Lampa cofania w samochodzie

Właściwa sygnalizacja jazdy samochodem do tyłu ma ogromne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Informuje ona o tym, że kierowca wrzucił bieg wsteczny i rozpoczyna manewr jazdy do tyłu. Sygnalizują to w samochodzie światła cofania, pozwalające innym kierowcom na odpowiednią reakcję we właściwym czasie.

Lampa cofania w samochodzie

Polskie przepisy odnośnie warunków technicznych pojazdów dopuszczonych do ruchu drogowego mówią jasno, że samochodowe światła cofania muszą się znajdować z tyłu pojazdu i są one obowiązkowe zarówno w autach osobowych, jak i w innych pojazdach samochodowych. Światło cofania jest również obowiązkowe w przypadku przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg, o ile taka przyczepa została zarejestrowana po 1 sierpnia 2009 roku. W innym przypadku montaż światła cofania w przyczepie nie jest obowiązkowy. W światłach cofania zarówno obudowa, jak i żarówka LED muszą być koloru białego.

Typowe usterki świateł cofania w samochodzie

Każdy samochód musi dysponować sprawnie działającym oświetleniem zewnętrznym, inaczej może dojść do zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Awaria samochodowego światła cofania sprawi, że kierowca nie będzie w stanie dostrzec tego, co dzieje się z tyłu auta, np. na ciemnym parkingu. Również inni uczestnicy ruchu drogowego nie będą informowani np. o zamiarze cofania przez kierowcę samochodem. Najczęstszą usterką świateł cofania jest oczywiście przepalenie się w nich żarówki. Stosuje się w tym przypadku zazwyczaj bańki szklane typu P21, które nie grzeszą trwałością oraz długim okresem działania. Znacznie wytrzymalsza i przy tym wydajniejsza jest żarówka LED, która jest w stanie zapewnić bezproblemową pracę nawet przez kilka lat. Przyczyną żle działającego światła cofania może być również nieprawidłowe umiejscowienie wkładki we wnętrzu lampy, na której montowana jest żarówka. Niekiedy taka wkładka po prostu nie styka, a tym samym nie zapewnia dopływu prądu do żarówki. Problemem mogą być także przewody doprowadzające prąd do lampy. Wówczas pierwszym, co należy zrobić, to zmierzyć przepływ prądu w poszczególnych przewodach, np. za pomocą multimetra. Lampa cofania w samochodzie może odmówić współpracy na skutek przepalonego bezpiecznika, który odpowiada za jej prawidłową pracę. Zazwyczaj w takim przypadku przestają działać również inne urządzenia zasilane elektrycznie, jak np. tylne reflektory pozycyjne. Może dojść także do rozłączenia czujnika cofania, który często znajduje się w skrzyni biegów auta. Umieszczone jest tam gniazdko oraz wtyczka, które w wyniku ich rozłączenia lub uszkodzenia powodują awarię światła cofania.

Popularni producenci świateł cofania

  • TYC
  • Blic
  • Bosch
  • Hella
  • Magneti Marelli
  • Klokkerholm
  • Johns
  • Abakus
  • Blue Print

Jeżeli interesują Cię tanie lampy cofania, które jednocześnie zapewniają najwyższą jakość wykonania oraz wysoki poziom wydajności, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. W kilka sekund system znajdzie to, czego szukasz.

Produkty iParts.pl to doskonała relacja ceny do jakości. Zapewniamy profesjonalną pomoc techniczną, najniższe rynkowe ceny, bogaty asortyment motoryzacyjny oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Światła cofania PRASCO
Światła cofania JOHNS
Światła cofania VAN WEZEL
Światła cofania TYC
Światła cofania KLOKKERHOLM
Światła cofania DIEDERICHS
Światła cofania MAGNETI MARELLI
Światła cofania ALKAR
Światła cofania ABAKUS