Wybierz model samochodu marki Citroën

Samochody Citroen

CitroenMarka Citroen jak większość marek na świecie, swoją nazwę zawdzięcza nazwisku swojego twórcy. Mowa tu o Andre Citroen, który był synem pochodzącej z Warszawy Maszy Amelii Kleinmann i Holendra Leviego Citroena. Wiódł on razem z rodziną ciężkie życie, gdyż ich firmę jubilerską spotkało bankructwo, a sam Andre trafił na cztery lata do wojska. Jednak był to dla niego zbawienny okres, gdyż podczas przebywania służby w Polsce dostrzegł drewniane koła zębate o daszkowym uzębieniu, na które nabył patent po powrocie z wojska i w 1902 roku założył firmę produkująca takie koła, lecz były one wykonane ze stali. Ten daszkowy wzór zębów, dał początek obecnemu logu Citroena. 

Jego działalność w branży motoryzacyjnej była już w tamtych czasach bardzo rozwinięta, a wszystko to za sprawą bliskich kontaktów Andre z ludźmi przemysłu motoryzacyjnego. Był dyrektorem generalnym firmy Mors, w której wprowadził kilka nowych modeli, prezesem francuskiej izby przemysłu motoryzacyjnego. Podczas podróży do Stanów Zjednoczonych zapoznaje się z organizacją produkcji w zakładach Forda

Pierwszy model samochodu ze stajni Citroena wychodzi z taśmy produkcyjnej w roku 1919, a był nim Citroen typu A. W 1924 roku powstaje wyodrębniona grupa Automobiles Citroen, która zajmowała się jedynie produkcją samochodów. Popularność marki wzrastała w bardzo szybkim tempie, a wraz z nią rośnie tez masowa produkcja zapożyczona z koncernu Forda. Samochody marki Citroen były również na wyposażeniu wojska polskiego, a stało się to dzięki zamontowanym gąsienicą w zamiast tylnych kół napędzających. Samochodami tymi pokonywano również Sahare na przełomie lat 1922 i 1925. Kolejną rewolucją był przedni napęd Citroena zaprezentowany w modelu Traction Avant, który był nowością w tamtych czasach oraz hydropneumatyczne zawieszenie, dzięki któremu pasażerowie mają zapewniony maksymalny komfort jazdy. 

Najbardziej znanym modelem w dziejach Citroena był model 2CV, którego prototyp został zbudowany w 1939 roku. Przez II Wojnę Światową nowy samochód Citroena, zadebiutował dopiero w 1948 roku w Paryżu. Model ten zasługuje na uwagę dzięki okresowi produkcji trwającemu do roku 1990, czyli aż 50 lat! 

Kolejne kryzysy w latach 70 przyniosły dla marki wiele zmian, a najważniejsza jest połączenie Citroena z innym francuskim producentem samochodów – Peugeotem. W wyniku połączenia powstaje koncern PSA, w którym Citroen jest obecny do dnia dzisiejszego.

Jesteś zainteresowany kupnem części do Citroena? Jeśli tak, wybierz część z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową swojego samochodu. 

iParts.pl - KontaktiParts.pl - Zalety

Zamówienia można składać telefonicznie, przy pomocy poczty elektronicznej (e-mail) lub online 24h /dobę na stronie naszego sklepu internetowego

Nie pozwól aby Twoje auto było niesprawne - zamów w iParts.pl nowe części do Twojego samochodu w najatrakcyjniejszych cenach z bezpłatną dostawą do domu!

W asortymencie posiadamy również bogaty wybór części do innych marek samochodowych pochodzących z Francji. Sprawdź naszą ofertę części do samochodów francuskich.