z podstawowych warunków dotyczących zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest panowanie w każdym momencie przez kierowcę pojazdu nad jego prędkością. Układ hamulcowy więc odgrywa tutaj ogromną rolę, a jego stan techniczny nie może budzić żadnych zastrzeżeń. Obowiązujące przepisy odnośnie układów hamulcowych pojazdów drogowych zawarte są w rozporządzeniach ministra infrastruktury do ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Aby zachować odpowiedni stan techniczny hamulców, a tym samym ich sprawne oraz skuteczne działanie, należy korzystać wyłącznie z najwyższej jakości elementów dostarczanych przez renomowanych producentów układów hamulcowych.

Skuteczne układy hamulcowe w iParts.pl!

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie jazdy, trwałości części zamiennych oraz ich wydajności, w iParts.pl znajdziesz bogatą ofertę różnego rodzaju elementów hamulcowych oraz gotowych układów do wszystkich współczesnych modelów samochodów. Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi i sprawdzonymi producentami układów hamulcowych, dostarczającymi najwyższej jakości części zamienne, objęte wielomiesięczną gwarancją. Nasze układy hamulcowe to nie tylko światowa jakości, ale również przystępna cena!


Przykładowe pytania

  • Co to jest Hamulec zasadniczy?
  • Hamulec zasadniczy w samochodzie
  • Jak działa Hamulec zasadniczy?